Diyet Limonata

Yazar: Uzm. Diyetisyen Tuğba Yaprak
Diyet Limonata
Diyet Limonata

Diyet listelerinde genelde yemekler listelenir. Bu listelemenin sebebi diyet listelerini hazırlayanların tek taraflı bakış açısıdır. Yani sadece kalori alımını kontrol ederek başarının geleceğini düşünmeleridir. Bilindiği üzere vücudumuz fonksiyonlarını yerine getirebilmek amacıyla enerjiye ihtiyaç duyar. İnsan bedeni bu enerji ihtiyacını aldığı besinlerden karşılar ve birim olarak da kalori kullanılır. Kilolu bireylerin kilolu hale gelmesinin sebebi, daha önceden aldıkları ve ihtiyaç fazlası olarak adlandırılabilecek kalorilerin vücut tarafından yağ dokusu olarak belli bölgelerde saklanmasıdır. Yani kilo vermek isteyenlerin diyet süresi boyunca yapması gereken şey, gereğinden daha az kalori alarak kalan kısmın vücutta bulunan yağ dokularından karşılanmasını sağlamaktır.

Bu aşamada diyet için iki temel noktanın olduğunu söylemek mümkündür. Bunlardan birincisi vücuda giren kalorinin kontrolüdür ki bu alınan besinlerin düzene sokulmasıyla mümkündür. İkinci kısımda ise vücudun ihtiyacı olan enerji miktarını arttırmak yatar. İhtiyaç duyulan enerji miktarını arttırmanın en bilinen yolu spor egzersizleridir. İkincil olarak da içilen yağ yakıcı sıvılardan bahsedilebilir. İşe diyet limonata bu ihtiyacı karşılamak amacıyla diyet yapanlar tarafından sıkça tüketilir.

Diyet Limonatanın Özellikleri

Diyet limonatanın, normal limonatadan tek farkı şeker kullanılmamasıdır. Normal limonatada yer alan şeker yüksek kalori alımına sebep olduğundan dolayı, diyet limonata yaparken şeker yerine eğer arzu edilirse yapay tatlandırıcı veya bal gibi doğal tatlandırıcılardan koymamız gerekir. Limonun içerisinde bulunan C vitamini sayesinde vücutta yağ yakımı yüzde otuzlara varan oranda artar. Ayrıca limonatanın içerisine eklenen yeşil çay gibi doğal bitkiler sayesinde yine yağ yakımı büyük oranda hızlanıyor.

Diyet Limonatanın İçerisine Koyulacak Malzemelerde Dikkat Edilmesi Gerekenler

Dikkat edilmesi gereken noktaların başını kaloriyi arttırabilecek malzemelerden uzak durulması oluşturur. Örneğin yapay şeker içeren bal koymak kalori miktarını oldukça arttıracak, yağ yakımı amacıyla içilen limonata hiçbir işe yaramayacaktır. Ayrıca halsizlik yaratabilecek bitkilerin limonatanın içerisine ilave edilmesi de kas hareketlerini yavaşlatacağından dolayı tercih edilmemelidir.

Diyet Limonatanın İçerisine İlave Edilebilecek Malzemeler

Diyet limonatayı hazırlarken kalori miktarını ciddi ölçüde arttırabilecek gıdalardan uzak durmak temel koşul. Bunun dışında tat verecek ve içerisindeki vitamin ve minarelleri limonatanın içerisine bırakabilecek her türlü sebze ve meyve limonatanın içerisine ilave edilebilir. Bal, yeşil çay, yaban mersini, nane, portakal, çilek, tarçın, elma gibi. Görüldüğü üzere diyet yapan kişinin damak zevkine uyabilecek, doğal olarak kabul edilen her türlü sebze ve meyve limonatanın içerisinde kendine yer bulabilir.

Diyet Limonatanın Hazırlanması

Diyet limonatayı hazırlamak için limonların sıkılması, su ve diğer malzemelerin eklenmesi gerekir. Burada eklenecek diğer malzemelerin hangi şekilde ekleneceği önemlidir. Çoğu zaman blenderdan geçirip eklemek, eklenen malzemenin aromasının tam olarak alınabilmesi için önemli bir husustur. Görsel açıdan da bazı malzemeler küp şeklinde veya değişik şekillerde kesilip sürahinin içerisine atılabilir.

Limonata Diyetlerde Nasıl Kullanılmalı

Genelde ana ve ara öğünlerde, yemeklerin daha kolay hazmedilmesi amacıyla diyet limonata kullanılabilir. Ayrıca spor egzersizlerine başlamadan önce de limonatanın içilmesi yağ yakımını kolaylaştırır. Sıcak yaz günlerinde ferahlamak amacıyla bol bol tüketilmesinde herhangi bir sakınca yoktur.

Örnek Diyet Limonata Tarifleri

Yeşil Çaylı Limonata

Yağ yakımına belki de en çok faydası olan limonata tarifidir. Limon ve yeşil çay ayrı ayrı yağ yakımını kolaylaştırdıkları için, birleştiklerinde daha büyük etki yaparlar.

Yeşil Çaylı Limonata Hazırlanırken Kullanılan Malzemeler:

 • 2-3 Bardak su
 • 10-12 Adet yeşil çay yaprağı
 • 2-3 Kaşık bal
 • 1 Adet büyük boy limonun suyu ve kabuğunun rendesi
 • 1 Adet tarçın çubuğu

Yeşil Çaylı Limonatanın Hazırlanışı

 • Su, içerisine limon kabuğu, yeşil çay ve tarçın çubuğu eklenerek kaynatılır. Kaynadıktan sonra ocaktan alınarak soğumaya bırakılır.
 • Oda sıcaklığına gelen suyun içerisine limon suyu ve bal eklenir.
 • Buzdolabında en az bir saat bekledikten sonra tüketilir.

Yağ Yakıcı Limonata Tarifi

Spor egzersizleri yapanların yağ yakmasına yardımcı olan limonata tariflerinin başında gelen bu tarif sayesinde egzersizlerle yaktığınız yağ yüzde otuz civarında artacak.

Yağ Yakıcı Limonata Tarifinde kullanılan malzemeler:

 • 5 Bardak su
 • 3 Adet büyük boy limon
 • 1 Adet büyük boy portakal
 • 1 Adet büyük boy elma
 • 2-3 Kaşık bal
 • Taze nane

Yağ Yakıcı Limonatanın Hazırlanması:

 • Suyun içerisine limon kabuğunu rendeleyin.
 • Portakal ve elmayı ufak dilimler halinde içerisine atın.
 • Taze nane yapraklarını da ilave edip kaynayana kadar karıştırın.
 • Ocaktan alıp oda sıcaklığına gelene kadar bekleyin.
 • Üç adet limonun suyunu ve balı ilave edip en az bir saat dolapta bekletin.
WhatsappInstagram