Gıda İntoleransı Testi Nedir Ve Nasıl Yapılır?


Gıda İntoleransı Testi Nedir Ve Nasıl Yapılır?

Tükettiğiniz gıdaların besin içeriklerine de ekstra dikkat etmeniz ve hassasiyet göstermeniz gerekiyor. Bu gıdalar, sindirim sistemi tarafından kolay sindirilemeyebilir ve bir süre sonra hazımsızlık ya da birtakım rahatsızlıklar ile kendini belli etmeye başlar. Besinlerin sindirim sisteminde hassasiyet oluşturması ve tepki vermesi durumu da gıda intoleransı olarak tanımlanıyor. Besin alerjisi ile çok fazla karıştırılıyor ancak her iki durum arasında çok büyük farklar vardır. Gıda intoleransı, gıdaların tolere edilememesi ve sindirimde sorunların yaşanması olarak karşımıza çıkıyor, besin alerjisi ise vücudun besine karşı gösterdiği ve oluşturduğu alerjik reaksiyonlar bütünüdür. Enzim eksikliği ya da sindirim hassasiyeti nedeni ile bu sorun ortaya çıkabilir ve dikkatli olmakta her zaman fayda vardır.

Gıda tolerans testinin nasıl yapılacağını da sizinle paylaşmak istiyoruz… Oldukça basit ve ağrısız bir uygulama yöntemine sahiptir. Hastaneler, klinikler ve diyetisyenler bu konuda hizmet veriyor ve hijyenik bir ortamda olmak kaydı ile test kısa sürede uygulanabiliyor. Test sonuçları kısa sürede ortaya çıkıyor ve gerekli bilgilendirme yapılıyor. Besin tabloları oluşturulduktan sonra hastanın hangi besinler konusunda dikkatli davranması gerektiği de yine hastaya bildiriliyor.

Gıda Toleransı Testi Yaptırmalı Mıyım?

Sindirim sisteminiz ile ilgili sorunlar yaşıyor ve öğün sonrası rahatsızlıklar yaşıyorsanız gıda intoleransı testi yaptırmanız gerekecektir. Genel sağlık sorunları göz önünde bulundurulurken bazı hekimler de bu testin yaptırılmasında fayda görüyor. Pahalı testler olması nedeniyle birçok kişi geri planda kalmayı tercih ediyor ancak unutmayın ki sağlığınız her şeyden önemlidir. Besin alerjisi ile çok fazla karıştırılan bu hastalık, test ile birlikte daha net bir şekilde ortaya çıkacak ve size uygun besin tablosu hazırlanarak daha sağlıklı ve daha sorunsuz bir şekilde beslenmeniz de mümkün hale gelecektir.

Gıda İntoleransı Testi Nedir?

Besin hassasiyetinin varlığını ortaya koyan ve sindirim sisteminizin hangi besinlere yabancı olup hangi besinler ile iyi anlaştığını klinik bulgular ile birlikte ortaya çıkan özel bir testtir. Kliniklerde, hastanelerde ve diyetisyenlerin ofislerinde bu testi yaptırabilirsiniz.

Gıda İntoleransı Testi Nasıl Yapılır?

Gıda intoleransı testi öncesinde genel sağlık kontrollerinin uzman bir hekim tarafından yapılması gerekiyor. Sorunun besin alerjisi mi yoksa gıda intoleransı mı kaynaklı olup olmadığı belirlendikten sonra test için hazırlıklar başlayacaktır. Aç karnına ya da tok karnına gibi bir durum söz konusu değildir. Klinik ya da diyetisyen kişinin ofisine gittiğinizde 30 saniyelik bir işlem süreci karşınıza çıkıyor. Parmak ucundan alınacak kan ile birlikte işlem tamamlanır ve sonuç için araştırmaya gönderilir. Analiz için alınan bir miktar kan, özel tüpe konularak araştırmaya gönderiliyor.

Test için açlık-tokluk gerekmez, laboratuvara gelen kişi 30 saniyelik bir işlem ile parmak ucundan kan verir. Eller sabunla yıkanır, İğne parmağınızın üzerine konup üstündeki bölüme bastırılır, parmak ovalanarak bir damla kan çıkarılır, özel bir pamuk ile kan emdirilir, analiz için emdirilmiş kan özel tüpüne konur. Sonucun da kısa sürede ortaya çıkacağını belirtmek gerekiyor. Bu ağrısız ve acısız yöntem ile birlikte sizler de gıda intoleransı hakkında detaylı ve net bilgi edinebilirsiniz.

Besin Alerjisi ile Besin İntoleransı Arasındaki Fark Nedir?

Besin alerjisi ve besin intoleransı çok fazla karıştırılıyor ancak her iki sorun arasında önemli farklar olduğunu da belirtmek gerekiyor. Besinlere karşı verilen bağışıklık sistemi yanıtı ya da uyarısı olarak tanımını yapabileceğimiz besin alerjisi, vücudun, ilgili besine karşı savunma mekanizması oluşturulması olarak da tanımlanıyor.

Besin intoleransı ise bağışıklık sisteminin değil, sindirim sisteminin verdiği yanıt ve uyarı biçimidir. Besinde yer alan herhangi bir maddenin sindirim sistemini zorlaması ve sindirim sisteminin bu madde ile başa çıkamaması durumudur.

Uyulması Gereken Kurallar

Besin intoleransı testi sonrası besin tablosu oluşturulacak ve sindirim sisteminin karşı çıktığı gıdalar belirlenecektir. Bu gıdalardan olabildiğince uzak durmanız gerekiyor aksi takdirde ilerleyen dönemlerde sindirim sisteminiz bir kez daha uyarı verecek ve bitkin düşmenize neden olacaktır.

Yapılmaması Gereken Yanlışlar

İntolerans testi ve tedavi sonrası birçok hasta, artık iyileştiğini ve eski beslenme düzenine dönebileceğini düşünüyor. Yapılan en büyük yanlışlardan bir tanesi budur. Sindirim sisteminizin karşı geldiği ve sindirmekte zorlandığı gıdalardan bir ömür boyu uzak durmanız gerekecektir. Sağlıklı beslenmek ve vücudunuzu yormamak istiyorsanız eğer besin tablosuna uygun hareket etmek durumundasınız. Aksi takdirde sorunlar tekrarlayacak ve can sıkıcı bir hal alacaktır.

Örnek Diyet Programı

Örnek diyet programı paylaşmamız çok da doğru olmayacaktır çünkü her vücudun hangi gıdayı tüketip tüketemeyeceği gıda intoleransı testi sonrası ortaya çıkacak ve buna uygun bir diyet programı belirlenecektir. Online dünyada yer alan örnek listelere de göz atmanızı tavsiye etmiyoruz çünkü sizin için uygun olan diyet programının kontroller neticesinde uzman hekim tarafından hazırlanması ve tavsiye edilmesi gerekiyor, aksi takdirde olumsuz sonuçlar karşınıza çıkabilir.