Basen Bölgesi Zayıflama


Basen Bölgesi Zayıflama

İnsanlar vücut şekline göre elma ve armut tipi vücut olarak ikiye ayrılır.

Elma tipi vücutta karın bölgesinde yağlanma fazla iken armut tipinde basen ve kalçada yağlanma daha fazladır. Armut tipi vücut elma tipine göre daha risksizdir. Basen bölgesindeki yağlanmanın fazla olmasıyla vücuttaki östrojen hormununun yakından ilgisi vardır. Bu sebeple kadınların erkeklere nazaran basen bölgelerindeki yağlanma daha fazladır. Fakat 40’lı yaşlardan sonra menopoz ile birlikte vücutta östrojen hormunu azalınca kadınlarda da karın bölgesindeki yağlanma artmaya başlar.

Basen bölgesindeki yağlanma eritilmesi en zor bölge olarak bilinir. Bu bölgeden yağlanmanın temel sebebi ise genetiktir. Tabii ki sağlıksız beslenme ve fiziksel aktivite yetersizliğinin de etkisi oldukça fazladır. Fakat vücudumuza aldığımız kalori fazlasının hangi bölgede yağ olarak depo edileceğini genetiğimiz belirler.

Basen bölgesinde zayıflama için yapılacakların başında sağlıklı beslenme ve fiziksel aktivitenin arttırılması gelir. Özellikle basen bölgesindeki yağları eritmek için spesifik hareketleri içeren egzersizler önerilir. Ancak dikkat edilmesi gereken nokta; ‘Basen eriten 5 hareket’ sayesinde basen yağlarından kurtulmak pek de mümkün değildir. Bu uzun ve istikrarlı olunması gereken bir süreçtir.

Tüm bunlara rağmen beklenen sonuç kısa sürede alınamazsa ve kişi bundan rahatsızlık duyuyorsa estetik yöntemlere başvurabilir. Son yıllarda en çok talep edilen yöntemler bölgesel zayıflamayı sağlayan operasyonlardır.

Basen bölgesindeki yağlanmadan kurtulmak için başvurulabilecek yöntemler;

Lipoliz

Lipoliz yönteminde etken madde fosfatidilkolin olan bir ilaç kullanılmaktadır. Lesitin ve fosfatidilkolin, vücudumuzda yağların sindiriminden sorumlu, safra kesesi tarafından yapılan safra sıvısının içinde bulunmaktadır. Direkt olarak seçilen vücut bölgesindeki yağ dokusunun içine enjekte edilir ve böylelikle lokal yağ yakımını hızlandırır. Herhangi bir yan etkisi yoktur çünkü kullanılan ilaçlar vücudun zaten normalde de ürettiği enzimlerdi. Vücuda enjekte edildiğinde yağ hücrelerinin zarının geçirgenliği artar, parçalanan yağ hücreleri karaciğer ve lenf sistemi sayesinde vücuttan atılır. Basen bölgesindeki fazla olan yağ hücrelerinin deride gevşeme olmadan vücuttan atılmasını sağlar.

Soğuk Lipoliz

Soğuk lipoliz bölgesel olarak cilt soğutma yöntemidir. Basen bölgesindeki yağ hücrelerini soğuğa maruz bırakarak yüksek oranda yağ hücrelerinin ölümüne sebep olunur. Doku önce 45 dereceye kadar ısıtılıp daha sonra aniden -10 dereceye kadar düşürülür. Ani sıcaklık düşüşü sayesinde yağ hücrelerinin geri dönüşümsüz kaybı sağlanır. Ayrıca basen bölgesinde sıkılaşma da sağlanır. Noninvaziv bir yöntemdir. Ağrısız ve liposuction gibi cerrahi yöntemlere göre daha risksizdir.

Mezoterapi

Basen bölgesinde incelme ve selülit tedavisinde sıklıkla kullanılır. Hazırlanan kokteyl ilaçlar hastanın derisine 1-2 cm aralıklarla yüzeysel enjeksiyon ile uygulanır. 3-5 dakikalık işlemdir. Mezoterapi ilk 2 hafta, haftada 2 kez uygulanır. Daha sonra haftada 1 kez olmak üzere kişinin vücut ihtiyacına göre 10-15 seans uygulanması gerekebilir.

Liposuction

Basen bölgesindeki incelmelerin istendiği bölgelere kesiler atılarak kanallar yardımıyla girilir ve vakumlarla yağ hücreleri çekilir. Böylelikle yağ hücrelerinin basen bölgesindeki sayısı azalır ve incelme sağlanır. Cerrahi bir operasyondur. Operasyondan sonra az da olsa ağrılı dönemi bulunmaktadır. Yeni çıkan noninvaziv tıbbi yöntemler artık liposuctiondan daha fazla tercih edilmektedir.