Detoks Çayı Tarifi


Detoks Çayı Tarifi

Vücuttaki toksinlerin birikmesiyle oluşan ödemi ve zararlı bileşenleri vücuttan atılmasını hızlandıran programa detoks denir. Örneğin sabahları uyandığımızda kendimizi yorgun ve halsiz hissederiz. Bu yorgunluğun büyük bir sebebi de vücudumuzdaki ödemler ve atılması zor atıklardır. Ödemler vücudumuzdaki hücrelerdeki sıvı birikmesinden kaynaklanan şişliklerdir. Genelde aşırı stres, az su içmek ve çok tuz tüketmekten kaynaklanır. Vücuttaki diğer toksik maddeler de tükettiğimiz hayvansal proteinlerden, katkı maddelerinden, hormonlu besinlerden ve çevre kirliliğinden kaynaklanır. Vücudun her an çalışan atık temizleme sistemleri vardır. Bunların başında da karaciğer gelir. Fakat vücudun elimine edebileceğinden fazla atık yüklenmesi, vücudu zorlar. Bunun sonucunda yorgun, bitkin hissederiz. Detoks kısa sürede bu ödemlerden ve zararlı bileşenlerden kurtulmaya yardımcı olur. Böylece daha sağlıklı ve zinde hissetmemizi sağlar. Kilo vermeye de yardımcı olur.

Detoks Çayı Kullanım Önerileri

Detoks çayı fazla kiloları vermeyi kolaylaştırır. Ancak düzenli bir diyet ile etkisi çok daha büyük olur. Şeker tüketimini ve yediğimiz porsiyonları azaltmak ve bir süreliğine de olsa katkı maddelerinden, şeker ilaveli besinlerden ve işlenmiş gıdalardan uzak durmak gerekir. Düzenli bir spor ve diyetle birlikte tüketilen detoks çayı vücuda canlılığını geri kazandırır. Evde kolayca hazırlanabilen detoks çayları genellikle sabah kahvaltıdan önce ve akşam yatmadan önce içilmelidir. Vücudu rahatlatma özelliğinden dolayı gece toksinler daha rahat atılır. Düzenli kullanıldığında ise gün boyu zinde hissetmemizi sağlar.

Detoks Çayı Örnekleri ve Hazırlanışı

Detoks çayı vücuttaki zararlı bileşenleri ve karaciğeri temizlemek için doğal meyve, sebze ve otları demleyerek hazırlanır. Bunlardan bazıları elma, kivi, tarçın, maydanoz, zencefil, nane vb. gibi gıdalardır. Özellikle meyvelerin kabukları toksinleri atmada birebir olduğu için, genelde büyük parçalar halinde demlenir.

Zencefilli, Zerdeçallı Detoks Çayı Tarifi

 • 6 parça zencefil
 • 1 çay kaşığı zerdeçal
 • 2 çubuk tarçın
 • 1 çay kaşığı taze bal
 • 1 limonun suyu

Hazırlanışı:

Zencefillerin kabukları soyulur ve ince parçalar halinde dilimlenir. 6 bardak su ile zencefiller bir kaba konulur ve kaynatılır. Kaynadıktan sonra 10 dakika daha kısık ateşte bekletilir. Ardından posalar ayrılacak şekilde bir bardağa süzülür. Limon ve bal da bardağa eklenir ve içmeye hazır hale gelir.

Maydanozlu Detoks Çayı Tarifi

 • 1 litre su
 • 1 demet maydanoz
 • 2-3 çubuk tarçın
 • 1 adet fındık büyüklüğünde zencefil
 • 1 limonun suyu
 • 1 elma

Hazırlanışı:

1 litre su kaynatılır. Kaynayan suya maydanozlar eklenir. Maydanozları 2-3 parça olacak şekilde elle bölmek daha faydalı olur. Limon sıkılıp suyu çıkarılır. Elma 4-5 parçaya bölünür ve kabukları soyulmaz. Elmalar da kaynayan suyun içine atılır. Tarçın, zencefil ve limon suyunu da tencereye ekledikten sonra kapağı kapatılır ve 10 dakika daha kaynatılır. Kaynadıktan sonra bu karışımın suyu süzülür ve içmeye hazır hale gelir.

Elma Sirkeli Detoks Çayı Tarifi

 • 1 yemek kaşığı elma sirkesi
 • 1 tatlı kaşığı organik bal
 • 1çay kaşığı limon suyu
 • 1 bardak sıcak su

Hazırlanışı:

ilk olarak bir bardak su kaynatılır. Kaynadıktan sonra biraz soğumaya bırakılır. Ardından elma sirkesi ve bal eklenir. Biraz karıştırdıktan sonra limon suyu eklenerek içime hazır hale getirilir.

Neden Detoks Çayı İçmeliyiz?

Vücuda sayısız yararı olan detoks çaylarını içmemiz için birçok sebep vardır. Günlük tüketilen besinlerin içeriğindeki aşırı şeker ve yağlar karaciğeri, biz fark etmeden aşırı yorar. Dikkat etmemeye devam edersek de yağlanarak işlevini yerine getiremez. Detoks çayları ise vücuda zararlı toksik maddelerin atılmasını kolaylaştırarak karaciğere yardımcı olur. Böylece daha sağlıklı ve hızlı bir şekilde kilo verilebilir. Sabah kahvaltıdan önce ve akşam yatmadan hemen önce içilen detoks çayları ise gün boyu zinde kalmayı sağlar. Zinde ve dinç bir vücut kolay kolay yorulmaz ve yaşam daha kolay hale gelir. Psikolojik olarak rahatlamayı sağlar ve zihnin çalışmasını iyi yönde etki eder.