Elma Sirkesi ile Zayıflama

Yazar: Uzm. Diyetisyen Tuğba Yaprak
Elma Sirkesi ile Zayıflama
Elma Sirkesi ile Zayıflama

Yıllardan beri uygulanan oldukça popüler bir yöntemdir. Son zamanlarda yapılan çalışmalar ile etkisinin de ispatlanmış olması kullanılırlığı arttırmıştır. Elma sirkesi bir çok hastalığa iyi gelirken, bir yandan da bir çok kişi için zayıflama umudu olarak da etken rol oynamaktadır.

Elma Sirkesi’nin Sağlığa Faydaları

 • Elma sirkesi antibakteriyel özelliğe sahiptir. Bu özelliği ile bir çok kişi tarafından ağız kokusunun giderilmesi amacı lle kullanılmaktadır.
 • Elma Sirkesinin gribe de iyi geldiği görülmektedir.
 • Bir çok hastalığa iyi geldiği gibi Sinüzit ve Migren ile kolaylıkla başa çıkmanıza sağlıyor.
 • Yüksek tansiyonu düşürür.
 • Yüksek kan şekerini düşürür.
 • Antioksidandır. Vücuttaki mikropların atılmasını sağlar.
 • LDL kolestrolü düşür.
 • Tokluk süresini uzatarak daha az kalori alımını sağlayarak kilo verimine yardımcı olur.
 • Yağ yakmını hızlandırır.
 • Boğaz ağrıları için neredeyse bire bir gelen elma sirkesini 1 bardak su içerisine 2 yemek kaşığı ekleyerek ve tatlandırmak amacı ile 1 tatlı kaşığı bal ile karıştırarak tüketebilrsiniz.
 • Elma sirkesi ile ilgili yapılan bilimsel araştırmalar da gösteriyor ki, belirli ölçülerde uzun süre elma sirkesi kullanan kişiler kullanmaya göre daha fazla kilo kaybı yaşamışlardır. Bu kilo kaybının büyük bölümünün ise yağ oranından gittiği görülmüştür. Yağ yakıcı genleri aktifleştirme özelliği ile vücudunuzda kalıplaşmış olan yağlarınızın da yakımını mümkün hale getirmektedir.

Elma Sirkesi ile Zayıflama Kürleri

Aşağıda uygulayabileceğiniz farklı kürleri bir arada vereceğiz. Elma sirkesinin bir çok alanda kullanılabilir. Özellikle yemekler ile beraber veya salatalar içerisinde sunulabilmektedir. Bunun yanı sıra ise zayıflama amaçlı olarak aşağıda uygulayabileceğiniz kürler sunacağız.

 • Yatmadan önce 2 yemek kaşığı elma sirkesi içilmelidir. Elma sirkesinin gece yatmadan yarım saat öncesinde kullanılması gece boyunca midenin daha aktif çalışmasına ve metabolizmanın hızlanmasına sebep olması ile yağ yakımını hızlandırmaktadır.

 • Yemeklerden önce ve sonra 1 tk elma sirkesi içilmelidir. Kilo vermek için bir çok şeyi göze alıyoruz. Evet bu önerimiz sizler için çok iştah uyandırıcı olmasa bile, etkisinin kısa süre içerisinde gözle görülebilir noktalara geleceğini unutmayınız.

 • Salatalara eklenebilir.

 • Sabahları aç karnına 1 yk elma sirkesi su ile karıştırılıp içilebilir. Sabahları uygulayabileceğiniz bu kürümüz ile metabolizmanızı güne başlarken uyandırmanızı sağlayabiliriz. Ancak mide hassasiyeti olan kişilerin aç karınına tüketmesi yerine kahvaltıdan sonra tüketmesi de önerilebilmektedir.

 • 1yemek kaşığı elma sirkesi + 1bardak ılık su+ 1-2 damla limon +1 cay kaşığı bal eklenerek sabahları aç karına içilebilir.

Mide hassasiyeti olanların elma sirkesini salatalarda veya bal ekleyerek su ile seyreltilmiş şeklini tüketmeleri tavsiye edilir.

Doğal katkı maddesi olmayan organik elma sirkeleri tercih edilmelidir.

Elma Sirkesi Nasıl Zayıflatır ?

Elma sirkesi, tüm sirke türleri arasında en yararlı olanıdır. İçerisinde elmanın tüm özelliklerini barındırmasının yanı sıra mayalanmadan dolayı ek faydalar da kazanmıştır. Elma sirkesinin faydaları oldukça fazladır. Genel olarak vücudun tamamına katkıları olmakla birlikte zayıflama üzerindeki etkisi de büyüktür. Günümüzde, fazla kilolarla mücadele eden insanların bu kilolardan kurtulmak için çeşitli kürler ve yöntemleri arayışı devam etmektedir. Birçok tohumla beraber elma sirkesi de kilo vermek amacıyla kullanılan ürünler arasındadır.

Elma sirkesinin içerisinde çeşitli aktif maddeler bulunur. Bu aktif maddeleri vitaminler, mineraller ve aminoasitler olarak sıralayabiliriz. Tüm bu aktif maddeler metabolizmaya müdahale etmek ve tokluk hissini oluşturmak konusunda etkilidir. Ayrıca, oluşturulan tokluk hissinin uzun süre korunması da elma sirkesi tüketimi ile mümkündür.

Kilo verilmesini sağlayan asıl şey metabolizmanın hızlı çalışmaya başlamasıdır. Elma sirkesi tüketilip bağırsaklar tarafından kana karıştırıldıktan sonra metabolizma olması gerekenden yüzde yirmi daha hızlı çalışmaya başlar. Eğer kalori alımı yapılmazsa vücutta önceden depolanan yağ dokuları yakılmaya başlar. Yağ dokularının uzun süreli yakılması sonucunda da kişi kilo verir.

Elma sirkesinin ikinci etkisi ise ödemleri sökmesidir. Ödem sökücü etkisi sayesinde karbonhidratların yakılmasını sağlayarak karbonhidrata bağlanan su moleküllerini vücuttan atar. Bu sayede, yakılan bir miktar karbonhidratla beraber çok büyük kütleye sahip olan su moleküllerinin de ağırlıktan atılması sağlanır.

Elma sirkesinin kilo vermeye üçüncü etkisi ise mide ve bağırsak fonksiyonlarını düzenliyor oluşudur. İçerisindeki yararlı asitler bağırsakların olması gerekenden daha yavaş çalışmasını sağlar. Alınan besinler bu sayede daha yavaş sindirilir ve tokluk hissi uzun süre tutulur. Ayrıca yavaş sindirimden dolayı kan şekeri dengede tutulur, açlık hissi bu şekilde de bastırılmış olur. Genel olarak elma sirkesinin oldukça popüler bir kilo verme aracı olduğunu söylemek mümkündür.

Elma Sirkesi ile Zayıflamak Sağlıklı Mı ?

Elma sirkesinin kilo verilmesine yardımcı olmak gibi yeni yeni keşfedilen ve sırları henüz tam olarak ortaya çıkarılamayan bir özelliği vardır. Elma sirkesinin içerisindeki çeşitli vitamin ve mineraller; özellikle de yararlı asitler kişinin metabolizma hızını etkisi altına alarak uzun vadede düzenli kilo verilmesini sağlamaktadır. Esasen elma sirkesi tüketimi farklı dönemlerde farklı miktarda kilo verilmesine sebep olmaktadır diyebiliriz.

Elma sirkesi ile zayıflamak isteyenlerin, elma sirkesinin tüketildiği süre boyunca karşılaşacakları iki etki vardır. Bunlardan birincisi ve önce karşılaşılanı hızlı kilo verme dönemidir. İkincisi ise hızlı kilo verme döneminin tamamlanmasını binaen başlayan düzenli ve yavaş kilo verme dönemidir. Sirkenin vücutta oluşturduğu etkilerin bu dönemlerin belirlenmesindeki önemi oldukça büyüktür.

Kilo vermek amacıyla elma sirkesi tüketimi başladığında karşılaşılan ilk etki ödemler üzerinde olmaktadır. Ödemler hızla hacim kaybederek vücuttan atılmakta; ödemlerden atılan su miktarı da kilo verilmesi şeklinde dışarıya yansımaktadır. Vücudun sonsuz ödemleri olmadığı için bu yaklaşık bir ay boyunca süren oldukça özel bir dönemdir. Vücut karbonhidratları yakmakta, karbonhidrata tutunan sular ise vücuttan atılmaktadır. Kişinin başlangıç kilosuna göre değişmekle birlikte yaklaşık on – on iki kilo bu dönemde rahatça verilebilir. Bu dönemlerde verilen kiloların çok büyük bölümü su varlığının atılmasından kaynaklandığından ötürü sağlık üzerinde ciddi bir etki oluşturmazlar.

İkinci dönemde kilo verme ise oldukça yavaştır. Sirkenin ikincil etkisi devreye girer. Metabolizma hızlı çalıştırılır ve bağırsak fonksiyonları düzenlenerek tokluk hissi oluşturulur. Bu durum, kişinin olması gerekenden fazla kalori almasının önüne geçerek dolaylı bir kilo verme sürecini ortaya çıkarır. Ayrıca elma sirkesi tüketimine bağlı olarak kan şekeri, tansiyon ve kolesterol dengeye girer. Bu sağlıklı sürecin yaklaşık üç – dört ay sürdürülebileceğini bilmek gerekir. Süreç boyunca toplam on – on iki kilo daha verilebilir ki daha öncesinden ideal kilosuna ulaşmış veya yaklaşmış olanlar için sürenin bu kadar uzun tutulmaması faydalı olacaktır.

Sonuç olarak, elma sirkesi ile kilo vermek sağlıklıdır ancak kilo verme süreci boyunca vücudun desteklenmesi; kilo vermenin abartıldığı süreçlerde ise elma sirkesi tüketiminde miktar azaltması yapılması gerekmektedir. Dikkatli bir birey için elma sirkesi ile kilo vermenin en ufak sorun oluşturmadığını söyleyebiliriz.

Elma Sirkesi ile Kaç Kilo Verebilirim ?

Kaliteli bir elma sirkesi yararlı asitler, vitaminler, mineraller ve antioksidanlar açısından oldukça zengindir. Vücudun fiziki yapısına uygun bir elma sirkesi tüketimi sayesinde ise ciddi miktarlarda kilo vermek mümkündür. Genelde yaz aylarına girmek üzere olan insanlarda karşılaşılan acil kilo verme isteğinin karşılanabilmesi için oldukça iyi bir besin olan elma sirkesi; uzun vadelerde sağlıklı kilo verilmesini sağlayan diyetler için de oldukça uygundur.

Elma sirkesi ile kaç kilo verileceği kişinin vücuduyla doğrudan alakalıdır. Ayrıca elma sirkesinin kalitesi, elma sirkesinin ne kadar ve ne zaman tüketildiği de verilecek kiloların miktarını belirlemektedir. Genelde iştah kesici etkisinden yararlanmak, bağırsakları ve mideyi düzenlemek, kan şekerini kontrol altına almak, metabolizmayı hızlandırmak ve en önemlisi de ödemleri çözmek için elma sirkesi tüketimi yapılmaktadır. Günlük olarak yarım çay bardağı tüketim sayesinde, ödem oluşumu da fazla ise bir aylık sürede sekiz ile on iki kilo arasında kilo vermek mümkündür. Ödem miktarı düşük ise verilecek kilo miktarı da oransal olarak düşmektedir. Elma sirkesinin hızlı kilo verdiriyor olmasının altında yatan temel sebep ödemleri sökmesi olduğundan dolayı, kısa vadede verilecek kilolar da ödemlerin miktarına bağlı olmaktadır.

Eğer ilk amaç ödemlerin atılması, atılan ödemlerin devamında da yağların yakılması ise elma sirkesi tüketiminin bir ayın sonunda da devam ettirilmesi gerekir. Devam ettirilmesi gereken süre kişinin bir ay sonunda kaç kilo olduğuna ve ideal kilosuna göre değişir. İkisi arasındaki makas açıldıkça elma sirkesi ile yapılan diyetin devam ettirilme süresi de artar. İlk aydan sonraki dönem elma sirkesi ile yavaş ve sağlıklı kilo verme dönemidir ki bu dönemde aylık olarak dört kilo vermek mümkündür. Bazı insanlarda bu miktar iki kiloya kadar düşebilir ancak üstüne çıkmaz.

Elma Sirkesi Diyetlerde Nasıl Kullanılmalıdır ?

Tahmin edilebileceği üzere elma sirkesinin tadı oldukça asitli ve keskindir. Elma sirkesinin üretildiği elmaya göre bu tat biraz olsun değişse de genel olarak asitli bir tada sahiptir. Böylesine ağır bir tadın tek başına tüketilmesi mümkün değildir. Elma sirkesinin metabolizma üzerindeki etkileri de düşünüldüğünde doğru zamanda tüketilmesi gerektiğini de söyleyebiliriz.

Diyet dönemlerinde tüketilecek besinler kadar onların ne zaman tüketildiği de çok büyük önem taşımaktadır. Kalori kontrolü olduğu için alınacak kalorileri sınırlayan, iştahı kesen besinlerin mutlaka yemekten önce tüketilmesi gerekmektedir. Metabolizmayı hızlandıran besinlerin yemekle birlikte veya akşam yatmadan önce tüketilmesi gerekmektedir. Elma sirkesi bu iki grubu da karşıladığı için diyetlerdeki tüketimi özel bir konuma oturmaktadır.

Öncelikle elma sirkesinin iştahı kesme işlevinden hareketle yemeklerden önce tüketilmesi gerektiğini söyleyebiliriz. Yemek yenmeden otuz dakika önce yapılacak çeyrek çay bardağı elma sirkesi tüketimi iştahı büyük oranda kapatmaktadır. Bu tüketimin su ile karıştırılarak yapılması elmanın ağır tadının bir nebze olsun seyrelmesini sağlayacaktır. Elma sirkesinin içilmesinden ve yemeğin yenmesinin ardından çeyrek çay bardağı daha elma sirkesi tüketimi yapılabilir. Bu sayede metabolizmanın hızlanması sağlanır.

Elma sirkesinin ikinci kullanımı ise metabolizmaya olan etkilerinden dolayıdır. Vücudun yağ yakmaya meyilli olduğu özel zamanlar vardır ve bu zamanların başında da gece uyku vakitleri gelmektedir. Normalde akşam yedi gibi yemek tüketimi kesilse de yağ yakımı sürecinin hızlandırılması gereken durumlarda yatmadan hemen önce çeyrek çay bardağı elma sirkesi tüketimi yapılabilir. Geriye kalan çeyrek çay bardağı elma sirkesi ise gün içerisinde salataların içerisine limonla beraber katılarak kullanılabilir.

Elma Sirkesi’nin Sağlığa Faydaları

 • Elma sirkesi antibakteriyel özelliğe sahiptir. Bu özelliği ile bir çok kişi tarafından ağız kokusunun giderilmesi amacı lle kullanılmaktadır.
 • Elma Sirkesinin gribe de iyi geldiği görülmektedir.
 • Bir çok hastalığa iyi geldiği gibi Sinüzit ve Migren ile kolaylıkla başa çıkmanıza sağlıyor.
 • Yüksek tansiyonu düşürür.
 • Yüksek kan şekerini düşürür.
 • Antioksidandır. Vücuttaki mikropların atılmasını sağlar.
 • LDL kolestrolü düşür.
 • Tokluk süresini uzatarak daha az kalori alımını sağlayarak kilo verimine yardımcı olur.
 • Yağ yakmını hızlandırır.
 • Boğaz ağrıları için neredeyse bire bir gelen elma sirkesini 1 bardak su içerisine 2 yemek kaşığı ekleyerek ve tatlandırmak amacı ile 1 tatlı kaşığı bal ile karıştırarak tüketebilrsiniz.
 • Elma sirkesi ile ilgili yapılan bilimsel araştırmalar da gösteriyor ki, belirli ölçülerde uzun süre elma sirkesi kullanan kişiler kullanmaya göre daha fazla kilo kaybı yaşamışlardır. Bu kilo kaybının büyük bölümünün ise yağ oranından gittiği görülmüştür. Yağ yakıcı genleri aktifleştirme özelliği ile vücudunuzda kalıplaşmış olan yağlarınızın da yakımını mümkün hale getirmektedir.

Elma Sirkesi ile Zayıflama Kürleri

Aşağıda uygulayabileceğiniz farklı kürleri bir arada vereceğiz. Elma sirkesinin bir çok alanda kullanılabilir. Özellikle yemekler ile beraber veya salatalar içerisinde sunulabilmektedir. Bunun yanı sıra ise zayıflama amaçlı olarak aşağıda uygulayabileceğiniz kürler sunacağız.

 • Yatmadan önce 2 yemek kaşığı elma sirkesi içilmelidir. Elma sirkesinin gece yatmadan yarım saat öncesinde kullanılması gece boyunca midenin daha aktif çalışmasına ve metabolizmanın hızlanmasına sebep olması ile yağ yakımını hızlandırmaktadır.

 • Yemeklerden önce ve sonra 1 tk elma sirkesi içilmelidir. Kilo vermek için bir çok şeyi göze alıyoruz. Evet bu önerimiz sizler için çok iştah uyandırıcı olmasa bile, etkisinin kısa süre içerisinde gözle görülebilir noktalara geleceğini unutmayınız.

 • Salatalara eklenebilir.

 • Sabahları aç karnına 1 yk elma sirkesi su ile karıştırılıp içilebilir. Sabahları uygulayabileceğiniz bu kürümüz ile metabolizmanızı güne başlarken uyandırmanızı sağlayabiliriz. Ancak mide hassasiyeti olan kişilerin aç karınına tüketmesi yerine kahvaltıdan sonra tüketmesi de önerilebilmektedir.

 • 1yemek kaşığı elma sirkesi + 1bardak ılık su+ 1-2 damla limon +1 cay kaşığı bal eklenerek sabahları aç karına içilebilir.

Mide hassasiyeti olanların elma sirkesini salatalarda veya bal ekleyerek su ile seyreltilmiş şeklini tüketmeleri tavsiye edilir.

Doğal katkı maddesi olmayan organik elma sirkeleri tercih edilmelidir.

Elma Sirkesi Nasıl Zayıflatır ?

Elma sirkesi, tüm sirke türleri arasında en yararlı olanıdır. İçerisinde elmanın tüm özelliklerini barındırmasının yanı sıra mayalanmadan dolayı ek faydalar da kazanmıştır. Elma sirkesinin faydaları oldukça fazladır. Genel olarak vücudun tamamına katkıları olmakla birlikte zayıflama üzerindeki etkisi de büyüktür. Günümüzde, fazla kilolarla mücadele eden insanların bu kilolardan kurtulmak için çeşitli kürler ve yöntemleri arayışı devam etmektedir. Birçok tohumla beraber elma sirkesi de kilo vermek amacıyla kullanılan ürünler arasındadır.

Elma sirkesinin içerisinde çeşitli aktif maddeler bulunur. Bu aktif maddeleri vitaminler, mineraller ve aminoasitler olarak sıralayabiliriz. Tüm bu aktif maddeler metabolizmaya müdahale etmek ve tokluk hissini oluşturmak konusunda etkilidir. Ayrıca, oluşturulan tokluk hissinin uzun süre korunması da elma sirkesi tüketimi ile mümkündür.

Kilo verilmesini sağlayan asıl şey metabolizmanın hızlı çalışmaya başlamasıdır. Elma sirkesi tüketilip bağırsaklar tarafından kana karıştırıldıktan sonra metabolizma olması gerekenden yüzde yirmi daha hızlı çalışmaya başlar. Eğer kalori alımı yapılmazsa vücutta önceden depolanan yağ dokuları yakılmaya başlar. Yağ dokularının uzun süreli yakılması sonucunda da kişi kilo verir.

Elma sirkesinin ikinci etkisi ise ödemleri sökmesidir. Ödem sökücü etkisi sayesinde karbonhidratların yakılmasını sağlayarak karbonhidrata bağlanan su moleküllerini vücuttan atar. Bu sayede, yakılan bir miktar karbonhidratla beraber çok büyük kütleye sahip olan su moleküllerinin de ağırlıktan atılması sağlanır.

Elma sirkesinin kilo vermeye üçüncü etkisi ise mide ve bağırsak fonksiyonlarını düzenliyor oluşudur. İçerisindeki yararlı asitler bağırsakların olması gerekenden daha yavaş çalışmasını sağlar. Alınan besinler bu sayede daha yavaş sindirilir ve tokluk hissi uzun süre tutulur. Ayrıca yavaş sindirimden dolayı kan şekeri dengede tutulur, açlık hissi bu şekilde de bastırılmış olur. Genel olarak elma sirkesinin oldukça popüler bir kilo verme aracı olduğunu söylemek mümkündür.

Elma Sirkesi ile Zayıflamak Sağlıklı Mı ?

Elma sirkesinin kilo verilmesine yardımcı olmak gibi yeni yeni keşfedilen ve sırları henüz tam olarak ortaya çıkarılamayan bir özelliği vardır. Elma sirkesinin içerisindeki çeşitli vitamin ve mineraller; özellikle de yararlı asitler kişinin metabolizma hızını etkisi altına alarak uzun vadede düzenli kilo verilmesini sağlamaktadır. Esasen elma sirkesi tüketimi farklı dönemlerde farklı miktarda kilo verilmesine sebep olmaktadır diyebiliriz.

Elma sirkesi ile zayıflamak isteyenlerin, elma sirkesinin tüketildiği süre boyunca karşılaşacakları iki etki vardır. Bunlardan birincisi ve önce karşılaşılanı hızlı kilo verme dönemidir. İkincisi ise hızlı kilo verme döneminin tamamlanmasını binaen başlayan düzenli ve yavaş kilo verme dönemidir. Sirkenin vücutta oluşturduğu etkilerin bu dönemlerin belirlenmesindeki önemi oldukça büyüktür.

Kilo vermek amacıyla elma sirkesi tüketimi başladığında karşılaşılan ilk etki ödemler üzerinde olmaktadır. Ödemler hızla hacim kaybederek vücuttan atılmakta; ödemlerden atılan su miktarı da kilo verilmesi şeklinde dışarıya yansımaktadır. Vücudun sonsuz ödemleri olmadığı için bu yaklaşık bir ay boyunca süren oldukça özel bir dönemdir. Vücut karbonhidratları yakmakta, karbonhidrata tutunan sular ise vücuttan atılmaktadır. Kişinin başlangıç kilosuna göre değişmekle birlikte yaklaşık on – on iki kilo bu dönemde rahatça verilebilir. Bu dönemlerde verilen kiloların çok büyük bölümü su varlığının atılmasından kaynaklandığından ötürü sağlık üzerinde ciddi bir etki oluşturmazlar.

İkinci dönemde kilo verme ise oldukça yavaştır. Sirkenin ikincil etkisi devreye girer. Metabolizma hızlı çalıştırılır ve bağırsak fonksiyonları düzenlenerek tokluk hissi oluşturulur. Bu durum, kişinin olması gerekenden fazla kalori almasının önüne geçerek dolaylı bir kilo verme sürecini ortaya çıkarır. Ayrıca elma sirkesi tüketimine bağlı olarak kan şekeri, tansiyon ve kolesterol dengeye girer. Bu sağlıklı sürecin yaklaşık üç – dört ay sürdürülebileceğini bilmek gerekir. Süreç boyunca toplam on – on iki kilo daha verilebilir ki daha öncesinden ideal kilosuna ulaşmış veya yaklaşmış olanlar için sürenin bu kadar uzun tutulmaması faydalı olacaktır.

Sonuç olarak, elma sirkesi ile kilo vermek sağlıklıdır ancak kilo verme süreci boyunca vücudun desteklenmesi; kilo vermenin abartıldığı süreçlerde ise elma sirkesi tüketiminde miktar azaltması yapılması gerekmektedir. Dikkatli bir birey için elma sirkesi ile kilo vermenin en ufak sorun oluşturmadığını söyleyebiliriz.

Elma Sirkesi ile Kaç Kilo Verebilirim ?

Kaliteli bir elma sirkesi yararlı asitler, vitaminler, mineraller ve antioksidanlar açısından oldukça zengindir. Vücudun fiziki yapısına uygun bir elma sirkesi tüketimi sayesinde ise ciddi miktarlarda kilo vermek mümkündür. Genelde yaz aylarına girmek üzere olan insanlarda karşılaşılan acil kilo verme isteğinin karşılanabilmesi için oldukça iyi bir besin olan elma sirkesi; uzun vadelerde sağlıklı kilo verilmesini sağlayan diyetler için de oldukça uygundur.

Elma sirkesi ile kaç kilo verileceği kişinin vücuduyla doğrudan alakalıdır. Ayrıca elma sirkesinin kalitesi, elma sirkesinin ne kadar ve ne zaman tüketildiği de verilecek kiloların miktarını belirlemektedir. Genelde iştah kesici etkisinden yararlanmak, bağırsakları ve mideyi düzenlemek, kan şekerini kontrol altına almak, metabolizmayı hızlandırmak ve en önemlisi de ödemleri çözmek için elma sirkesi tüketimi yapılmaktadır. Günlük olarak yarım çay bardağı tüketim sayesinde, ödem oluşumu da fazla ise bir aylık sürede sekiz ile on iki kilo arasında kilo vermek mümkündür. Ödem miktarı düşük ise verilecek kilo miktarı da oransal olarak düşmektedir. Elma sirkesinin hızlı kilo verdiriyor olmasının altında yatan temel sebep ödemleri sökmesi olduğundan dolayı, kısa vadede verilecek kilolar da ödemlerin miktarına bağlı olmaktadır.

Eğer ilk amaç ödemlerin atılması, atılan ödemlerin devamında da yağların yakılması ise elma sirkesi tüketiminin bir ayın sonunda da devam ettirilmesi gerekir. Devam ettirilmesi gereken süre kişinin bir ay sonunda kaç kilo olduğuna ve ideal kilosuna göre değişir. İkisi arasındaki makas açıldıkça elma sirkesi ile yapılan diyetin devam ettirilme süresi de artar. İlk aydan sonraki dönem elma sirkesi ile yavaş ve sağlıklı kilo verme dönemidir ki bu dönemde aylık olarak dört kilo vermek mümkündür. Bazı insanlarda bu miktar iki kiloya kadar düşebilir ancak üstüne çıkmaz.

Elma Sirkesi Diyetlerde Nasıl Kullanılmalıdır ?

Tahmin edilebileceği üzere elma sirkesinin tadı oldukça asitli ve keskindir. Elma sirkesinin üretildiği elmaya göre bu tat biraz olsun değişse de genel olarak asitli bir tada sahiptir. Böylesine ağır bir tadın tek başına tüketilmesi mümkün değildir. Elma sirkesinin metabolizma üzerindeki etkileri de düşünüldüğünde doğru zamanda tüketilmesi gerektiğini de söyleyebiliriz.

Diyet dönemlerinde tüketilecek besinler kadar onların ne zaman tüketildiği de çok büyük önem taşımaktadır. Kalori kontrolü olduğu için alınacak kalorileri sınırlayan, iştahı kesen besinlerin mutlaka yemekten önce tüketilmesi gerekmektedir. Metabolizmayı hızlandıran besinlerin yemekle birlikte veya akşam yatmadan önce tüketilmesi gerekmektedir. Elma sirkesi bu iki grubu da karşıladığı için diyetlerdeki tüketimi özel bir konuma oturmaktadır.

Öncelikle elma sirkesinin iştahı kesme işlevinden hareketle yemeklerden önce tüketilmesi gerektiğini söyleyebiliriz. Yemek yenmeden otuz dakika önce yapılacak çeyrek çay bardağı elma sirkesi tüketimi iştahı büyük oranda kapatmaktadır. Bu tüketimin su ile karıştırılarak yapılması elmanın ağır tadının bir nebze olsun seyrelmesini sağlayacaktır. Elma sirkesinin içilmesinden ve yemeğin yenmesinin ardından çeyrek çay bardağı daha elma sirkesi tüketimi yapılabilir. Bu sayede metabolizmanın hızlanması sağlanır.

Elma sirkesinin ikinci kullanımı ise metabolizmaya olan etkilerinden dolayıdır. Vücudun yağ yakmaya meyilli olduğu özel zamanlar vardır ve bu zamanların başında da gece uyku vakitleri gelmektedir. Normalde akşam yedi gibi yemek tüketimi kesilse de yağ yakımı sürecinin hızlandırılması gereken durumlarda yatmadan hemen önce çeyrek çay bardağı elma sirkesi tüketimi yapılabilir. Geriye kalan çeyrek çay bardağı elma sirkesi ise gün içerisinde salataların içerisine limonla beraber katılarak kullanılabilir.

Elma Sirkesi Tüketimi Nasıl Olmalıdır ?

Elmanın uzun bir süre boyunca mayalanması sonucunda ortaya elma sirkesi çıkar. Elma sirkesi, imal edildiği elmaya göre de değişmekle beraber asitli ve keskin bir tada sahiptir. Bu haliyle tek başına tüketilmesi oldukça zor olduğundan dolayı tüketimini daha tatlı kılabilecek bazı tariflerde kullanılması gerekmektedir. Elma sirkesinin vücuda olan faydaları oldukça fazladır. Başta kilo vermeye yardımcı olması olmak üzere cilt sorunlarının neredeyse tamamında tedavi edici bir rol üstlenmektedir. Ayrıca metabolizmayı etkisi altına alan hastalıkların ortadan kaldırılmasında da elma sirkesi tüketiminin yeri büyüktür.

Elma sirkesinin faydalı etkilerinin ortaya çıkabilmesi için düzenli olarak tüketilmesi gerekmektedir. Asitli ve keskin bir tadın düzenli tüketimi yekpare tüketim yapıldığında oldukça zordur. Ayrıca asitli ve keskin tadı makul seviyelere indiren tek bir tarifin de düzenli tüketilmesi kişinin zorlanmasına sebep olabilir. Bu sebepten ötürü de elma sirkesini tüketmek için alternatif yolların geliştirilmesi; geliştirilen yolların da düzeni sağlayacak şekilde kombine edilmesi gerekmektedir.

Günlük yarım çay bardağı kadar elma sirkesi tüketimi makuldür. Tüketilen elma suyunun asit oranının dengeli olması tüketimini kolaylaştırırken aynı zamanda vücuda olan faydalarının da artmasını sağlayacaktır. Tüketilecek yarım çay bardağı elma sirkesinin genelde öğünlerden önce ve sonra eşit olacak şekilde tüketilmesinde fayda olsa da bu her zaman mümkün olmaz. Çünkü yemeklerden önceki ve sonraki tüketimler genelde elma sirkesinin su ile karıştırılması şeklinde olur. Bu ağır ve asitli tadın tamamen alınmasına sebep olduğundan dolayı pek tercih edilmez.

Genelde yemeklere katılarak tüketilmesi gerekmektedir. En çok kullanılabilecek yiyecek ise salatalardır. Sirkenin ağır ve keskin tadı salatalardaki yeşillikler tarafından soğrularak nötr hale getirilmekte; damak rahatsız edilmeden elma sirkesinin bütün faydaları vücuda alınabilmektedir.

WhatsappInstagram