Diyet Poğaça


Diyet Poğaça

Diyet yapan kişiler için aslında poğaça kaçınmaları gereken bir besin iken, kişiler alışkanlıklarını kolay kolay değiştiremedikleri için gün içerisinde tükettikleri besinleri daha masum hale getirmeye çalışmaktayız. Diyet poğaça olur mu demeyin aşağıdaki tarifimizi mutlaka deneyin.

Chia Tohumlu Diyet Poğaça

Chia Tohumlu Diyet Poğaça Malzemeleri

(10 ADET)

  • 300 gr Lor Peyniri
  • 2 adet Yumurta
  • Yarım demet maydonoz/dere otu
  • 1 çay kaşığı kabartma tozu
  • 1 Çay kaşığı karabiber - pul biber ( isteğe bağlı olarak tercih edilebilir)
  • 2 yemek kaşığı chia tohumu

Üst Kısmı için

  • 2 çay kaşığı öğütülmüş çörek otu
  • 1 Tatlı kaşığı zeytinağı

Hazırlanışı

Peyniri bir kaba koyup eziyoruz ve içerisine tüm malzemeleri karıştırıp güzelce yoğuruyoruz. İstediğimiz şekli verdikten sonra üzerine zeytinyağını sürüp 180 derecelik fırında yarım saat kadar pişiriyoruz.

Diyetteyken Poğaça Yenir Mi?

Diyeti kendini kısıtlamak olarak değil de bir yaşam tarzı değişikliği ve beslenmeye başka bir açıdan bakma olarak düşünmeliyiz. İyi ya da kötü besin yoktur, yanlış yöntemler ile hazırlanmış besinler vardır. Poğaça da buna güzel bir örnektir. Normalde un, tereyağı ve tuz ile hazırlanabilecek bir tarifi daha sağlıklı bir şekle sokarak diyet programlarınızda olmasını sağlayabiliriz. Bu sayede besin değeri artmış olacaktır ve zayıflama diyeti uyguluyorsanız ara öğünlerde ya da ekmek değişimi yerine tüketebileceğiniz bir alternatife dönüşecektir. Kendinizi kısıtlayarak mutsuz olmak yerine hem zevk alacağınız hemde yiyemediğiniz için mutsuz olacağınız durumları ortadan kaldırabileceksiniz.

Tuz koymak yerine baharatlar ile tatlandırmak daha iyi bir yöntemdir bu sayede tuz tüketiminizi kontrol etmenizi sağlar. İçinde bulunan yumurta ve peynir iyi birer protein kaynağıdır. Günlük protein alımınıza da katkı sağlayacaktır.

Günümüzde beslenme alanında popülerliğini sürdüren chia tohumu ise bağışıklık sistemini ve metabolizmayı güçlendiren, yüksek antioksidan kapasitesine sahiptir. İçerdiği karbonhidratın çoğunluğunu liflerden oluşmasından dolayı kan şekerini dengede tutarken midede doygunluk hissi uyandırmaktadır. Yağ içeriği açısından ise yüksek miktarda omega-3 içermektedir. Belirgin bir tadı olmadığı için birçok tarifte rahatlıkla kullanabileceğiniz bir besindir.