7 Aylık Bebek Yemek Tarifleri


7 Aylık Bebek Yemek Tarifleri

Bebekler doğumdan sonraki ilk 6 ay anne sütü ile beslenmelidir. Ancak 6 aydan sonra bebeklerin ek gıda takviyelerine de ihtiyacı olacaktır. 6 aydan sonra bebekler anne sütü dışındaki besinlerle de tanışmaya başlar. Bazı bebeklerde ek gıdalara geçiş süreci biraz daha zor olabiliyor. Bebek anne sütünden sonra ilk kez tanıştığı besinleri ilk başlarda büyük bir iştah ile yemeyebilir. Süreç zordur ancak yine de anneler bebeklerini genel olarak 6 aydan sonra ek gıdalara alıştırırlar.

Eğer 6. ayında bebeğinizi ek gıdalara alıştırabilmişseniz 7. ayda beslenme ve ek gıda seçimleri konusunda daha bilgili bir hale gelmiş olursunuz. Aynı zamanda bebek de bu sürece alışmış olacağı için artık onun için de ek gıdalar daha tanıdık bir hale gelir. Bu da hem anne hem de bebek için beslenme konusundaki zorlukları aştığı anlamına gelir. Ancak yine de bebeğimizin bu sürede yiyeceği mamaları ve ek gıda takviyelerini titizlikle seçmeye devam etmek gerek. Besin değeri, vitamin ve mineraller açısından zengin, bebeğin sindirimine ve uyku düzenine yardımcı olacak ek gıdalar seçmeye özen göstermek gerekmektedir.

Nasıl Beslenme Sağlanmalıdır?

Aslında 6 aylık bir bebek ile 7 aylık bir bebeğin tüketebileceği gıdalar veya tüketmesi gerekli olan gıdalar hemen hemen aynıdır. Bazı bebekler 6 aydan sonra da anne sütüne devam eder. Bazen de anne sütünü bırakmış olabilir. Özellikle doktor tavsiyeleri bu konuda ve ek gıdaların seçimi konusunda çok önemlidir. Eğer bebek anne sütünü bırakmış ise anne sütünün yerini dolduracak nitelikte, gerekli kalsiyum ve protein ihtiyacını karşılayacak ek gıdalar tercih edilmelidir. Bunların yanı sıra besin değerleri yüksek, lifli gıdaların tüketimi de önemli. Özellikle lifli gıdalar bebeğin sindirimine yardımcı olan gıdalardır. Bu sebeple hazırladığınız mamalarda ya da çorbalarda uygun sebzeleri tercih etmeniz gerekir.

Ek Gıdalar Olarak Neler Tüketilmeli?

7 aylık bir bebek için en uygun ek gıdalar mamalar ve evde uygun şekilde hazırladığınız çorbalar olacaktır. Ayrıca yoğurt da bebekler için önemli bir ek gıda. Özellikle de uyku sorunu yaşayan bebekler için yoğurt çok uygun. Bunların yanı sıra evde hazırladığınız ya da doktorunuza danışarak edindiğiniz hazır mamalar da birer ek gıda olabilir. Bunların birçok çeşidi de mevcut. Bir de sebze çorbaları ya da bebeğinize uygun biçimde hazırladığınız mercimek, yoğurt çorbası ve benzeri çorbalar da ek gıda tüketimi için gayet uygun olacaktır. Ancak unutmamak gerekir ki bebeğinizin alerjik reaksiyon gösterdiği bazı yiyecekler olabilir. Bu nedenle ek gıda seçimlerinde bir doktora danışmanızda faydalı olacaktır.

7 Aylık Bebekler İçin Hazırlanabilecek Ek Gıda Tarifleri

Kuru Meyveli Sütlaç Tarifi

Malzemeler

 • Devam sütü (Göz kararı hazırlanabilir)
 • 1 adet kuru erik
 • 1 adet kuru kayısı
 • 1 yemek kaşığı pirinç (haşlanmış)
 • 1 yemek kaşığı pirinç unu

Hazırlanışı

İlk olarak kuru eriği ve kuru kayısıyı buharda pişmeye bırakın. Bu sırada haşlanmış olan pirincinizi suda bir kez çevirip üzerine pirinç ununu da ekleyin. Bu karışım bir muhallebi kıvamına gelecektir. Ardından içerisine göz kararı devam sütünü ve kuru meyveleri ekleyin. Bebeğinize yedirebileceğiniz bir kıvama gelmesi için karışımı bir blender yardımı ile iyice ezin. Sütlaç bu şekilde hazır olacak. Ardından soğumaya bırakın. Soğuduktan sonra bebeğinize rahatlıkla yedirebilirsiniz.

Süt Çorbası Tarifi

Malzemeler

 • 1 su bardağı süt (tercihen devam sütü)
 • 1 tatlı kaşığı pirinç unu,
 • 1 tatlı kaşığı yağ (tercihen zeytinyağı)

Hazırlanışı

Uygun bir tencereye sütü koyduktan sonra üzerine pirinç ununu ekleyip pişmeye bırakın. Bu iki malzemeyi kaynayana kadar karıştırın. Kaynamaya başladıktan sonra çorbanın altını kısıp yaklaşık 2 dakika kadar daha kısık ateşte pişmeye bırakın. 2 dakika sonra ocaktan almış olduğunuz çorbanın üzerine zeytin yağını da ekledikten sonra çorbanız hazır olacaktır. Hem bebeğinizin uyku düzenine iyi gelecek hem de sindirimi kolaylaştıracaktır.

Bebekler İçin Mercimek Çorbası Tarifi

Malzemeler

 • Bir küçük fincan kırmızı mercimek
 • Bir adet havucun yarısı
 • Bir küçük fincanın yarısı kadar irmik
 • Bir adet patatesin yarısı
 • 3 su bardağı su

Hazırlanışı

Öncelikle kırmızı mercimeği yaklaşık yarım saat kadar suda bekletin. Ardından suda bekletmiş olduğunuz mercimekleri süzüp güzelce yıkayın. Sebzeleri yani havuç ile patatesi küp şeklinde doğrayın. Bunun ardından hazırlamış olduğunuz bütün malzemeleri uygun bir tencereye koymuş olduğunuz 3 bardak suyun içerisine ilave edin. Ardından çorbayı 25 dakika kadar kaynatın. Çorbanız kaynadıktan sonra bir blender yardımı ile malzemeleri iyice ezin. Bebeğinizin yiyebileceği bir kıvama gelen çorbayı ılıması için bırakın. Bebek için uygun sıcaklığa geldikten sonra hazırlamış olduğunuz çorbayı gönül rahatlığı ile içirebilirsiniz.

Semiz Otlu Kabak Püresi Tarifi

Malzemeler

 • 1 adet kabak (orta boy bir kabak yeterli olacaktır)
 • Yarım çay bardağı pirinç
 • 1 tutam semiz otu
 • 1 tatlı kaşığı yağ (tercihen zeytinyağı)

Hazırlanışı

Ek gıda tüketimine başladığınız aylarda bebekleri sebzelere de alıştırmak önemli. Bu tarif de bebeğinizi sebzelere de alıştırabilmek için hem lezzetli hem çok sağlıklı hem de çok pratik. Öncelikle kabağı ve semiz otunu güzelce yıkayın. Semiz otunu saplarından ayırıp yapraklarını bir tabağa alın. Kabakları ise küp şeklinde doğrayın. Ardından pirinci bolca su ile yıkayıp yeterli bir miktar suda haşlayın. Pirinçlerin haşlanma işlemi bittikten sonra üzerine semiz otu yapraklarını ve küp şeklinde doğramış olduğunuz kabakları da ilave edip 10 dakika kadar kaynatın. Malzemelerin yeterli derecede piştiğinden emin olduğunuzda altını kapatın ve zeytinyağını ekleyin. İyice soğuduktan sonra blender yardımı ile sebzeleri ezerek püre haline getirin. Bu işlemden sonra tarifiniz hazır olacaktır.