Detoks


Detoks

Detoks Nedir

Detoks, vücuttan yiyecekler, hava, su, sigara alkol gibi zararlı alışkanlıklar yoluyla vücutta biriken toksinlerin atılmasına denir. Herkesin ihtiyacına göre detoks türleri ve süreleri farklıdır. Kişilerin kendilerine uyan detoks programlarını yapmaları önemlidir. Detokslar uygulanırken kilo kaybı gözlenir. Bunun için son zamanlarda kilo vermek isteyen kişiler arasında oldukça popülerdir. Toksinlerden arınmak isteyen ve zayıflama için detokslara başvuran kişilerin metabolizmalarına uygun programları yapmaları için mutlaka diyetisyenlerden destek alınması gerekmektedir. Arınma programları olarakta adlandırılan detoks programları kırmızı et, balık, süt, süt ürünleri, ekmek ve tahıl ürünleri gibi gıdalar detoks programlarında nadiren yer almaktadır.

Detoks, temel olarak vücuttaki toksik maddelerin uzaklaştırılmasına yardımcı olan bir arınma programıdır. Karaciğerimiz her gün, her dakika vücuttaki toksik maddelerin uzaklaştırılması için çalışır. Vücudumuzdaki bakteri ve toksinleri, vücuttan atılabilecek hale getirir. Fakat hem çevresel faktörler hem de beslenme rutini karaciğeri ve vücudu yorar. Bunun sonucunda da sürekli yorgun hissetme, stres, huzursuzluk, depresyon, uykusuzluk, sindirim sisteminde sorunlar ve bağışıklık sisteminin gerektiği gibi çalışmaması gibi sorunlar sıkça yaşanır.

Gün içinde tüketilen alkol, işlenmiş tahıllar, hayvansal proteinler, şeker oranı yüksek atıştırmalık besinler vücuda fazladan toksin alınmasına neden oluyor. Sağlıksız beslenmeye ek olarak gittikçe artan hava kirliliği, yoğun stres, hareketsiz yaşam ve düzensiz uyku vücudu yoruyor. Bu noktada detoks programları devreye giriyor. Detoks ile düzenli aralıklarla bir süreliğine toksik madde alımı sınırlanır. Program spor ve egzersizle desteklenir. Böylece toksik maddelerin uzaklaştırılması için vücuda yardımcı olunur, süreç hızlandırılır.

Yaklaşık 3-7 gün kadar uygulanan detoks programları ile birçok sonuç elde edilebilir. Bu süreçte kanın toksik maddelerden arınması, temizlenmesi sağlanır. Böylece doku ve organlar daha iyi beslenir. Yorgunluk hissi ciddi anlamda ortadan kalkar böylece çok daha dinamik hissedilir. Sindirim sistemi düzene girer. Fazla kiloların bir kısmı verilir ve ödem atılması sağlanır. Bağışıklık sistemi güçlendirilmiş olur. Belli aralıklarla detoks uygulanması yaşlanmayı yavaşlatır.

Detoks Ne Zaman Yapılır ?

Kişilerin bağışıklık sistemi zayıfladığında, baş ağrısı, yorgunluk, uykusuzluk, sinirlilik, depresyon ve sindirim sorunları yaşanıyorsa, kişinin hayatında yoğun iş temposu, seyahatler var ise detoks yapmak vücuda iyi gelecektir. Ayrıca kilo verme sürecinde duraksama döneminde olan ve daha hızlı kilo vermek isteyen kişiler tarafından da detoks programları çok sık uygulanmaktadır.Detokslar genellikle düşük kalorili programlardır. Bu yüzden yoğun iş temposunda çalışan kişilerin vücut dirençlerinde azalmaya sebep olmaması adına hafta sonları veya tatillerde tercih etmeleri önerilmektedir.

Detoksun Faydaları Nelerdir?

 • Detoks ile belli aralıklarla vücudu arındırma işlemi kısa sürede sonuç alınabilen bir programdır.
 • Farklı amaçlar için farklı şekilde uygulanabilir.
 • Kilo vermek için uygulanan detoks programıyla bir hafta içinde kadınlar ortalama 3 kg, erkekler ortalama 5 kilo verebilir.
 • Kilo vermek için oldukça sağlıklı bir yöntemdir.
 • Daha dinç ve dinamik hissetmek, sürekli yaşanan yorgunluk hissinden kurtulmak adına oldukça etkilidir.
 • Stres, huzursuzluk ve depresyon gibi durumlarla başa çıkmak için uygulanabilir.
 • Detoks, kandaki toksik maddelerin atılmasını ve kanın temizlenmesini sağlar ve böylece doku ve organlar daha iyi beslenir, onarım süreci hızlanır.
 • Bu yüzden daha sağlıklı bir cilt kazanmak adına uygulanabilir ve vücudu gençleştirir.
 • Sindirim sistemini düzenlemek ve bağışıklığı güçlendirmek için etkili bir yöntemdir.

Detoks Bitkileri nelerdir?

Bitkiler detoksların en temel besin kaynağıdır. Bitkiler alkali özellikte olduğu için metabolizmayı temizleme görevindedirler. Ayrıca yüksek lif içerikleriyle sindirim sisteminin düzenli çalışmasına yardımcı olurlar. Detoks sularında çeşitli bitkilerin kullanılması vitamin ve mineral bütünlüğünün tamamlanması için önemlidir.

Her bitkinin metabolizmada görevi farklıdır. Detoksun amacına uygun bitkilerin kullanılması önemlidir. Toksinlerden arınmak için antioksidan özelliği yüksek kırmızı pancar, zencefil gibi sebzeler tercih edilirken, ödem atmak için maydanoz, ananas gibi diüretik özelliği yüksek tercih edilmelidir. Detokslarda kullanılan bitkiler; zencefil, zerdeçal, kırmızı pancar, maydonoz, roka, yaban mersini, böğürtlen, salatalık, limon, ısırgan otu, deve dikeni, karahindiba kökü olarak sıralanabilir. Herhangi bir bitkiye alerjiniz var ise detoks programlarını uygularken dikkatli olunmalıdır ve mutlaka bir beslenme uzmanı eşliğinde yapılmalıdır.

Detoks bitkileri oldukça fazladır. Tüketilen sebze ve meyve amaca yönelik şekillendirilir. Yani sadece sebze ve meyve yemek değil; tüketilen sebze ve meyvenin vücutta hangi işlevi harekete geçirdiğinin de bilinmesi gereklidir. Maddeler halinde hangi sebzenin vücut üzerinde ne gibi etkilerinin olduğunun açıklanması oldukça faydalı olacaktır.

 • Toksin birikiminden payını en fazla alan organ karaciğerdir. Toksinlerin fazla miktarda toplanması sonucu karaciğer üzerindeki safra akımı bozularak, beklenmedik sonuçlar ortaya çıkartabilir. Safra akışının tekrar düzenli hale gelmesi için kişinin bol bol turp tüketmesi gerekir.
 • Toksin birikiminin organ boyutundan daha çok hücre boyutunda etkili olduğunu söyleyebiliriz. Zaman içerisinde biriken toksinler hücrelere zarar vererek fonksiyonlarını kısıtlarlar. Zerdeçal tüketimi yaş ve toksin ile zarar gören hücrelerin onarılması noktasında oldukça önemli bir detoks bitkisidir. Ayrıca içerdiği antioksidanlar sayesinde sağlık üzerinde oldukça önemli etkilere sahiptir.
 • Tüm detoks diyetlerinde gördüğünüz limonun faydaları da oldukça fazladır. Detoks diyetlerinin değişmez parçası olmasının temel sebebi hem zayıflama konusunda oldukça büyük etkilere sahip olması hem de antioksidan özelliğinin fazla olmasından dolayıdır. Gün içerisinde suyun içerisine sıkılan limon suyu sayesinde hem toksinlerden arınır hem de açlık hissini bastırırsınız.
 • Bir başka önemli karaciğer temizleyicisi sarımsaktır. Sarımsak, içerdiği yüksek etkili bileşenler sayesinde hem vücudun genel sağlığını, hem kalp sağlığını hem de karaciğeri oldukça etkin bir şekilde korur. Toksinlerin ortadan kaldırılması noktasında en az turp kadar etkilidir. Ayrıca çoğu yiyeceğe de katılabiliyor olması tüketimini oldukça kolaylaştırır.
 • Detoks diyetlerini uygularken unutulmaması gereken nokta her meyve ve sebzenin zamanında yani mevsiminde tüketilmesi gerekliliği. Enginar ve lahana yetiştikleri bölgelerin iklim koşullarından dolayı neredeyse tüm yıl boyunca tüketilebilen sebzeler olmalarından dolayı diyetlerin vazgeçilmezleri haline geliyorlar. Karaciğerle alakalı olan safra salgısının artırılması noktasında oldukça büyük katkıları olan bu iki sebze sayesinde hem karaciğerdeki toksinler ortadan kaldırılıyor hem de karaciğerdeki yağlanmanın önüne geçiliyor. Ayrıca lahananın turşu olarak tüketilmesi de, turşu yapılırken uygulanan süreçlerin toksinler üzerinde yıkıcı etki oluşturması bakımından önem kazanıyor.
 • Biberiye tüketimi de vücudun kilo almasını sağlayan yağ emilimini azalttığı, bağırsak sağlığını koruduğu ve karaciğerdeki yağlanmanın önüne geçtiği için detoks diyetleri açısından oldukça önemli hale geliyor. Bilindiği üzere yağlı besinlerin mide tarafından sindirilmesi oldukça zor ve sancılı bir süreçtir. Biberiyenin safra salgısını artırması sonucu bu yağlı besinlerin tüketimi oldukça kolay hale gelebiliyor. Vücudun kilolu görünmesinin başlıca sebeplerinden biri de su toplanmasının önüne geçilememesi. Biberiye yarattığı idrar sökücü etki sayesinde vücuttaki suyun kolayca dışarıya tahliye edilmesini sağlıyor.
 • Biberiyenin sağladığı idrar sökücü etkinin bir benzerini de funda yaprakları sağlıyor. Vücutta su toplanmasının önüne geçme noktasında oldukça etkiliyken; eğer tüketimden önce ödem oluşumu varsa bunu da kolayca ortadan kaldırabiliyor.

Bunlara ek olarak, ihtiyaca göre şekillendirilmiş birçok sebze ve meyve detoks diyetlerinde tüketilebiliyor.

Detoks Diyetleri

Detoks yaklaşık bir haftalık programlar halinde uygulanır. Temel olarak hayvansal proteinlere, alkole, işlenmiş tahıllardan elde edilen besinlere, fazla ve doğal olmayan şekere, katkı maddelerine ara verilir. Program, spor ve egzersizle hareketliliği arttırarak sürdürülür. Kişiye veya uygulanan amaca göre farklı detoks programları oluşturulabilir. Detoks öncesinde hazırlık programları uygulanabilir. Program uygulanırken bazı hususlara dikkat etmek gerekir. Uygulanacak süre boyunca öğün sayısı arttırılmalı fakat öğünlerin miktarı azaltılmalıdır. Günlük su tüketimi ayrıca önem taşır; en az 2,5 lt su içmek ve bunun takibini yapabilmek gerekir. Hormonlu yiyeceklerden uzak durmak, mümkün olduğunca doğal ürünlerle beslenmek etkili bir sonuç almak için önemlidir. Programın uygulandığı süre boyunca sigara, alkol ve kahveye ara verilir, bunlar yerine bitki çayları tüketilebilir. Ek olarak sebze ve meyvelerden hazırlanmış karışımları içecek olarak tüketmek faydalı olur. Sabahları uyanır uyanmaz su içmeye, mümkünse ılık ve limonlu su içmeye dikkat etmek gerekir. Tüm bu beslenmeye dair düzenlemelerin yanında hareketliliğin arttırılması ve düzenli olarak duş almak programın etkisini arttırır.

Yağ Yakıcı Detoks

Yağ yakmak için uygulanan detoks programları amaca uygun besinlerle hazırlanır ve günlük egzersizlerle desteklenir. Genellikle üç günlük programlar halinde ayda bir uygulanır. Metabolizmayı hızlandıran, yağ yakıcı özelliği olan ve vücut direncini arttıran besinler kullanılarak program boyu tüketilecek besinler hazırlanabilir. Program sırasında farklı tariflerle kullanılabilecek besinler şöyle sıralanabilir:

Tarçın: İnsülin direncini arttırmasıyla kan şekerinin dengede tutulmasına yardımcı olur. Sindirim sistemini rahatlatıcı etkisi vardır. Gaz ve şişkinlik hissini azaltır ve bağırsak çalışmasını düzenler. Kolesterolün düzenlenmesinde etkilidir. Tarçının kan dolaşımını hızlandıran ve kanı incelten özellikleri, zayıflamaya yardımcı olur. Vücut direncini arttırır.

Elma: Elma bağırsak florasını düzenleyerek sindirim sisteminin düzenli çalışmasına yardımcı olur. Lif açısından zengin bir besin olmasıyla da tokluk hissini arttırır. Günlük lif ihtiyacının karşılanmasına yardımcı olur. Kötü kolesterolün azalmasını sağlar. Vücut direncini arttırır.

Elma Sirkesi: Elma sirkesi birçok faydasının yanında yağ yakılmasına da yardımcı olur. Günlük olarak tüketilerek tokluk hissini arttırır. Özellikle bölgesel yağların yakılmasında etkisi vardır. Kan şekerinin düzenlenmesinde etkilidir. Yağ yakmanın amaçlandığı programlar için uygundur.

Limon: Limon vücudun alkalize olmasını sağlayarak hastalıklara karşı dayanıklılığı arttırır. C vitamini yönünden oldukça zengindir. Hem bağışıklık sistemini güçlendirir hem de sindirim sistemini düzenler. Kanın toksik maddelerden arınmasını sağlar. Kan şekerinin düzenlenmesinde etkilidir. Kilo vermeyi hızlandırır. Daha birçok faydalı etkisi bulunan limon, detoks programları için vazgeçilmez bir besindir.

Yağ yakıcı bir detoks programı hazırlamak isteyenler için tarçın, elma, elma sirkesi ve limon içeren karışımlar faydalı olur. Kısa süreli yağ yakma programları için detoks sıvı ağırlıklı uygulanabilir. Doğal ve bitkisel besinler karıştırılıp bekletilerek sıvı detoks menüleri oluşturulabilir. Sıvı detoks programlarını uygulamak istemeyenler hayvansal proteinlere, yağlı besinlere, alkol, sigara ve kayveye, işlenmiş tahıllara ara vererek kendi programlarını oluşturabilirler. Hazırladıkları programları yağ yakıcı etkisi olan besinlerle ve egzersizle destekleyerek etkili sonuçlara ulaşabilirler.

Detoks İçeceği

Detoks programları, süre boyunca sadece detoks içecekleri tüketilerek ya da detoks diyet programlarının yanında kullanılabilir. Programın amacına göre içeriği doğal besinlerle zenginleştirilen içecekler, evde kolayca hazırlanabilir. Hafif ve sağlıklı olan bu içecekler vücudu yormaz, zinde hissettirir ve sayısız fayda sağlar. Detoks içecekleri hazır olarak satın alınabildiği gibi evde de hazırlanabilir. Amaca uygun bitkisel besinler su içinde belli bir süre bekletilerek ya da karışım öğütülerek tüketilebilir.

Örnek Detoks İçeceği Tarifi

 • 1 parmak zencefil
 • 2 adet limonun suyu
 • Su

Malzemeler bir kavanozun içine konur ve bir süre bekletildikten sonra tüketilir. Hazırlanan detoks içecekleri ister tek seferde ister belli aralıklarla içilebilir. Karışımlar greyfurt, mango, elma gibi meyvelerle zenginleştirilebilir.

Zayıflamak İçin Detoks

Detoks programları kısa sürede sağlıklı kilo vermek için idealdir. Hafif beslenme programlarından oluşan detoks, diğer tüm faydalarının yanında daha hızlı kilo vermeyi de sağlar. Metabolizmanın hızlanması, sindirim sisteminin düzenlenmesi, ödem atılması gibi etkileriyle bir yandan kilo kaybettirirken diğer yandan sağlığı korur. Bu süreç, zayıflamayı hızlandıran limon, elma sirkesi gibi besinleri de tüketerek ve hareketliliği arttırarak daha da hızlanır. Ciddi bir diyet programına girmeden önce bir süre detoks uygulamak, yapılacak diyetin etkisini de arttırır.

Örnek Detoks Diyeti Tarifi

Sabah: Uyanır uyanmaz bir bardak limonlu ılık su içmek zayıflamaya yardımcı olur. Bunun yerine bağırsakları çalıştırmaya yardımcı olacak kuru meyveler ılık su ile tüketilebilir.

Kahvaltı: Yaklaşık 50 gram, yağsız beyaz peynir ve yanında 2 dilimi geçmeyecek şekilde kepekli veya tam tahıllı ekmek, domates, salatalık ve yeşil yapraklı bitkiler tüketilir.

Ara Öğün: Meyve tabağı

Öğle: Öğle yemeğinden önce de limonlu ılık su tüketmek faydalı olur. Öğle yemeğinde ise yağsız, haşlanmış deniz ürünleri ve taze sebzelerden yapılmış salata tüketilir. Bunun yerine az yağlı sebze yemekleri de tercih edilebilir.

Ara Öğün: Meyve veya hafif detoks içecekleri

Akşam: Akşam yemeklerinden önce de limonlu ılık su faydalı olur. Yemekte ise ızgarada pişmiş deniz ürünleri veya sebze yemekleri tercih edilebilir.

NOT: Akşam 19.00’dan itibaren bitki çayları dışında besin tüketmemek gerekir.