Bariatrik Cerrahi Diyeti


Bariatrik Cerrahi Diyeti

Obezite, gelişmiş ülkelerin insanlarının yaşadığı en büyük sorunlardan bir tanesidir. Özellikle masa başı çalışanlar ve gün içerisinde çok fazla hareket etme şansı bulamayanlar ve fast food tüketimini aşırı şekilde devam ettiren kişilerde obezite görülme riski de bir hayli fazladır. Bariatri cerrahi müdahale ile birlikte hızlı kilo kaybının sağlıklı bir şekilde sağlanması amaçlanıyor ve ameliyattan 18 ay sonra istenilen hedefe de ulaşılıyor. Kilo verme konusunda sıkıntı yaşıyorsanız eğer cerrahi müdahaleler ile birlikte bu sorundan kurtulabilir ve bunu da sağlıklı bir hale getirebilirsiniz. Bariatrik cerrahi ameliyatı öncesi uygulanması gereken bir diyet programı da karşınıza çıkıyor ve bu diyet programı ile birlikte ameliyata hazır hale geliyorsunuz. Öncesi ve sonrası olmak üzere iki farklı dönem karşınıza çıkıyor. Ameliyat öncesi dönemde tüketmeniz gereken gıdaları ve takip etmeniz gereken listeyi az sonra sizlerle paylaşacağız. Ameliyat sonrası diyet döneminde ise sulu gıda ve sebzelerin yoğun olduğu bir diyet programı da sizleri bekliyor olacaktır. Cerrahi müdahaleden beklenilen sonuçların alınabilmesi için diyet programlarının eksiksiz ve düzeni bir şekilde uygulanması da şarttır.

Bariatrik Cerrahi Öncesi Hazırlık Diyeti

Diyet programı, ameliyatı gerçekleştirecek olan uzman tarafından özel olarak hazırlanacaktır. Vücudunuzun ihtiyacı olan liste, genel sağlık kontrolleri sonrası çok daha kusursuz ve çok daha profesyonel bir şekilde hazırlanıyor. Cerrahi müdahale öncesi hastanın hazır hale gelebilmesi için diyet programının düzenli bir şekilde uygulanması şarttır. Bu diyet programında, yine ameliyat sonrası dönemde olduğu gibi sıvı ağırlıklı gıdalar var. Sebze ve meyvelerin de yoğun olarak yer aldığı programda özellikle yeşil sebzeler büyük bir öneme sahiptir. Diyet programı ile birlikte uzak durmanız gereken gıda ve içecekler de büyük önem taşıyor. Diyet süresince maden suyu ve kahve gibi içecekleri terk etmeniz gerekiyor. Bunun yanı sıra sigara ve alkol de uzak durmanız gereken içeceklerden bazılarıdır. Doğal ve taze gıdaları tüketmeye özen göstermelisiniz ve aşırı posalı gıdalardan da olabildiğince uzak durmanızda fayda vardır.

Bariatrik Cerrahi Sonrası İlk 3 Gün

Obezite tedavisinde etkili yöntemlerden bir tanesi olarak bilinen bariatrik cerrahi, ameliyat öncesi dönem ile birlikte ameliyat sonrası dönem ile de büyük bir hassasiyet gerektiriyor. Ameliyattan sonraki ilk 3 gün büyük önem taşıyor ve beslenme konusunda da dikkat etmeniz gereken önemli hususlar vardır. Bunlardan ilki sıvı dengesinin sağlanması ve korunmasıdır. Peki neler yapabilirsiniz? Sıvıya olan ihtiyacınız, ameliyat sonrası dönemde çok daha fazla artış gösterecektir. 1.5 litre ila 2 litre su tüketimi tavsiye ediliyor. Bu düzen sağlanmadığında ve vücut, ihtiyacı olan sıvıya ulaşamadığında mide bulantısı ve baş ağrısı gibi sorunlar da ne yazık ki baş gösterecektir. Protein tüketimi de en az sıvı tüketimi kadar önem taşıyor. Gün içerisinde tokluk hissini korumak ve üst seviyelerde tutmak adına protein alımı da yoğun bir şekilde yapılmalıdır. Vitamin ve mineral bakımından zengin gıdaların da diyet listesinde yer aldığını belirtmek gerekiyor. Buradaki asıl amaç, ameliyat sonrası zayıf düşen bedeni yeniden ayağa kaldırmak ve metabolizmayı daha sağlıklı bir şekilde çalıştırabilmektir.

Bariatrik Cerrahi Sonrası İlk 15 Gün Sıvı ile Beslenme

Bariatrik cerrahi ameliyatı sonrası sıvı tüketiminin ne kadar önemli olduğunu daha önce de ifade etmiştik. İlk 15 gün sıvı tüketimi devam edecek ve yoğun bir şekilde devam etmesi gerektiğini de belirtmek isteriz. Günde 2 litreye varan tüketim söz konusu olacaktır. Kimi zaman bu konuda zorlanabilirsiniz ancak sıvı tüketimi yetersiz olduğu takdirde baş dönmesi, mide bulantısı ve kusma gibi sorunlar ortaya çıkabilir. Sıvı tüketimi yalnızca su tüketimi şeklinde olmayacaktır. Öğünlerinizde sıvı gıdalara ve özellikle çorbalara da yer verebilirsiniz. Diyet listesinde bu gıdalar detaylı bir şekilde yer alıyor ve nasıl tüketmeniz gerektiği de yine sizinle paylaşılıyor. Böbrek sağlığını kusursuz hale getirmek için de sıvı tüketiminin ne kadar önemli olduğunu bir kez daha hatırlatmak gerekiyor. Bariatrik cerrahi ile birlikte bedenlerinizin zayıf düşeceğini ve sıvı ile birlikte protein konusunda da zayıf hale geleceğini bilmenizde fayda var. Sıvı tüketimi ve protein desteğinin kusursuz bir şekilde sağlanması gerekiyor ve uzmanlar da bu konuda gerekli uyarıları yapacaktır.

Bariatrik Cerrahi Sonrası Püre ile Beslenme

Protein ve besin değerlerinin daha hızlı bir şekilde vücuda kazandırılması için 15 günlük süre boyunca püre tüketimi söz konusu hale gelecektir. Daha önce de belirttiğimiz gibi bariatrik cerrahi, öncesi ve sonrası ile oldukça önemli bir operasyonlar bütünüdür. Püre ile beslenme de ameliyat sonrası dönemde büyük öneme sahip ve diyet listenizde yer alacaktır. Püre dönemi, sıvı döneminden sonra başlıyor bu yüzden katıya geçiş sıkıntılı olabilir. Farklı besinler deneyerek midenizi test edebilirsiniz ve bununla ilgili de uzmanlar sizlere yardımcı olacaktır. Evde pişirilen her yemek, rondodan geçirildikten sonra tüketilebilir. Hazır gıdalar da tercih edebilirsiniz ancak bu gıdaların sağlıklı olduğuna kanaat getirmeniz gerekiyor. Protein açısından zengin gıdaların yer aldığı bir listeye sahip olacaksınız ve bu liste ile birlikte su tüketimine de devam etmeniz gerekiyor. Bu dönemde tüketeceğiniz gıdaların kıvam olarak yoğurda yakın olması tavsiye ediliyor ve bu da tüketimi daha kolay hale getirecektir.

Bariatrik Cerrahi 1 Ay Sonra Beslenme

1 ay sonrası dönem, ameliyatın etkilerinin yavaş yavaş ortadan kalktığı ve yarı katı gıdaları tüketebileceğiniz döneme tekabül ediyor. Yarı katı gıda tüketiminde farklı bir diyet listesine ihtiyacınız olacaktır ve bu liste de yine operasyonu gerçekleştiren cerrah tarafından sizlere sunuluyor. Ameliyat sonrası dönemde normal beslenme düzenine dönmeniz bir hayli zaman alacaktır ve bu süre zarfında biraz daha sabırlı olmanız gerekiyor. Yarı katı gıda beslenme döneminde zaman zaman kusma ve bulantı gibi sorunlar yaşayabilirsiniz. Bu tür sorunlar ile karşı karşıya geldiğinizde 4 saatlik bir dinlenme süresine ihtiyacınız olacak ve sonrasında kaldığınız yerden beslenmenize devam edebilirsiniz.

Bariatrik Cerrahi Sonrası Dikkat Edilmesi Gerekenler

Cerrahi operasyon sonrası yeni vücudunuza alışmanız çok da kolay olmayacaktır. Bu süre zarfında psikolojik destek almanız tavsiye ediliyor ve tek başınıza atlatamadığınız takdirde profesyonel yardım vücudunuza alışmanız adına sizlere destek olacaktır. Ameliyat ile ilgili gerçekçi beklentilere sahip olmanız gerekiyor. Doktorlar bu konuda gerekli bilgilendirmeleri yapıyor ve ameliyat sonrası sizleri nasıl bir vücudun beklediğini de yine sizinle paylaşacaklardır. Verdiğiniz ve vereceğiniz kiloları korumak için ekstra çaba harcayacağınız bir dönem karşınıza çıkacak. Az önce de belirttiğimiz gibi sıvı, protein ve vitaminlerin alımının bu dönemde çok daha güçlü ve sağlıklı bir şekilde yapılması gerekiyor. Ameliyat sonrası yemeğe karşı olan zaafınızın azaldığını fark edeceksiniz ancak bu durum sizleri farklı alışkanlıklara itebilir. Bu konuda da profesyonel destek alabilir ve ailenizden de yardım isteyebilirsiniz. Ameliyat sonrası sarkmalar meydana gelebiliyor ancak merak etmeyin plastik cerrahi de bu konuda taleplerinize yanıt verecek ve vücudunuzu korumanızı sağlayacaktır.