Bebek Yemek Tarifleri


Bebek Yemek Tarifleri

Bebekleriniz her ne kadar yaklaşık 1 yaşına gelene dek anne sütü almayı sürdürse de 6 aylık olduktan sonra ek gıdaları tüketmeye de başlaması gerekmekte. Bunun için de bebeklere en uygun yiyecekler seçilmelidir. Örneğin 6 aylık bir bebekten et yemesi beklenemez. Ancak 8-12 aylık bebeklerde yavaş yavaş et tüketimini de başlatmak gerekmektedir. Bebeğinizin anne sütünün yanında diğer besinlerden de alması gereken birçok vitamin ve mineral bulunmakta. Bu nedenle de öncelikle doktorunuza danışarak sonra da araştırmalar yapıp bebek beslenmesine dair yazılar ve kitaplar okuyarak bebeğiniz için en uygun beslenme programını oluşturmanız gerekmektedir.

Bebek Beslenmesi

Bebeklerin beslenme alışkanlığı ve tüketmesi gereken gıdalar büyüdükçe değişmekte ve çoğalmaktadır. Bu da annelerin daha seçici ve dikkatli olması gerektiğini gösteriyor. Bir yandan anne sütünü tüketmeye devam eden bebek yeni gıdalar tüketmeye ve gerekli vitamin ve mineral desteğini ek gıdalardan almaya başlamalı ve buna alışmalıdır. Bu konuda da anne ve babaların üzerine çok iş düşüyor. Ek gıdaların tüketimine yeni başlayan 6 veya 7 aylık bebeklerde bir süre zorluk yaşanabilir. Bu zorlukları daha kolay aşabilmek için bir çocuk doktoru ile görüşerek uygun yiyecekleri belirlemek ve bir beslenme programı oluşturmak en doğrusu. Bu şekilde bebeğiniz en sağlıklı biçimde ek gıda tüketimine başlamış olur. İlerleyen aylarda bebeğiniz yemekleri seçmeye başlayabilir. Eğer böyle bir durum ile karşılaşırsanız sevmediği yiyecekleri yemesi için bebeğinizi zorlamayın. Zorlamak hem bebeği yemek yemekten uzaklaştırır hem de diğer gıdalara duyduğu istek de azalır. Onun yerine sevdiği gıdalardan o vitamin ve mineralleri karşılayacak besinler seçin ya da sevdiği gıdalarla sevmediği gıdaları karıştırarak daha lezzetli tarifler hazırlayın. Bu şekilde yemek seçme sorunu daha çözülebilir hale gelecektir. Ayrıca bu aylarda bebeğinizin bir öğünde aldığı gıda miktarı azalabilir. Yemekleri seçmeye başladığı için bu normaldir. Özellikle ek gıda tüketimine yeni başlayan bebekler için meyve ve sebzelerin tüketimi vitamin, mineral ve lif kaynağı olmaları açısından oldukça önemli. Besin değerleri açısından zengin gıdalar tercih edilmelidir. Meyve ve sebzeler genellikle püre şekline getirilerek yedirilmelidir. Güvenilir hazır mamalarda bu dönemde annelere çok yardımcı olmaktadır.

Anne-Bebek Beslenmesi

Bebek beslenmesinin önemli olduğu kadar henüz bebeğini emziren annelerin beslenmesi de oldukça önemli bir konudur. Özellikle sütünü artıracak ve daha sağlıklı hale getirecek gıdaları ve içecekleri tercih etmelidir. Örneğin, asitli ve gaz yapıcı içeceklerden emzirme döneminde uzak durması gerekmektedir. En azından ilk 6-7 ay bunlara çok dikkat edilmelidir. Anne sütü bebeği direkt olarak etkileyen bir unsur. Özellikle de ilk 6-7 ayda bebek, anne sütünden başka bir besin almadığı için bu konu önemlidir. Annelerin de özellikle tüketmesi gereken ve sütlerine faydalı olacak bazı gıdalar ve besin grupları bulunmakta. Bunları maddeler halinde sıralamamız gerekirse aşağıdaki gibi olacaktır.

  • Yeterli Sıvı Alımı (Su): Emzirme döneminde yapmanız gereken ilk ve en önemli şeylerden biri de bolca su tüketmek. Günlük en az 2,5 litre sıvı tüketimi hem sizin sıvı ihtiyacınızı gereken oranda karşılayacak hem de bebeğiniz için anne sütünü artıracaktır. Su dışında sıvı alımı için kompostolar oldukça ideal. Meyve kompostoları besleyici ve sağlıklı olduğundan bu konuda en uygun tercihlerden biri.
  • Protein Kaynağı Besin Grupları: Emzirme döneminde anneler geceleri de sıklıkla uyanıp bebeklerinin karnı doyurduğu için enerjiye ihtiyaçları vardır. Protein kaynaklı besinler hem anneye enerji verecek hem de bebek için anne sütünü daha sağlıklı bir duruma getirecek. Sabah kahvaltıları bu protein alımı için en ideal öğün. Kahvaltınızdan süt, peynir, yumurta gibi besinleri eksik etmemeniz gerekmektedir.
  • Ceviz: Kahvaltılarda enerji vermesi ve annenin omega 3 vitaminini alabilmesi için tüketilmesi gereken önemli bir besindir.
  • Yulaf: Emzirme dönemlerinde annelerin en sık şikâyet ettiği konulardan birisi kabızlıktır. Yulaf da laksatif bir besin maddesi olduğu için sindirimi ve hazmı kolaylaştırır. Lifli bir içeriği vardır. Bu da kabızlık probleminin çözümü için tüketilmesi uygun bir besin olarak karşımıza çıkmasını sağlar.
  • Ispanak, havuç ve pancar gibi sebzelerin tüketimi de emzirme döneminde önemli. Hepsi anne sütünü vitamin ve mineral açısından zenginleştirir. Bu da anne sütünü daha kaliteli bir duruma getirir.
  • Tarçın, çemen gibi baharatlar da emzirme döneminde tüketilmesi gereken besinler arasında.