Diyet Yoğurt Kürü


Diyet Yoğurt Kürü

Yağ yakıcı özelliğinin yanı sıra kabızlık giderici mucizevi bir ürün olarak da karşımıza çıkan yoğurt, bununla birlikte ödem söktürücü, tatlı isteğine ket vuran ve metabolizmayı hızlandıran özel baharatlar ile birlikte harika bir küre dönüşüyor. Son dönemde çok fazla insan tarafından tercih edilen yoğurt kürünün hazırlanışı da oldukça basit. Diyet yoğurt kürü ile birlikte düzenli spor yaptığınız takdirde kısa sürede kilo vermenin mucize olmadığını sizler de göreceksiniz.

Diyet Yoğurt Küründe Nasıl Bir Yoğurt Tercih Edilmelidir ?

Şehir hayatında yoğurt tüketimi, büyük firmaların ürettiği ve pastörize sütlerden üretilen yoğurtlara dayanmaktadır. Bu üretimlerin hijyeni oldukça yüksektir. Ayrıca içerikleri sürekli olarak kontrol edilmekte; hastalık gelişim risklerine dair kontroller aksatılmamaktadır. Diyetlerde uygulanacak yoğurtlar eğer bu yoğurtlar arasından seçilecekse dikkat edilmesi gereken hususlar şunlardır:

 • Son kullanma tarihinin olabildiğince ileri bir tarih olması gereklidir.
 • Yağsız sütler ile üretilmiş yağsız bir yoğurt olması gereklidir.
 • Kaymaklı yoğurtlar tercih edilmemelidir.
 • İçeriği zenginleştirilmiş, besleyiciliği artırılmış yoğurtlar tercih edilmemelidir.
 • Yoğurdu üreten firmanın bilinir olması tercih sebebidir.
 • Üzerinde, sağlıkla ve hijyenle alakalı tüm sertifikaları barındırmalıdır.
 • Enerji değeri düşük; vitamin ve mineral değeri yüksek olmalıdır.

Eğer organik sütlere ve yoğurtlara ulaşılma ihtimali yoksa marketlerden yapılacak alışverişler ile süreç sorunsuz olarak tamamlanabilir. Biraz daha fazla efor harcanarak organik süt ile hazırlanan yoğurdun vücuda olan etkisinin benzeri oluşturulabilir. Uzun vadeli kullanım sonucunda ortaya çıkabilecek sorunlar ise tam bir muammadır. Bilindiği üzere pastörize etme işlemi sırasında vücuda faydalı olabilecek birçok antioksidan da ortadan kaldırılmaktadır. Bundan ötürü yoğurt kürlerinin işe yarama ihtimali düşmektedir.

Yoğurt kürleri boyunca öğün başında bir kase olacak şekilde çok yoğun bir yoğurt tüketimi yapılır. Yaklaşık üç gün boyunca tüketilecek yoğurt miktarı beş kilogram kadardır. Yani tüketilecek yoğurdun kalitesi ve doğallığı oldukça önemlidir. Diyet yoğurt kürleri boyunca tercih edilecek yoğurtların organik sütlerden mayalanmış olması tercih edilmektedir. Bu sütler pastörize edilmedikleri için hastalık gibi riskler barındırmaktadır ancak güvenilir bir kaynaktan alınırsa böyle sorunlar da olmayacaktır.

Pastörize işlemi geçirmeyen sütlerden mayalanan yoğurtlar oldukça kaliteli olmaktadır. Diyet yoğurt kürleri ile amaçlanan hedeflerin gerçekleştirilmesindeki etkileri gerçekten çok büyüktür. Özellikle yağı alınarak mayalanan yoğurtlarda zayıfla etkisi oldukça hızlı bir şekilde gerçekleşmektedir. İşte tüm bu etkileri garanti altına alabilmek için organik yoğurtlarda dikkat edilmesi gereken hususlar şunlardır:

 • Yoğurdun mayalandığı sütün kaynağı bilinmelidir.
 • Sütün yağsız olması, yoğurdun alınması için tercih sebebidir.
 • Sütün üretildiği ineği doğal yollarla beslenmiş olması gereklidir. Antibiyotik takviyesi verilmemiş olması sütün kalitesini belirlemektedir.
 • Organik olarak üretilen süt sağıldıktan hemen sonra mayalanmalıdır. Bu sayede sütün olumsuz etkilere maruz kalmasının önüne geçilir.
 • Organik yoğurdun sıvı seviyesinin yeterli olması beklenir. Bu sebepten ötürü katı bir yoğurt türü olan manda yoğurdu tercih edilmemelidir. Bunun yerine başta inek sütü olmak üzere keçi sütü de tercih edilebilir.
 • Yoğurt küründe eşlikçi olarak yine organik sütten elde edilmiş tereyağı, peynir ve diğer süt ürünleri kullanılabilir.

Sonuç olarak; yağsız, kaliteli ve pastörize edilmemiş bir süt tercihi yapılarak yoğurt küründe tüketilebilecek kaliteli bir yoğurt elde edilebilir.

Diyet Yoğurt Kürü Zayıflamaya Etkisi

Süt ve süt ürünlerinin tüketimi oldukça faydalıdır. Başta kalsiyum olmak üzere birçok mineralin vücuda girmesinin temel yolu süt ürünleridir. Günümüzde sütün işlenmesi aşamasında besleyiciliğine vurulan darbelerden dolayı insanlar yeteri kadar kalsiyum alamamaktadır. Hem kalsiyum ihtiyacını karşılamak hem de hızlı bir şekilde kilo vermek için diyet yoğurt kürleri uygulanmaktadır. Adından da anlaşılacağı üzere bu kürün temelinde yatan besin maddesi yoğurttur. Ancak diğer kürlerin aksine yoğurt tek başına değil; diğer besinlerle karıştırılarak veya kombine edilerek tüketilir. Bu sayede hem vücut dengede tutulur hem de yoğurdun faydalı etkilerinden yararlanılır. Yoğurdun vücuda olan faydalarını şu şekilde sıralayabiliriz:

 • Yoğurt vitamin ve mineraller açısından oldukça zengindir. Potasyum, fosfor, kalsiyum, iyot ve çinko içerir. Ayrıca B grubu vitaminleri açısından da zengindir. Bir porsiyon yoğurt ile az kalori alınıyor olmasına rağmen vitamin ve mineral ihtiyacının yaklaşık yüzde altmışı karşılanmaktadır.
 • Fiziksel faaliyetlerin ardından gözle görülür bir etki olmasa da kas dokuları zayıflar, yırtılır ve hasarlanır. Özellikle diyet dönemlerinde bu daha ileri seviyelidir. Normal zamanlarda, beslenme alışkanlıklarının da kötü olmasından dolayı doku hasarı kilo almak şeklinde kendini gösterir. Yoğurdun içerisindeki mineraller yardımıyla kas dokuları güçlendirilir. Proteinler, kas dokularını tamir eder ve kilo almayı engeller.
 • Yoğurdun içerisinde fazlaca yer alan potasyum vücudun sıvı hareketlerini kontrol etmektedir. Özellikle sodyum merkezli olarak oluşan ödemlerin çözülmesinde rolü büyüktür. Zaten, yoğurt kürlerinin hızlıca kilo verdiriyor olmasının altında yatan temel sebep de ödemlerin çözülmesidir.
 • Yoğurt sayesinde bağışıklık sistemi güçlenmektedir. Özellikle pastörize olmayan organik sütten yapılan yoğurtlarda bu etki çok daha belirgindir. Kışı boyunca nezle dahi olmadan atlatmak organik yoğurtlar sayesinde mümkündür.

Görüldüğü üzere yoğurt oldukça faydalı bir besindir. Kalori oranı düşük olmasına rağmen doyuruculuğu yüksektir. Bu sayede, tüketildikten sonra kişinin yeme isteğini uzun süre kesmektedir. Yoğurdun kilo verdirme süreci bu aşamada başlamaktadır. Kendinden sonra besin tüketimini kısıtlar. İçerisindeki vitamin ve mineraller hormon hareketlerini düzenler. Bu sayede metabolizma hızlanır ve yağ yakım süreci başlar. Yoğurt kürlerinde bu etki çok yoğundur. Kişi yoğurt tükettikten sonra terlemeye bile başlar. Bu, yağların yakıldığı anlamına gelmektedir.

Diyet yoğurt kürlerinin zayıflatabilmesi için tüketilen yoğurdun özel olması gerekmektedir. Fabrikasyon olarak hazırlanan; vitamin ve mineral içeriği yükseltilen yoğurtların zayıflama üzerinde pek bir etkisi bulunmamaktadır. Yoğurt kürlerinde kullanılacak olan yoğurtların mutlaka köy sütü ile hazırlanmış olan organik yoğurtlar olması gerekir. Yağ açısından fakir olan bir sütten hazırlanan yoğurt, diyet yoğurt kürleri için daha uygundur.

Diyet yoğurt kürü süresinde tüketilecek tek besin yoğurt değildir. Yoğurt bazı oluşturur. Yani kalori açısından düşük değerlere sahip olan, vücudu temizleme kapasitesi bulunan her türlü meyve ve sebze yoğurt ile kombine edilerek tüketilir. Böylece hem yoğurdun hem de yoğurda ek yapılan besin malzemesinin etkisi katlanarak artar.

Özellikleri-Faydaları

 • Güçlü bir ödem söktürücüdür.
 • Karın şişkinliği ve gaz sorunlarını ortadan kaldırır.
 • Basen bölgesinde birikmiş olan yağların yanı sıra göbek bölgesindeki yağları da kısa sürede ortadan kaldırır.
 • Tatlı isteğini engeller.
 • Bağışıklık sistemini çok daha güçlü hale getirir.
 • Metabolizmayı hızlandırarak zayıflamayı sağlar.

Diyet Yoğurt Kürü ile Basen ve Göbek Bölgesi İnceltme

Yoğurt oldukça faydalı bir besindir. Sütten mayalanmak suretiyle üretiliyor olması, sütün faydalı özelliklerinin korunmasına sebep olur. Aynı zamanda laktoz hassasiyeti olanlar için ise başlıca kalsiyum kaynağıdır. Mayalanma etkisinden dolayı yoğurdun vücuda olan etkileri oldukça olumludur. Bu olumlu etkilerin zayıflamak amacıyla kullanılması da mümkündür. Günümüzde vücudun tamamından kilo vermek için uygulanabilecek onlarca diyet vardır. Tüm bu diyetler bölge gözetmeksizin kilo verdirmeyi amaçlamaktadır.

Diyet yoğurt kürü ise arzu edildiği takdirde bölgesel zayıflama sağlayabilmektedir. Esasen bu yoğurt kürünün tek başına yaptığı bir şey değildir. Genel olarak yoğurdun yanına eklenen birkaç kalorisiz besin ve uygulanacak spesifik spor egzersizleri ile bölgesel zayıflama sağlanabilmektedir.

Diyet yoğurt kürlerinde tüketilecek yoğurt yağ açısından fakirdir. Yani içerisinde çok az miktarda yağ bulunur. Günün üç öğününde de diğer besinlerle birlikte tüketilir. Genelde üç ile beş gün arasında değişen sürelerde uygulanır. Temel amacı yağ yakma sürecini tetiklemek ve vücutta biriken suyu atmaktır. Bunun için de potasyumu kullanılır. Potasyum vücuda girdikten sonra ödemleri çözmektedir. İşte yoğurdun bu etkisini katlamak; başlıca ödem birikim noktaları olan basen ve göbek bölgesine müdahale etmek için yoğurt küründe tüketilen yoğurdun içerisine iki malzeme eklenebilir. Bunlardan birincisi madem suyu, ikincisi ise limondur.

Maden suyu doğal mineralleri içerisinde barındırır. Yoğurdun içerisine eklendiğinde, yoğurdun içindeki potasyumun etkisi artırır. Bilindiği üzere su sodyumu takip etmektedir. Sodyum ve potasyum açısından zengin olan maden suyu, ödemlerin çözülerek idrar yoluyla vücuttan atılmasını sağlamaktadır. Aynı etkiyi limon da değişik bir yolla yapmaktadır.

Bölgesel zayıflama amacıyla uygulanan diyet yoğurt kürlerinde ilk üç gün beş kilo kadar verildiği olmaktadır. Verilen kiloların neredeyse tamamı vücuttaki sudur. Ayrıca uygun spor egzersizleri ile desteklendiğinde basen ve göbek bölgesinde ciddi incelmeler gözlemlenmektedir. Genel olarak, bölgesel zayıflama konusunda en başarılı diyet tekniğinin yoğurt kürü olduğunu söyleyebiliriz.

Diyet Yoğurt Kürü Yaparken Malzeme Seçimine Dikkat

Yoğurt kürü hazırlamak için çok fazla malzemeye ihtiyacınız olmayacaktır. Yazımızın başında da bahsettiğimiz gibi bu kürün hazırlanması oldukça basit ve aktarlardan da temin edeceğiniz ürünler ile birlikte yoğurt kürünü evinizde kendiniz hazırlayabiliyorsunuz. Bu kürün içerisinde zerdeçal, zencefil ve tarçın yer alıyor. Özellikle uyumadan önce tüketmeniz gereken yoğurt kürü gece sizler uykuda iken çalışmaya başlıyor ve metabolizmayı hızlandırarak yağ yakımını çok daha kolay hale getiriyor.

Malzemeler

 • 1 kâse taze yoğurt
 • Yarım çay kaşığı toz tarçın(Aktarlardan temin edilebilir)
 • 1 çay kaşığı toz zencefil
 • 1 çay kaşığı toz zerdeçal

Yapılışı

Yoğurt kürünün hazırlanışı oldukça basit ve yukarıda bahsi geçen malzemeleri tek bir kapta bir süre karıştırmanız, yoğurt kürünüzün hazırlanmasında da yeterli olacaktır. Hazır yoğurt kullanmanızda da herhangi bir sakınca olmadığını belirtmek gerekiyor.

Yoğurt Kürü Diyetlerde Nasıl Kullanılmalıdır?

Yoğurt kürü haftada yalnızca iki kez yapılmalıdır. Her diyet programında olduğu gibi gıdaların abartılı tüketilmesi ya da diyet programının dışına çıkılması birtakım sıkıntılara yol açabiliyor. Hamileler ve emziren anneler için bu kürün uygun olmadığını da söyleyebiliriz. Tüketim ise yatmadan yarım saat kadar önce olmalıdır. Az önce de ifade ettiğimiz gibi bu kür, sizler uykudayken de metabolizmaların hızlanmasını ve yağ yakmasını sağlıyor.

Diyet Yoğurt Kürü Örnek Tarifleri

Limonlu Yoğurt Kürü

Malzemeler

 • 3 yemek kaşığı yoğurt
 • 1 adet limon
 • 1 çay kaşığı zerdeçal

Yapılışı:

Geniş bir kapta yukarıda verilen malzemeleri karıştırarak yoğurt kürümüzü saniyeler içerisinde hazırlayabiliriz. Soğuk tüketmek isterseniz eğer 10 dakika kadar dolapta bekletmeniz yeterli olacaktır.

Soğanlı Yoğurt Kürü

Malzemeler

 • 250 gram yoğurt
 • 4 dal nane
 • 1 avuç semizotu
 • 1 dal taze soğan

Yapılışı

Yukarıda bahsedilen malzemeleri geniş bir kapta karıştırarak soğanlı yoğurt kürümüzü kısa sürede hazırlayabiliriz.

Altın Yoğurt Kürü

Malzemeler

 • 5 yemek kaşığı yağsız yoğurt
 • 1 çay kaşığı zencefil tozu
 • 1 çay kaşığı zeytinyağı
 • 1 çay kaşığı zerdeçal tozu
 • Yarım çay kaşığı toz tarçın

Bahsi geçen malzemeleri tek bir kapta kısa süre karıştırmanız, kürün hazır olması için yeterli olacaktır.

Diyet Yoğurt Kürü Nasıl Tüketilmelidir ?

Yoğurt diyetlerin değişmez parçası. Özellikle laktoza karşı hassasiyeti olanların, kalsiyum ihtiyaçlarını karşılamak için sık sık tükettiği bir besindir. Diyetlerde ara öğünleri atlatmak veya ana öğünleri desteklemek amacıyla sık sık kullanılmaktadır. Bağırsak fonksiyonlarını düzenlemesi, kemikleri güçlendirmesi ve yağ yakım sürecini başlatması gibi özelliklerinden dolayı aynı zamanda ciddi derecede kilo vermeyi sağlamaktadır. Yoğurt kürleri, yoğun bir yoğurt tüketim programına dayanan kısa süreli uygulamalardır. Genellikle üç gün boyunca yoğurttan başka çok az besin tüketilir. Yoğurt farklı besinlerle karıştırılarak etkisi artırılır veya değiştirilir. Sağlıklı bir yoğurt küründe günde yarım kilo vermek normal olarak kabul edilmektedir. Verilen kilolar genelde ödemlerin çözülmesi sonucu verildiğinden dolayı, yoğurt kürü kesildiğinde sağlıklı bir beslenme düzeni kurularak verilen kiloların tekrar alınmaması sağlanmalıdır.

Yoğurt kürleri bölgesel ve genel zayıflama sağlayabilir. Amaca göre şekillendirilebilen kürler oldukça işlevseldir. Yoğurt kürü diyeti yapacakların uyması gereken bazı kurallar bulunur. Bu kurallara uyulduğu müddetçe yoğurt kürlerinin sağlığı tehlikeye atan bir tarafı bulunmaz. Yoğurt kürü uygulanırken dikkat edilmesi gerekenler şunlardır:

 • Yoğurt küründe kullanılacak yoğurdun yağsız olması gerekmektedir.
 • Pastörize süt ile üretilen yoğurtlar genel olarak besleyicilikten çok uzak olduğu için güvenilir bir kaynaktan temin edilen organik köy yoğurdu kullanılmalıdır.
 • Su oranı düşük olan yoğurt tercih edilmemelidir. Bu sayede bağırsak fonksiyonlarının yavaşlamasının önüne geçilir.
 • Yoğurt tek başına tüketilmemelidir. Bağırsak fonksiyonlarını dengelemek için ufak bir miktar tam tahıl ekmeği tüketilebilir. Ayrıca yoğurdun içerisine eklenecek diğer kalorisiz malzemelerle kürde çeşitlilik sağlanabilir.
 • Yoğurdun içerisine eklenen veya yanında tüketilen malzemelerin başında kalori açısından oldukça fakir olan meyve sebzeler; limon ve maden suyu gelmektedir.
 • Yeşillikler ile hazırlanan yoğurt kürleri sayesinde detoks etkisi de elde edilebilmektedir. Vücuttaki fazla asidin atılması sürecinde idrar yolları da temizlendiğinden dolayı yoğun su tüketimi tavsiye edilmektedir.
 • Yoğurt kürü uygulanırken spor faaliyetleri artırılmalıdır. Bu sayede ödemlerin çözülmesi daha da kolaylaşır.

Yoğurt kürü sırasınca her öğünde en az bir kase yoğurt tüketilmesi tavsiye edilmektedir. Akşam yemeğinde yer alan hafif bir yemeğin yanına bir buçuk kase yoğurt dahi eklenebilir.