Detoks Kampı ve Otelleri


Detoks Kampı ve Otelleri

Detoks Kampı

Şehirlerin yarattığı depresyon halinin insan vücudu üzerinde oldukça fazla olumsuz etkisi bulunur. Bu olumsuz etkilerin ortadan kaldırılabilmesi ne yazık ki sadece beslenme ve spor ile mümkün hale gelmemektedir. Sadece detoks amaçlı değil; sadece şehir hayatından kaçmak amaçlı dahi onlarca kamp organize edilmektedir. Kişiler burada doğa ile iç içe olurken aynı zamanda benzer alışkanlıklara sahip insanlarla da sosyalleşebilmektedir. Oksijen açısından oldukça zengin kamp bölgeleri sayesinde solunum sistemi düzen altına alınabilir. Ayrıca binalardan dolayı şehirlerde fazlalaşan sıcaklık, kamp bölgelerinde tamamen ortadan kalkmaktadır. Binaların, betonun, koşturmacanın ve şehir hayatına özgü diğer birçok girdinin psikoloji üzerindeki etkileri saymakla bitmez iken; tüm bu girdilerin vücuda olan etkileri psikoloji dışında görmezden gelinmektedir. Bunun temel sebebinin, toksin girdisinin sonuçlarının uzun vadede belirti veriyor olmasından kaynaklandığını düşünüyoruz. Ancak sanıldığının aksine erken dönemde müdahale edilmediği takdirde bu durumun geri dönülemez bazı sonuçları doğurduğu açıktır.

Tüm bu kaçış süreci şehirleşmeni toplumsal olarak en ayyuka çıktığı dönemde yani altmışlı yıllarda başlamıştır. Kamp hayatı, doğa hayatı bu dönemden itibaren şehirli insanın kaçış noktalarından biri olarak hem psikolojisine hem de vücuduna iyi gelmiştir. Zaman içerisinde tüketilen besinlerin insan vücudu üzerindeki toksin etkilerinin anlaşılmasıyla bu kaçış özelleştirilerek detoks kampları haline bürünmüştür.

Metropol hayatından uzak, doğa içerisinde bedensel ve ruhsal rahatlamayı sağlayan detoks kampları dünyada gittçe popülerleşmiştir. Doğanın verdiği huzur ve detoks yiyecekleri- içecekleri, yoga- meditasyon, grup aktiviteleri, doğa yürüyüşleri detoks kamplarına katılanları oldukça rahatlatacaktır. Detoks kampı sırasında detoks içecekleri, yiyecekleri sindirim sistemini düzenleyecek ve toksinlerin yarattığı yorgunluğun giderilmesine yardımcı olacaktır. Detoks kamplarından sonra şehre arınmış ruhsal olarak ferahlamış hissederek döneceksiniz. Detoks kampları süreleri kişilerin ihtiyaçlarına göre değişmektedir.

Detoks Otelleri

Kamp hayatı bir kültür olarak karşımıza çıksa da bazı insanlar için uygun olmayabilir. Konfor anlayışının ön planda olduğu durumlarda ise çadır – kamp gibi yaşama alanları yerine oteller tercih edilebilmektedir. Bu diyetlerin uygulanabilmesi için sağladıkları imkanlardan dolayı, maddi durumu görece iyi olan kişiler genelde detoks kampları yerine detoks otellerini tercih etmektedir. Bir otel baştan aşağı bu amaç için organize edilmese de bir kısmıyla detoks diyeti yapmak isteyen kişilere göre şekillendirilebilir. Kamp ve çadır hayatının aksine burada sadece detoks diyeti yapan bireylerle değil; farklı amaçlar için bulunan bireylerle de sosyalleşilebilir.

Kişilerin yorgun bedenlerini dinlendirmek, toksinlerden arındırmak ve bunların yanında zayıflamak için, kişilerin bedenlerine olduğu kadar ruhlarına da iyi gelecek doğa içinde lüx otellerdir. Kişilere uygun hazırlanmış detoks içecekleri, yiyecekleri servis edilen, yoga meditasyon gibi egzersizlerle ruhsal rahatlamayı sağlayan oteller tatil için harika bir seçenektir. Hazırlanan detoks programları zayıflamaya yardımcı olduğu için son zamanlarda oldukça oldukça popülerdir. Kilo vermek isteyen kişiler hem ödemlerini atarlar hemde yağdan kilo verirler. Bu programlarının süresinin diyetisyenler tarafından iyi ayarlanması gerekmektedir. uzun süreli yapılan detoks programları vücuttan vitamin mineral eksikliklerine yol açabilir.