1 Ayda 20 Kilo Verdiren Diyet Listesi

Yazar: Uzm. Diyetisyen Tuğba Yaprak
1 Ayda 20 Kilo Verdiren Diyet Listesi
1 Ayda 20 Kilo Verdiren Diyet Listesi

Kilo verme sürecine başlayan herkes hızlı bir şekilde hedefine ulaşmak istemektedir. İdeal kiloya gelme sürecinde sağlıksız birçok yöntemi denemekte ve metabolizma hızlarının yavaşlamasına sebep olmaktadırlar. Çoğu kişi çok kısa sürede verilen kiloların tekrardan hızlı bir şekilde alınacağının farkında olmamaktadır. Hızlı verilen kilolar genelde vücuttan atılan ödem kaybı ve yetersiz protein alımına bağlı kas kütlesinde azalma şeklinde sonuçlanmaktadır. Ve kısa süre içerisinde verilen kilolar fazlaca alınarak kişinin vücudunda fiziksel ve psikolojik problemlere yol açmaktadır. Ancak dengeli bir şekilde vücudun ihtiyacı olan besin gruplarını içeren kişiye özel hazırlanmış bir beslenme programı ve sporla desteklenen bir süreçte 1 ayda 20 kilo verdiren diyet listeleri oluşabilmektedir. Fiziksel aktivite düzeyinin ve spor performansının ön plana çıktığı bu süreç sağlık problemi yaşayan kişilere önerilmemektedir.

Kilo vermek için uygulanacak diyet ve egzersizlerin ancak bunlar sağlıklı şekilde uygulanabileceği zaman yapılması gerekir. Bunun dışındaki durumlarda hem kişinin fizyolojik durumu hem de psikolojik durumu bozulacaktır. Örneğin aşırı kiloya sahip insanların çok katı diyet listeleri ve çeşitli ilaçlarla çok hızlı kilo vermesi halinde derilerinde çok büyük sarkmalar meydana gelecektir. Bu gibi diyetler kişilerin sağlıklarının da bozulmasına sebep olabilir. Hormonların salgılanması tamamen kişinin aldığı besinlerle paralel ilerler. Kişinin yetersiz beslenmesi halinde ortaya çıkabilecek problemlerden birisi de hormon salgılama fonksiyonlarının yetersiz kalmasıdır. Hormonların yetersiz olması ise buna bağlı hastalıkların ortaya çıkmasını kolaylaştırır.

Ayrıca stabil olacak şekilde kurgulanmamış her diyet kişiye maddi külfetler de çıkartabilir. En basitinden deri sarkmasının bir yerden sonra spor egzersizleri ile giderilmesi mümkün değildir. Deri sarkmalarından kurtulmak isteyen kişilerin estetik cerrahi yöntemlere başvurması gerekir. Günümüzde estetik fiyatları oldukça makul olmasına rağmen yine de bütçeyi zorlayıcı bir etki gösterebilir.

Bir ayda yirmi kilo verdiren diyet listesi oldukça ağır bir diyet listesidir. Bu listeye uyulması (en azından diyetisyen tavsiyesi olmadan) tavsiye edilmez. Ancak yine de bazı bireylerin göz gezdirmesi için en standart halini paylaşıyoruz. Bu listenin üzerine makul eklemeler yapılarak verilecek kilo miktarı düşürülebilir. Böylece de diyet listesi daha sağlıklı hale getirilebilir.

1 Ayda 20 Kilo Verdiren Diyet Listesi Örneği

UYANINCA:

1 su bardağı ılık su

KAHVALTI

  • 1 dilim yy beyaz peynir veya 1 adet haşlanmış yumurta
  • Mevsim yeşillikleri
  • 1 ince dilim tam tahıllı ekmek

ARA ÖĞÜN

  • 1 fincan şekersiz çubuk tarçınlı bitki çayı

ÖĞLE YEMEĞİ

  • 30 gram kadar et/tavuk/balık/köfte /hindi füme fırında/ızgara/haşlama
  • Bol mevsim salata –közlenmiş sebze
  • 2-3 yk light yoğurt

ARA ÖĞÜN

  • 1 fincan light süt ile yapılmış kahve

AKŞAM YEMEĞİ

  • Haşlanmış sebze tabağı
  • 2-3 yemek kaşığı light yoğurt
WhatsappInstagram