Detoks Programları


Detoks Programları

Vücudumuza giren her besin belirli miktarda atık bırakır. Bu atıklar sürekli olarak karaciğer tarafından temizlenerek böbrek vasıtasıyla vücuttan atılır. Günümüzün hayat tarzı, beslenme şartları ve besinleri vücuda giren atık miktarını ciddi derecede arttırdığından dolayı karaciğer bu fonksiyonunda yetersiz kalmaya başlamıştır. Temizleyemediği toksinler vücudun belirli bölgelerinde birikerek organların işlevlerini ufak miktarlarda etkilemektedir. Uzun süre müdahale edilmediği durumlarda ise büyük problemlere sebep olan bu toksinler kişinin kendisi tarafından yapılan dış müdahalelerle ortadan kaldırılabilmektedir.

Detoks Yöntemleri Nelerdir?

Detoksun iki yöntemi mevcut. Bunlardan birincisi uzun yıllardır uygulama imkânı buluyor. İkinci yöntem yani iyonlaştırıcı detoks cihazları ile toksin temizliği ise daha yeni bir yöntem olarak karşımıza çıkıyor. İlk yöntem temeline belirli bir süre boyunca uygulanan diyet programını alsa da aslında daha komplike ve karmaşık bir süreci ifade ediyor. Detoks diyetine ek olarak terapi, meditasyon ve diğer bazı yöntemlerle diyetin etkisi arttırılarak toksinlerin tamamen vücuttan çıkması sağlanıyor. İyonlaştırıcı detoks cihazlarının alınması maddi bir külfet oluşturduğundan ve çoğu potansiyel kullanıcı tarafından ön yargıyla yaklaşıldığından dolayı detoks programlarının günümüzde daha çok tercih edildiğini söylemek mümkündür. Bu yüzden kişinin kendi vücuduna göre hazırlanmış detoks diyetleri en azından günümüz için toksinlere kesin çözüm olarak karşımıza çıkmaktadır.

Detoks Diyeti Nasıl Uygulanır?

Detoks diyetinde dikkat edilmesi gereken ilk husus katı beslenmenin kesilmesidir. Katı besinler, sıvı besinlere göre daha fazla toksin bırakma eğiliminde olurlar. Karaciğerin detoks diyeti boyunca dinlenebilmesi ve önceden birikmiş toksinlerle uğraşabilmesi için sıvı beslenme mecburidir. Ayrıca diyet progamına tam uyulması önemli bir başka husustur. Programa tam uyum gösterilmesi halinde vücuda zararlı olan toksinler vücuttan tamamen atılır. Sıkı bir program sayesinde kişilerin kilo vermesi de kolaylaşır. Ayrıca detoks programıyla birlikte uygulanacak olan meditasyon, yoga ve diğer terapi yöntemleri sayesinde sağlanan zihinsel iyileşme vücudun geneline de oldukça olumlu yansır.

Detoks Diyetleri Zayıflatır Mı?

Vücutta bulunan zararlı maddelerin vücuda birçok olumsuz etkisi bulunur. Bu etkiler doğrudan kilo olarak gözlenmese de kilo alımına sebep olan bazı durumların ortaya çıkması biriken toksinlerdir. Örneğin baş ağrısı, stres, strese bağlı fazla besin tüketimi gibi… Detoks diyetleri ile kilo almaya sebep olan faktörü ortaya çıkaran durumlar tamamen ortadan kaldırıldığı için detoks diyetlerinin kilo verdirdiğini söylemekte herhangi bir sakınca yoktur. Ayrıca ilk uygulamada gayet sıkı olan diyet programı ileriki uygulamalarda kiloyla ilgili programlar tarafından beslendiği taktirde oldukça etkili diyet listeleri ortaya çıkacaktır.

Detoks Programı Örnekleri

Detoks diyetlerinde sıvı ve meyve tüketimi oldukça önemli. Bunun dışında hayvansal proteinlerin alımından kaçınılması da gerekmekte. Oluşturulan detoks diyet programlarında bu hususlara dikkat edilmesi arzu edilen sonucun alınması için önemlidir.

Detoks Programı 1.Gün:

Kahvaltı:

Limon damlatılmış su, bir tabak mevsim meyveleri, bir kâse yoğurt, bir bardak bitki çayı. Ara öğün olarak bir avuç kadar kuruyemiş.

Öğle:

Zeytinyağı ile servis edilen ve mevsim sebzelerinden yapılmış salata. Ara öğün olarak bir adet orta boy meyve tüketilebilir.

Akşam:

Tuz atılmamış sebze çorbası

Detoks Programı 2.Gün:

Kahvaltı:

Bir kâse yoğurt, bir adet orta boy elma ve bir bardak yeşil çay. Ara öğün olarak badem tüketilebilir.

Öğle:

Haşlanmış ve püre haline getirilmiş mevsim sebzeleri. Zeytinyağı ile servis edilen salata. Ara öğün olarak bir adet orta boy muz.

Akşam:

Mevsim sebzelerinin haşlanmasıyla yapılmış sebze tabağı.

Detoks Programı 3.Gün:

Kahvaltı:

Mevsimi olan bir sebzenin püresi, bir bardak bitki çayı. Ara öğün olarak orta boy elma tüketilebilir.

Öğle:

Mevsim sebzelerinden hazırlanmış çorba. Ara öğün olarak bir kâse yoğurt ve kuruyemiş tüketilebilir.

Akşam:

Mevsim salatası ve bir kâse yoğurt ile hazırlanmış cacık.

Bu diyet programı uygulandığı üç gün boyunca karaciğerin dinlenmesine oldukça yardımcı olacak; dinlenen karaciğer üç günlük süre boyunca önceden biriken toksinlerin vücuttan atılmasını sağlayacaktır. Ayrıca sonrasında da daha verimli çalışacağından dolayı yaklaşık olarak üç ay bu diyetin tekrar uygulanmasına gerek yoktur.