Detoks Ne Zaman Yapılır?


Detoks Ne Zaman Yapılır?

Detoksun ne zaman yapılacağının ortaya çıkarılması için detoksun ne olduğunun bilinmesi elzemdir. Bu yüzden kısaca açıklanması, bu konunun anlaşılması için gereklidir. Bilindiği üzere insan vücudu fonksiyonlarını yerine getirirken enerjiye ve oksijene ihtiyaç duyar. Enerji ihtiyacını besinlerden; oksijen ihtiyacını ise solunum yoluyla karşılar. Tüm sistemlerin tam kapasite çalışabilmesi, sağlıklı olarak yaşamlarına devam edebilmesi için bu iki kaynağın alımının aksamaması gerekir. Sigara gibi zararlılar solunum sistemine zarar verirken; besinlerden arta kalan toksinler de enerji alımına zarar verir. Tüketilen besinlerin vücutta bıraktığı toksinler zaman içerisinde oldukça büyük seviyelere ulaşarak organların yıpranmasına, hücrelerin fonksiyonlarını tam olarak yerine getirememesine, psikolojik sorunlar ortaya çıkmasına sebep olur.

Yıllar içinde yapılan analizler göstermiştir ki çeşitli gıdaların sürekli ve kontrolsüzce alınımı, toksin birikmesinin başlıca sebepleri arasındadır. Detoks diyetleri de bu noktada bir çözüm olarak karşımıza çıkmıştır. Toksin birikimine sebep olan gıdaların tüketiminin sıfırlanarak, toksin atımını sağlayan gıdaların tüketiminin maksimize edilmesi prensibine dayanır. Aslında oldukça basit bir matematiksel hesaptan doğan detoks diyetlerinin içeriğini genelde sebzeler ve meyveler oluşturur. Amaç sindirim sistemini, dolaşım sistemini, kalp ritmini, karaciğer ve safra fonksiyonlarını, hormon salgılama faaliyetlerini düzenlemektir. Tüm bu sistemlerin düzene oturması da birkaç günden ziyade birkaç haftalık diyetler sayesinde mümkün hale gelebilmektedir.

Detoks Diyeti Ne Zaman Yapılır?

Detoks diyetlerinin süresi kişiden kişiye göre değişir. Kişinin yaşı, cinsiyeti ve beslenme alışkanlıkları detoks diyetinin hangi sürelerle uygulanacağını değiştirebilir. Örneğin yaşla beraber hücre yıpranmasının artmasından dolayı toksin miktarı da paralel olarak artacağından dolayı, ileri yaştaki hastalarda detoks diyetinin yapılma süresi daha uzun olacaktır. Ayrıca cinsiyetin hücre fonksiyonları üzerinde doğrudan etkisi bulunduğundan ötürü, farklı cinsiyete sahip olanlarda farklı süreli detoks uygulamaları gerekecektir.

Beslenme alışkanlıkları ise detoks diyetinin süresini belirleyen en önemli faktördür. Kişinin et, balık ve karbonhidrat ağırlıklı besleniyor olması vücudunda depolanan toksin miktarının katlanarak artmasına sebep olur. Böyle beslenen insanların detoks diyetinin süresini normalden iki kat fazla tutmaları gerekir.

Detoks diyeti boyunca alınması gereken kalori taze sebze ve meyvelerden alınır. Bu sebze ve meyvelerin genelde çiğ tüketilmesi makbuldür. Bu yüzden de kalori ihtiyacını karşılamaktan biraz uzak olabilirler. Taze sebze ve meyveler ile bunların suları toksinlerin vücuttan atılması noktasında oldukça etkili olsa da yeteri kadar beslenme noktasında yetersiz kalabilirler. Kalori açısından tatmin edilemeyen vücudun ise verdiği çeşitli tepkiler vardır. Örneğin halsizlik, yorgunluk ve sürekli açlık hali bunlardan bazılarıdır.

Bu belirtilerin ortaya çıktığı durumda kişinin sosyal yaşamındaki faaliyetleri hafif de olsa sekteye uğrayabilir. Buradan hareketle kişinin detoks diyetine sosyal ortamdan uzak kalabileceği zamanlarda başlamasını ve devam ettirmesini tavsiye ediyoruz. Detoks diyeti yapacak kişiler ağır fiziksel işlerde çalışıyorsa diyetisyen tavsiyesiyle bu diyetleri uygulamaları gerekmektedir.