Diyet Puding

Yazar: Uzm. Diyetisyen Tuğba Yaprak
Diyet Puding
Diyet Puding

Sağlıklı bir diyet yapabilmenin veya düzenli olarak sağlıklı beslenmenin belki de en önemli unsurlarından biri de hayatımızdan şekeri çıkarabilmektir. Ancak bazen şekersiz beslenme durumu bir hayli zor olabiliyor. Bunun için de alternatif tatlılar ile tatlı krizlerinin geçiştirilmesini sağlamak gerek. Diyet pudingler de bu konuda yardımcı olabilecek güzel seçeneklerden biri olarak karşımıza çıkıyor. Hafif ve katkısız bir şekilde hazırlanan diyet pudingler; diyet yapanların tatlı ihtiyacını gidermekte yardımcı olurken, çocuklar için de çok uygun bir atıştırmalık olabiliyor. Bu diyet pudinglerin çok fazla çeşidi de mevcut.

Diyet Pudingin Özellikleri

 • İçerisinde herhangi bir katkı maddesi olmaz. Bu nedenle çocuklar için de çok uygundur.
 • Hafif ve sağlıklı bir tatlı olması en önemli özelliklerinden biridir.
 • Kişinin tatlı ihtiyacını büyük ölçüde karşılamasına yardımcı olur.
 • İsteğe göre birçok çeşidi bulunmakla birlikte bazı tariflerin içerisindeki malzemeler de isteğe göre çeşitlendirilebilir ya da değiştirilebilir.
 • Kalori bakımından oldukça düşük bir orana sahip bir tatlı olacak karşımıza çıkar.
 • Yapımları genellikle pratik ve hızlıdır.
 • Ayrıca adına bakılarak oluşan beklentiye göre daha lezzetli bir atıştırmalıktır.

Malzeme Seçiminde Dikkat Edilmesi Gerekenler

Diyet pudingleri hazırlarken genellikle tariflere sadık kalınması daha doğru olacaktır. Ancak bazen hazırlayan kişinin damak tadına uymayan malzemeler ile karşılaştığı durumlar olur. Böyle durumlarda da malzemelerde değişiklik yapılabilir. Ancak bu noktada dikkatli olmak gerekiyor. Katkı maddesi içeren ya da sağlıklı olmayan malzemelerin ilavesinden kaçınmak gerekmekte. Örneğin; tarifte esmer şeker yazıyorsa onu beyaz şeker ile değiştirmek doğru olmaz. Bu nedenle malzemelerimizi seçerken sağlıklı olmasına dikkat etmemiz gerekir.

Malzemeler

Diyet puding tariflerinde genel anlamda sıklıkla kullanılan bazı malzemeler vardır. Bunlara örnek vermemiz gerekirse; yağlı sütler yerine diyet süt, beyaz toz şeker yerine esmer şeker ya da diyet tatlandırıcılar, meyveler, nişasta ve az miktarda un şeklinde sıralayabiliriz. Genellikle bu malzemeler kullanılarak hazırlanan diyet puding tarifleri kişilerin tercihine göre, sağlıklı ve katkısız olmak kaydı ile uygun başka malzemeler ile değiştirilebilir. Örnek olarak bir tarif verirsek kakaolu diyet puding tarifini yazabiliriz. Malzemeler sırasıyla aşağıdaki gibidir;

 • 3 Su Bardağı Süt (Yağsız, Diyet Süt)
 • 3 Yemek Kaşığı Kadar Un
 • 3 Yemek Kaşığı Kadar Nişasta (Mısır)
 • 2 Yemek Kaşığı Kakao
 • Diyet tatlandırıcı (Sıvı)

Yapılışı

Öncelikle ufak bir tencereye sütü, unu, nişastayı ve kakaoyu ekleyerek karışım pürüzsüz hale gelinceye dek karıştırıyoruz. Bu işlemden sonra tenceremizi kısık ateşe alıp kaynayıncaya dek hazırladığımız karışımı karıştırmaya devam ediyoruz. Ardından malzeme kaynayacak ve pişmeye başlayacak. Bunun üzerine diyet tatlandırıcımızdan isteğimiz doğrultusunda bir miktarı (çok fazla olmamasına dikkat ederek) karışıma ekliyoruz. Puding bu aşamadan sonra hazır. Hazırladığımız pudingi kaselere böldükten sonra ister buzdolabında ister mutfağımızın bir köşesinde soğumaya bırakıyoruz. Pudingler soğuduktan sonra yenmeye hazır olacaktır.

Diyetlerde Nasıl Kullanılmalıdır?

Eğer herhangi bir diyetisyen gözetiminde bir diyet sürecindeyseniz bu tarifi diyetinizde nasıl kullanmanız gerektiği konusunda diyetisyeninize danışmanız gerekir. Ancak kendi imkanlarınız ile sürdürmekte olduğunuz bir diyet söz konusu ise bu durum sizin tercihinize bağlı olacaktır. Çok sık tüketilmemesi daha iyidir. Yaklaşık olarak 150 kalorilik bir tatlı olan diyet puding tarifini diyetinizde en iki haftada bir şeklinde uygulamanız en doğrusu. Her ne kadar diğer tatlılara göre kalori oranı düşük olsa da günlük ya da haftalık tüketilmesi diyet yapmakta olan biri için yanlış olur.

Diğer Örnek Diyet Puding Tarifleri

Katkısız Diyet Puding

Hazırlanışı çok pratik ve aynı zamanda da sağlıklı bir puding tarifi olan katkısız diyet pudingin malzemeleri ve hazırlanışı aşağıdaki gibidir.

Katkısız Diyet Puding Malzemeleri

 • 5 Su Bardağı Diyet Süt
 • 3 Kaşık Nişasta (Mısır)
 • 1 Tatlı Kaşığı Tereyağ
 • Yarım Su Bardağı Kadar Esmer Şeker
 • Bir adet muz (Tercihe göre kakao da kullanılabilir.)

Katkısız Diyet Puding Hazırlanışı

Öncelikle henüz soğuk iken süt ile hazırlamış olduğumuz mısır nişastasını karıştırıyoruz. Ardından da içerisine yarım su bardağı esmer şekerimizi ekliyoruz. Burada şeker yerine sıvı diyet tatlandırıcılar da kullanılabilir. Bu karışımı kısık ateşe koyup kaynayana kadar karıştırmaya başlıyoruz. Burada önemli olan puding ateşte iken sürekli karıştırmak. Ardından puding pişip kıvamı istediğimiz hale gelince ateşten alıp kaselere dağıtarak soğumaya bırakıyoruz. Üzerine de tercihe göre muz parçaları, kakao ya da tarçın koymak mümkün.

Chia Puding

Chia puding de yine içerisinde bolca sağlıklı malzeme bulunan diyet sürecindeki tatlı ihtiyacınızı karşılayabilecek güzel bir tarif. Malzemelerden ve hazırlanışından aşağıda bahsedilmiştir.

Chia Puding Malzemeleri

 • 2-3 Tatlı Kaşığı Chia Tohumu
 • 1 Su Bardağı Diyet Süt (Ilık Olmalı)
 • 1 Adet Muz
 • 3-4 Adet Çilek
 • 1 Adet Kivi
 • Dilerseniz içerisine hurma da ekleyebilirsiniz

Chia Puding Hazırlanışı

Derin bir kâsenin içerisinde önceden hazırlamış olduğumuz ılık süt ile chia tohumlarını karıştırıyoruz. Ardından soymuş olduğumuz bir muzu ve doğramış olduğumuz çilek ile kiviyi de karışıma ekleyerek bunları bir blender yardımı ile meyveler iyice parçalanıp puding kıvamını alana kadar karıştırıyoruz. Dilersek bu tarifin içerisine diğer meyvelerin yanında hurma da ekleyebiliriz. Ardından pudingimiz servise hazır hale gelmiş olacaktır.

WhatsappInstagram