Candida Diyet


Candida Diyet

Candida Albicans adıyla bilinen kandidoz, kadında da erkekte de görülebilen mantar enfeksiyonudur. Vücudun farklı bölgelerini etkileyebilir. Sık görüldüğü bölgeler ağız, burun, ayak, el ve ayak tırnakları, sindirim sistemi ve kadın üreme organıdır. Yerleştiği bölgeye ve yaygınlığına göre farklı belirtiler gösterir. Candida diyeti de bazı besinleri yeme alışkanlıkları arasından çıkararak mantarın beslenmesini engellemek ve azaltmak amacını taşır. Günlük beslenme alışkanlıkları arasından şeker, beyaz un, maya ve peynir çıkarılır. Fakat daha etkili yöntem diyetten önce soruna özel bir detoks uygulamak ve ardından diyete başlamaktır.

Candida Albicans Mantarı Nedir?

Candida mantarı birçok insanın ince bağırsağında bulunur. Çoğu zaman da bir soruna yol açmaz. Bağırsak florasının bir parçası olarak yaşamayı sürdürür. Bir çeşit mayadır. Fakat bağırsakta bazı değişiklikler yaşanması candida mantarının çoğalmasına sebep olabilir. Artarak koloniler oluşturan mantarlar bağırsaklara yayılmaya ve normal yaygınlıklarını aşmaya başlar. Yayıldıkça bağırsaklara zarar verir ve sindirim sistemini olumsuz etkiler. Bazı durumlarda bağırsak duvarına verdikleri hasarın sonucunda kana asetaldehit karışabilir ve baş ağrısı, mide bulantısı yaşanır. Candida artışı çeşitli belirtiler verir. Fakat belirtiler herkeste farklı ortaya çıkabilir. Vücudun neresinde oluştuğuna göre de değişik belirtiler verir. Bu yüzden anlaşılması güç olur. Mantar yaş fark etmeksizin kadında da erkekte de görülebilir. Ağız, ayak parmaklarının arası, tırnaklar, kulaklar, mide- bağırsak sistemi ve vajina sık görüldüğü yerlerdir.

Candida Artışının Belirtileri

Candida her durumda sabit belirtiler vermez. Artış gösterdiği yere ve kişiye göre değişik belirtileri vardır. Bu yüzden tanı koyulması zordur. Genellikle karşılaşılan belirtiler:

 • Mide bulantısı
 • Baş ağrısı
 • Sürekli yorgun hissetme
 • Sindirim sisteminde oluşan sorunlar
 • Bağışıklık sisteminin güçsüz olması
 • Sinüs enfeksiyonları
 • Deri yüzeyinde sık sık mantar enfeksiyonu görülmesi
 • Vajinada mantar enfeksiyonu görülmesi
 • Eklemlerde ağrı
 • Moral bozukluğu, depresyon
 • Besin alerjileri ve hazımsızlık

Candida Diyeti Nasıl Yapılır?

Diyete başlamadan önce ortalama bir hafta kadar detoks uygulanabilir. Bu sayede sindirim sisteminin arınması kolaylaşır. Candida mantarının temizlenmesine yönelik detoksta sebze suları faydalı olur. Özellikle soğan, sarımsak, lahana ile sebze suları hazırlanabilir. Ardından diyete başlanabilir. Diyet 3 adımda tamamlanır. İlk olarak candida oluşumunda etkisi olan besinlerin tüketimi bırakılır. Bunlar şeker, beyaz un, maya ve alkoldür. Bunların yanı sıra işlenmiş gıdalar da bırakılır. Meyveler daha az tüketilir. Nişasta içeren sebzeler diyette yer almaz. Daha çok protein ağırlıklı bir beslenme düzeni kurulur. Sebze tüketimi ağırlık taşır. İkinci adımda bazı besinler diyet listesine eklenir. Bağırsak çalışmasını destekleyen besinler tercih edilir. Bunlar yoğurt, lahana, zeytinyağı, keten tohumu, kefir, sarımsak ve yer fıstığı şeklindedir. Bunların tüketildiği dönem belirtiler ortadan kalkana kadar devam eder. Üçüncü adımda tüketimi bırakılan gıdalara yavaş yavaş tekrar başlanır.

Candida Diyetinin Özellikleri

Candida diyetinin yeme alışkanlıklarına yavaş yavaş uyum sağlamak gerekir. Üç adımda tamamlanan diyetin süreçleri atlanmamalıdır. Sindirim sisteminin düzenli çalışması önem taşır. Bu yüzden bağırsak hareketlerini düzenleyen, sindirime yardımcı olacak besinler tüketmeye özen gösterilmelidir. Vitamin ve mineral eksikliğinin yaşanmaması için beslenme düzeni iyi oluşturulmalıdır. Diyetin tamamlanmasını kolaylaştırmak için yiyecekleri çeşitlendirmek denenebilir. Diyeti sonuç alana kadar sürdürmek için ısrarcı olmak gerekir. Diyeti uygularken yemek çeşitliliği sağlıklı yollarla sağlanabilir. Enginar, brokoli, ıspanak, domates, Brüksel lahanası gibi sebzeler bol bol tüketilebilir. Sindirim sistemini düzenleyen yoğurt, kefir ve doğal tereyağı listeye eklenebilir. Çok fazla meyve tercih edilmez fakat avokado ve limon çeşitlerini tüketmekte zarar yoktur. Fesleğen, dereotu, zencefil, kekik, karanfil ve benzerleri yemeklerde kullanılabilir. Protein ağırlıklı beslenmek önem taşır. Somon, sardalya gibi deniz ürünleri, beyaz et ve kırmızı et tercih edilebilir.

Candida Diyeti Uygularken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Candida diyetinde yoğun bir besin kısıtlaması vardır. Bunları yavaş yavaş uygulamak ve programın dışına çıkmamak gerekir. Limon, misket limon ve avokado dışında meyve tüketilmez. Şekerli herhangi bir şey yenmez. İşlenmiş gıdalar beslenme rutininden çıkarılır. Yemeklerde rafine yağ kullanılmaz. Alkol, kafein tüketilmez.

Candida Diyeti Ne Kadar Süre Yapılır?

Candida diyeti, mantar enfeksiyonu belirtileri ortadan kalkana kadar uygulanır. Bu süre kişiden kişiye değişir. Düzenli ve kararlı şekilde uygulanması tabii ki daha avantajlıdır. Bazılarının şikayetleri birkaç haftada azalırken bazıları için bu süre 1-2 ayı bulabilir.

Candida Diyeti İle Kaç Kilo Verilir?

Candida diyeti, mantar enfeksiyonunu engellemek için yapılır. Yeme alışkanlıkları değiştiği için kilo vermek mümkün olsa da asıl amaç bu değildir. Zayıflama amacıyla beslenme düzeni oluşturmak isteyenler için en doğrusu diyetisyene başvurmak olur.

Örnek Candida Diyet Listesi

Candida diyeti listesinin kişiye göre hazırlanması ve bir uzman tarafından yönlendirilmesi uygun olur. Fakat fikir vermesi açısından bir diyet listesi verilebilir.

Kahvaltı

2 haşlanmış yumurta, domates, salatalık, 7 adet zeytin

Ara öğün

5 badem, 10 fındık, yeşil çay

Öğle

100-120 gram et (kırmızı et, beyaz et veya balık olabilir.), haşlama brokoli veya karnabahar, 1 kâse yoğurt

Ara Öğün

1 bardak kefir, 2 adet ceviz

Akşam Yemeği

Zeytin yağlı sebze yemeği, 1 kâse yoğurt, salata, 3 kaşık haşlama kinoa ve karabuğday

Gece Yemeği

1 kâse yoğurt, 1 tatlı kaşığı keten tohumu