Karaciğer Yağlanması Diyeti


Karaciğer Yağlanması Diyeti

Günümüzde yetişkin toplumunun %25 inde görülen karaciğer yağlanması, karaciğerin çeşitli faktörlere karşı göstermiş olduğu bir tepkidir. Karaciğer vücudumuzun en kritik organlarından biridir ve karaciğerde meydana gelen bir problem ciddi sonuçlar doğurabilir. Karaciğer yağlanmasının çeşitli sebepleri vardır. Bunlardan başlıcaları, fazla miktarda alkol tüketimine bağlı karaciğer yağlanması, tip 2 diyabete bağlı karaciğer yağlanması, bazı ilaçlara bağlı karaciğer yağlanması, yanlış beslenme ve düzensiz yaşam tarzına bağlı karaciğer yağlanması olarak sınıflandırabiliriz. Karaciğer yağlanmasına sebep olan faktör iyi tespit edilmeli ve ona göre tedavi seçenekleri değerlendirilmelidir. Karaciğer yağlanması tedavilerinin şekli her nasıl olursa olsun beslenme, tedavinin en önemli basamağı olacaktır.

Özellikle vücudumuzun karın bölgesinde veya simit adı verilen bölgesinden kilo alan kişilerin iç organların yağlanmasının belirtileri olduğunu bilmeleri gerekir. Karın bölgesi en zor kilo verilen bölgelerden biri olarak bilinir. Karın bölgesinde fazla kilosu olan kişiler mutlaka karaciğer yağlanması ile ilgili bir problemleri olup olmadığını kontrol ettirmeleri gerekmektedir. Peki karaciğerinizde yağlanma var ve bu konuda nasıl besleneceğinizi bilmiyorsanız bu konuda size bir önerimiz var.

Aşağıdaki yazımızı okuyarak bu probleminizin önüne geçmeyi sağlayabilirsiniz.

Karaciğer Yağlanması Belirtileri

Karaciğer yağlanmasına sebep olan faktörlerin oldukça fazla olması, risk grubunu oluşturan kişilerin de ülkemizde fazlaca bulunması karaciğer yağlanmasının her beş kişiden bir tanesinde görülmesine sebep olmaktadır. Karaciğer hücreleri vücudun birçok önemli fonksiyonunda görev almaktadır. Bu görevleri yerine getirilebilmeleri için bolca enerjiye ihtiyaçları vardır. Zaman içerisinde, çeşitli faktörlere bağlı olarak sağlıklı şekilde çalışması gereken hücrelerin içinde ve etrafında yağ dokuları birikmeye başlamaktadır. Yağ dokularının birikmesi hem karaciğer fonksiyonlarını bozmakta hem de karaciğerin hacim olarak büyümesine sebep olmaktadır. Karaciğer yağlanmasına bağlı olarak gelişen tüm belirtiler de bu iki sebepten dolayı görülmektedir.

Karaciğerin oldukça önemli bir organ olması, karaciğerde meydana gelen yağlanmanın oldukça olumsuz sonuçlar ortaya çıkarmasına sebep olmaktadır. Genel olarak hastalıklardan etkilenen yağlanma; yağlanma gerçekleştikten sonra da birçok hastalığın ve olumsuzluğun ortaya çıkmasına sebep olabilmektedir.

Karaciğer yağlanmasının ilk evrelerinde belirti görülme ihtimali oldukça düşüktür. Bunun sebebi karaciğerin oldukça esnek ve yenilenen bir organ olmasıdır. Yağlanmaya sebep olan faktörlerin ortadan kalkmaması halinde ise yağlamanın boyutunun artmasıyla beraber belirtiler ortaya çıkacaktır. İlk belirti ani ve hızlı kilo kaybıdır. Kişinin kilo kaybı beraberinde vitamin ve mineral eksikliklerini de getirir. Çalışması karaciğere bağlı olan hücrelerin fonksiyonlarında azalmalar görülür. Tüm bunlara bağlı olarak da sürekli hale gelen halsizlik ve yorgunlukla karşılaşılır.

Karaciğerin hacminin büyümesinden ve ilgili fonksiyonlarını kaybetmesinden dolayı karın bölgesinde ve özellikle bağırsaklarda ağrılar ile karşılaşılabilir. Bu ağrılar aniden yükselen şiddetli ağrılardan ziyade zaman içerisinde artış gösteren sürekli ağrılardır. Karaciğerdeki yağlanmanın ileri boyutlara ulaşmasıyla beraber ağrı da oldukça şiddetli bir hale bürünür. Aşırı kilo kaybı döneminde yani karaciğer yağlanmasının ilk döneminde iştah da kesilir. Hem bağırsak fonksiyonları hem de halsizlik ile alakalı olan bu durum karaciğer yağlanmasının ayırıcı tanısının yapılmasında etkilidir. Beslenme o kadar azalır ki kişi günde bir öğün yemek ile idare eder hale gelir. Ayrıca beslenmenin azalmasına bağlı olarak kişinin hafızasında da sorunlar oluşmaya başlar.

Karaciğerin cilt sağlığı üzerinde büyük etkisi bulunmaktadır. Süzüp kana karıştırdığı mineraller yardımıyla cildin sağlıklı rengi ortaya çıkar. Karaciğerin yağlanmasına bağlı olarak fonksiyon kayıpları gerçekleşmesi durumunda ilgili mineraller kana karıştırılamaz ve cilt sağlığı bozulur. Bozulma başta sadece renk değişimi ile sınırlı iken ilerleyen zamanlarda akne oluşumu, soyulma, kuruma ile de karşılaşılabilir.

Kandaki ağır toksinlerin seviyesinin artmasından dolayı terleme sırasında kokuda değişimler gözlenir. Genelde ağır ter kokusu deodorant kullanımına rağmen engellenemez. Ayrıca nadiren de olsa görme problemleri ile karşılaşılır. Bu problemler gözün sinirsel yapısı ile alakalı olarak değil fiziki yapısı ile alakalı olarak oluşur. Genelde gözün çevresinde fark edilebilir bir kızarıklık oluşmaktadır.

Karaciğeri Yağlı Olan Kişiler Ne Yapmalıdır?

İnsanların hareketsiz bir yaşam tarzını benimsemeleri, yanlış beslenmeler, alkol tüketmeleri ve şeker tüketimini artırmaları sonucunda karaciğer yağlanması ortaya çıkmaktadır. Karaciğer hücrelerinin içerisinde başlayan bu yağlanma zaman içerisinde karaciğerin tamamını etkisi altına alarak ölüme dahi sebep olabilmektedir. Bu sebepten ötürü de başlamaması için yapılması gerekenler ve eğer mevcutsa azaltmak için yapılması gerekenler vardır. Yapılması gerekenleri üç ana başlık altında toplamak mümkündür: Beslenme alışkanlıklarının değiştirilmesi, spor egzersizlerine başlanması ve hayat tarzının değiştirilmesi.

1. Karaciğer Yağlanmasında Perhiz

Karaciğer yağlanmasını ortaya çıkaran onlarca faktör olsa da bunlardan en etkilileri şüphesiz ki yağ, şeker ve asittir. Karaciğer yağlanmasına sahip olmak istemiyor ya da mevcut olan yağlanmayı tetiklemek istemiyorsanız beslenme alışkanlıklarınızdan bunları çıkarmanız gerekir. Şekerin ve asidin çıkarılması görece kolay olsa da yağın çıkarılması kolay değildir. Yapmanız gereken şey, hayatınızdan çıkaramadığınız besini büyük oranda azaltmaktır. Şeker için meyveleri, yağ için zeytinyağını kullanmalısınız. Kola gibi asitli içecekleri tamamen bırakmalı, limon gibi doğal asitleri de azaltmalısınız.

2. Hareketli Bir Hayata Başlamak

Yağlanmanın en büyük sebeplerinden birisi hareketsiz yaşam tarzıdır. Hareketsiz yaşayan insanların metabolizmaları da yavaşlamakta; yağlanması büyük oranda metabolizmaya bağlı olan karaciğer de bu şekilde kötü etkilenmektedir. Karaciğerdeki yağlanmayı azaltmak için özel bir egzersiz bulunmaz. Günlük en az yarım saat tempolu yürüyüş yapmak karaciğer yağlanmasını yüzde altmışa varan oranda azaltacaktır.

3. Hayat Tarzını Değiştirmek

Düzensiz, alkol tüketimi olan bir hayat karaciğer yağlanmasına davetiye çıkarır. Eğer karaciğerinizdeki yağlanmayı azaltmak istiyorsanız hormon dengenizi sağlamak amacıyla düzenli gece uykusu uyumalı, alkolü hayatınızdan tamamen çıkarmalısınız. Günün belirli saatleri içinde belirli aktiviteleri yapmalı; vücudunuzu ve biyolojik saatinizi de bu düzene alıştırmalısınız. Bu şekilde düzenli bir yaşam geçtiğiniz ve bu yaşamı spor egzersizleri ile desteklediğinizde karaciğerinizdeki yağlanma büyük oranda azalacaktır.

Karaciğer Yağlanması Nasıl Azaltılır?

Karaciğer vücudumuzun neredeyse tüm fonksiyonları üzerinde etkisi olan oldukça kritik bir organdır. Safra salgılanması, yağların sindirilmesi, kanın temizlenmesi, kanın pıhtılaşması, fazla şekerin kandan alınması, bağışıklık sisteminin güçlendirilmesi fonksiyonlarına örnek olarak verilebilir. Karaciğerin bu kadar yoğun bir baskı altında çalışıyor olmasına ek olarak onlarca faktör birleşerek karaciğerin yağlanmasına sebep olur. Günümüzde otuz yaşını geçen insanların yüzde yirmi beşinde karaciğer yağlanması ile karşılaşılmaktadır. Bu da oldukça yüksek bir oran olmakla birlikte karaciğerdeki yağlanmanın sonucu kilo alımı değildir. Hayatın devamlılığı için kritik olan fonksiyonlarda gerilemeye sebep olan yağlanmanın önlenebilmesi için de önlemler alınması gerekmektedir. Tavsiyelerin temel amacı karaciğer yağlanmasının ortaya çıkmasını engellemektir. Halihazırda karaciğer yağlanması var ise de bunu ortadan kaldırmaktır.

1. Rafine Şeker Tüketimini Tamamen Kesin

Karaciğer kandaki fazla şekeri süzüp içerisinde nişasta olarak depolamaktadır. Şeker tüketiminin fazla olması durumunda ise karaciğerdeki yağlanma tetiklenmekte; kan şekerinin düzensizleşmesiyle beraber de kısır bir döngüye girilmektedir. Yaklaşık iki yıllık bir sürenin sonunda, karaciğerin tüm fonksiyonlarını etkisi altına alan bir yağlanma ortaya çıkmaktadır. Bunu engellemenin yolu da şeker tüketimini, özellikle de rafine şeker tüketimini kesmektir. Paketlenmiş ürünler, asitli içecekler ve tatlandırıcılar bırakılmalı; vücudun çok az duyduğu şeker ise meyvelerden karşılanmalıdır.

2. Spor Yapmaya Başlayın

Spor yapmak metabolizma hızının artmasına, metabolizma hızının artması da vücuttaki yağların yakılmasına sebep olur. Ayrıca kanın akış hızının artması ve düzenli olması da karaciğer için oldukça önemlidir. Günlük en az yarım saat tempolu veya bir saat hafif tempolu yürüyüş yapılması sayesinde karaciğerdeki yağlanma büyük oranda engellenebilir. Eğer halihazırda var ise de büyük oranda azaltılabilir.

3. Metabolizma Hastalıklarının Tedavisine Israrla Devam Edin

Karaciğer yağlanmasını oluşturan faktörlerin başında metabolizmada meydana gelen sorunlar vardır. Bu sorunların ortaya çıkmasına sebep olan faktörleri ise metabolizma hastalıkları olarak adlandırmaktayız. Eğer karaciğer yağlanmanız var ise metabolizma hastalıklara yönelik olarak doktora başvurmalı; hastalık tespiti yapılırsa da tedaviye başlaması ve ısrarla devam etmelisiniz. Bu sayede karaciğer yağlanması tamamen ortadan kaldırılabilir. İlgili metabolizma hastalıklarına örnek olarak diyabet ve hipertansiyon verilebilir.

4. Uyguladığınız Diyetlere Dikkat Edin

Tüm diyetisyenlerin katıldığı tek önerme en iyi diyetin kişiye özel olan olduğudur. Yani herhangi bir diyeti özellikle de şok yaşatan diyetleri uygulamanız oldukça tehlikelidir. Eğer diyetin herhangi bir yeri ile vücudunuz uyumsuzluk gösterirse bunun sonucu olarak ortaya karaciğer yağlanması çıkmaktadır. Eğer gözünüzü karartmadıysanız şok diyetlerden kaçınmanız gerekir. Eğer yapmak ısrarında iseniz mutlaka bir uzmana başvurun.

Buna ek olarak normal beslenme düzeninde gereğinden fazla besin tüketmek de karaciğer yağlanmasını ortaya çıkaran sebeplerdendir. Ağır yağlı yemeklerin tüketimi, sürekli et tüketimi gibi sebeplerden sonra karaciğer yağlanmasının ortaya çıkma ihtimali çok yüksektir. Et ve yağlı yemek tüketimini, sebze ve sağlıklı yağ tüketimiyle değiştirmeniz hem yağlanma ihtimalini azaltacak hem de karaciğer yağlanması var ise ortadan kaldıracaktır.

5. Alkol Tüketimini Tamamen Bırakın

Alkolün vücuda olan zararlarının odak noktası karaciğerdir. Kana karışan alkolün temizlendiği nokta olmasından dolayı, vücuda uygun olmayan bu maddeden en çok etkilenen nokta da karaciğerdir. Uzun süre fazla alkol kullanımı sonucunda karaciğerin yağlanma ihtimali yüzde yüzdür. Bu sebepten ötürü mevcut karaciğer yağlanmanızı azaltmak için alkolü tamamen bırakmanız gerekmektedir. Yağlanmaya ek olarak, alkol tüketiminin devam etmesi durumunda karaciğerin diğer fonksiyonları da bozulmaya başlamaktadır.

6. Kahve Tüketimini Artırın, Bitkisel Kürlerden Uzak Durun

Kahve denince akla gelen ilk şey kafein olsa da, iyi kavrulmuş kaliteli bir kahvenin içerisinde onlarca yararlı madde bulunmaktadır. Bu maddeler sayesinde metabolizma düzenlenmekte, karaciğerdeki yağlanma önlenmektedir. Mevcut yağlanma ise düzenli tüketim sonrasında azaltılmaktadır. Yani karaciğer yağlanmasını azaltmak için kaliteli kahve tüketmeniz faydalı olacaktır.

Piyasada satılan ya da öneri olarak sunulan bitkisel kürlere ise dikkat edilmesi gerekir. Bazıları karaciğerdeki yağlanmayı durdurmaktan, azaltmaktan ziyade artırmaktadır. Bir doktor tavsiye olmadan herhangi bir kür kullanımı tavsiye edilmemektedir.

Karaciğer Yağlanması Diyeti Nasıl Yapılır ?

Karaciğer yağlanması onlarca faktöre bağlı olarak oluşabileceği gibi beslenme alışkanlıklarına göre de oluşabilir. Beslenme alışkanlıkları doğrudan yağlanmayı oluşturmadığı durumlarda dahi destekleyici nitelik taşımaktadır. Yani karaciğer yağlanmasını engellemenin veya sonuçlarını geciktirmenin yolu karaciğer yağlanması diyeti uygulamaktan geçmektedir. Beslenme alışkanlıklarının karaciğerdeki yağlanmayı durduracak hatta tersine çevirecek şekilde düzenlenmesi bu diyetin temel amacıdır. Ayrıca karaciğer tarafından süzülen ve kana karıştırılan, kandan ayrılan minerallerin tüketiminin azaltılması sayesinde de karaciğer fonksiyonlarında rahatlamalar görülecektir.

Vücudun beslenme alışkanlıklarının yağ ve hazır gıda ağırlıklı olması durumunda birçok bölgede yağ toplanmaya başlar. Bel ve basen bölgesi ilk akla gelenler olmakla birlikte beslenme alışkanlıklarının bu şekilde devam ettirilmesi halinde yağ hücrelerinin bir kısmı kandaki dolaşımını sürdürmeye başlar. Yani depolamak mümkün olmaktan çıkar. Bu durumda, yolculuklarının bir kısmında yağ hücreleri karaciğere uğrar ve karaciğerde toplanırlar. Bu durum doğrudan doğruya karaciğer yağlanmasını oluşturur. Kötü beslenmek, alkol ve insülin direnci yağın karaciğere doğru olan hareketini etkilemektedir. Karaciğer yağlanmasına sahip olanların veya bu riskten korunmak isteyenlerin yapması gereken şey karaciğer yağlanması diyeti uygulamaktır. Diyetin uygulanması sırasında bazı yiyeceklerin tüketiminin tamamen kesilmesi, bazılarının azaltılması, bazılarının ise artırılması gerekmektedir. Tüm bunların bir takvim içerisinde, profesyonel destek ile yapılması da karaciğer sağlığını korumak ve iyileştirmek için yeterlidir.

Genel olarak çiğ sebze tüketimi antioksidan etkisi sayesinde karaciğerin zararlı toksinlerden ve yağ hücrelerinden temizlenmesi konusunda oldukça yararlıdır. Ayrıca karaciğerin fonksiyonlarının bozulmasından dolayı alınamayan vitamin ve minerallerin fazlaca tüketilmesi, alınma oranını artıracaktır. Bunun için de ciğer tüketimine ağırlık verilmesi gerekebilir. İleri karaciğer yağlanması durumunda vitamin ve mineral dengesini sağlamak amacıyla ilaç takviyeleri uygulanabilir.

Karaciğer yağlanması diyeti uygulayanların şunları tüketmesi ve dikkat etmesi gerekmektedir:

 • Çiğ sebze ve meyve tüketimi artırılmalıdır
 • Yağ açısından fakir olan gıdaların tüketimi artırılmalıdır
 • Spor yaparak metabolizma düzenlenmelidir. Günde en azından yarım saat spor yapmak karaciğer yağlanmasını ortadan kaldırmak için yeterli olacaktır
 • Lahana, turp, roka, enginar, pırasa, kabak, ıspanak ve bamya tüketimi artırılmalıdır.
 • Ayrıca B grubu vitamin içeren her türlü besinin fazlaca tüketilmesi karaciğer fonksiyonlarının artırılabilmesi ve yağlanmanın azaltılabilmesi için oldukça önemlidir.

Kahvaltı

 • Üç yemek kaşığı yulaf ile karıştırılan bir bardak yağsız taze süt
 • Bir adet elma ya da muz
 • İki adet ceviz

Ara Öğün

 • Bir bardak bitki çayı
 • Bir avuç kuruyemiş

Öğlen

 • Bir tabak kuru fasulye
 • Bir kase kaymaksız yoğurt
 • Bol yeşillikli mevsim salata

Ara Öğün

 • İki dilim tam buğday ekmeği
 • İki dilim az yağlı beyaz peynir
 • Beş – altı adet zeytin

Akşam

 • Bir porsiyon az yağlı et ile hazırlanmış sebze yemeği
 • Bir bardak ayran
 • Bol yeşillikli mevsim salata

Yatmadan Önce

 • Kan şekerini dengelemek amacıyla bir adet meyve

Karaciğer Yağlanması İçin Uygulanması Gereken Beslenme Önerileri

 • Alkol tüketimine son verilmelidir. Aşırı alkol tüketilmesi karaciğerde yağlanmaya sebep olmaktadır. Bu süreç uzun yıllarca devam ederse Siroz adı verilen rahatsızlık ile boğuşmak zorunda kalabilirsiniz.
 • Günlük tüketilen yağ miktarı sınırlandırılmalıdır. Hayvansal yağlar, kızartmalar, mayonez, krema, kuru yemişler gibi yağ içeriği yüksek besinler tüketilmemelidir.
 • Karaciğer yağlanmasına çözüm olan en iyi besinler lif içeriği yüksek olan sebze ve meyvedir. Günde 4-5 porsiyon sebzeye 1 porsiyonda meyveye yer verilmelidir. Meyvenin fruktoz içeriği yüksek olduğu için 1 porsiyon aşılmamalıdır.
 • Karaciğer detoksifikasyon yapan organdır.Bu süreçte karaciğerin yükünü arttırmamak için vücutta toksinleri arttıran paketli ürünlerden uzak durulmalıdır.
 • Karaciğer yağlanması ve karbonhidrat metabolizması birbiriyle çok yakından ilişkilidir. Bunun için basit şekerlerden uzak durulmalıdır. Kompleks karbonhidratlar tercih edilmelidir. Böylelikle günlük alınan lif miktarı da artmış olacaktır.
 • Salam, sosis, sucuk gibi şarküteri ürünleri karaciğer yağlanması olan bireylerin uzak durması gereken besinlerdir.
 • Sağlıklı yaşamayı bir yaşam biçimi olarak benimsemeli ve düzenli aktivite yapılmalıdır.
 • Kilo problemi yaşayan bireyler kilo vermelidir. Böylece karaciğer enzim düzeyleri de normale inecektir. Karın bölgesinde yer alan yağlanmalar iç organlarının çalışma fonksiyonlarını bozacağı veya yavaşlatacağı için bu problemi ortadan kaldırmak için ve metabolizmanın daha hızlı çalışması için kilo vermeleri gerekmektedir.

Karaciğer Yağlanması Diyeti Ne Kadar Süre Yapılır ?

Karaciğer yağlanmasının ortaya çıkmasına sebep olan faktörler oldukça az belirti vermektedir. Beslenme alışkanlıklarının da bozuk olması tüm bu faktörleri desteklemekle birlikte karaciğer fonksiyonları yağlanmaya bağlı olarak bozulsa bile kısa – orta vadede belirti ortaya çıkarmamaktadır. Yani karaciğer yağlanmasının fark edilmesi, eğer başka bir hastalık aranırken şans eseri bulunmamış ise oldukça uzun süreler almaktadır. Bu sebepten ötürü de karaciğer yağlanması diyetine başlanması, karaciğer yağlanmasının ileri boyutlara ulaştığı dönemlere denk gelmektedir.

Başta obezite hastaları olmak üzere aşırı kilo almaya meyilli olan kişilerde karaciğer yağlanması ile sıkça karşılaşılmaktadır. Hâl böyle olunca, karaciğer yağlanması diyeti uygulanana kadar geçen süreçte pek çok diyet denenebilmektedir. Bu diyetlerin etkisi tartışmalı olsa da birçoğu kilo vermeyi sağlarken karaciğeri korumaktan ve yağlardan kurtarmaktan uzaktır. Yani karaciğer diyetinin yapılma amacı tamamen karaciğeri yağlardan kurtarmaktır. İkincil fayda olarak kilo verme görülmektedir.

Karaciğer yağlanmasının fark edilmesinden sonra acil olarak karaciğer yağlanması diyetine başlanır. Karaciğerde depolanan yağların eritilmesi kolay değildir. Genelde bel ve basen bölgesindeki yağların yakılmasından sonra karaciğerdeki yağlar yakılmaktadır. Bu sebepten ötürü de karaciğer yağlanması diyetinin bir yıl kadar sürebileceğini söyleyebiliriz. Karaciğer yağlanması diyetinin süresi ile yapılacak ek uygulamaların neler olduğu arasında da bağlantı bulunmaktadır. Yani sağlam ve sürekli spor egzersizleri ile sürecin desteklenmesi halinde yağlar daha hızlı yakılacağı için karaciğer yağlarının ortadan kaldırılma süresi de kısalacaktır. Ortalama olarak altı ay ile bir yıl arasında, disiplinli olunması halinde diyetin sonlandırılması mümkündür.

Karaciğer yağlanmasının ciddi bir probleme sebep olmadan ortadan kaldırılması kişinin istediği gibi beslenebilmesine olanak tanımaz. Karaciğerin bir kez yağlanması vücudu korumasız hale getirmektedir. Yani beslenme alışkanlıkları kötüleşirse karaciğer çok daha kısa sürelerde yağlanacaktır. Bu sebepten ötürü karaciğeri yağlanmadan koruyacak tarzda bir beslenme alışkanlığının sürekli olarak devam ettirilmesi gerekmektedir.

Karaciğer Yağlanmasında Yasak Olan Yiyecekler Nelerdir ?

Karaciğerin vücudumuz üzerinde üstlendiği roller o kadar kritiktir ki, karaciğerde ortaya çıkabilecek herhangi bir sorun hayati tehlike oluşturabilir. Günümüzde en sık görülen ve çaresi olmayan sorun ise karaciğer yağlanmasıdır. Karaciğer yağlanmasını durdurmak ve bazen de ortadan kaldırabilmek için yapılması gereken şeylerin başında özel diyetler ve spor egzersizleri gelmektedir. Yüksek fonksiyon seviyesine sahip olan karaciğer hücrelerinin içerisindeki yağ birikimini tetiklememek için ise bazı besinlerin tüketiminin tamamen kesilmesi gerekir.

Karaciğer yağlanması mevcut ise, bu yağlanmayı tetikleyecek yiyecekler kesilmelidir. Kesilmediği takdirde ise karaciğer yağlanmasına bağlı olarak gelişen belirtilerin şiddeti artar. Bu şiddet artışının sonucu olarak hayat oldukça konforsuz hale gelebilir. Sürekli halsizlik, uyku hali, ağrılar ve niceleri. Hepsi karaciğer yağlanmasına bağlı olarak gelişmektedir. Karaciğer yağlanmasına sebep olan temel iki faktör yağ ve asittir. Bunları içeren her türlü besinin tüketimi sırasında azami özen gösterilmeli, miktar kontrol altında tutulmalı ve mümkünse de bırakılmalıdır. Yiyecekleri en genel haliyle şöyle sıralayabiliriz:

 • Yağ oranı yüksek olan etler, paketlenmiş ve katkı maddesi ya da koruyucu ile güçlendirilmiş etlerin tüketimi oldukça sakıncalıdır. Genel olarak et tüketiminin azaltılması, tüketilen etlerin de yağ açısından zengin olmaması gerekmektedir.
 • Kana hızlı karışan yani bağırsaklar tarafından çabuk parçalanan karbonhidratların tüketimi de sınırlandırılmalıdır. Beyaz un ile imal edilen besinleri bu grubun içerisine dahil edebiliriz. Ayrıca rafine şeker tüketiminin tamamen kesilmesi oldukça faydalı olacaktır.
 • Dondurulmuş, içerisine koruyucu eklenmiş et harici gıdalar da oldukça sağlıksızdır. Tüketilmeleri halinde metabolizma baskı altına girmekte, bunun sonucu olarak da karaciğer yağlanmaktadır.
 • Sindirim sistemini ve devamında metabolizmayı baskı altına alan asitli içecekler de oldukça tehlikelidir.
 • Baklagiller ile patatesin tüketimi de minimuma indirilmelidir. Özellikle patatesin içerisinde yüksek miktarda bulunan nişasta alınmalı, sonra pişirilmelidir. Yani patatesi pişirmeden ya da kızartmadan önce mutlaka bir saat kadar suda bekletmelisiniz.

Karaciğer yağlanması varlığında kesinlikle tüketilmemesi ya da azaltılması gereken besinlerin ekseriyeti bu yönde olmakla beraber onlarca farklı besin daha sayılabilir. Bu konuda uzman bir diyetisyenden öneri almak oldukça faydalı olacaktır.