Online Diyet


Online Diyet

Çağın imkanlarından olabildiğince çok alanda faydalanmak gerekliliği malumunuz. Diyet fikrinin ortaya çıkmasının altında yatan sebep kişinin vücuduna göre fazla kilo olması. Fazla kilolarda çok basit bir matematiğin ürünü olarak vücudumuzun belli bölgelerinde toplanıyor. Bu toplanma bazen genel, genelde ise bölgesel oluyor. Bölgesel yağ toplanmaları kişinin vücudunun şekilsiz görünmesine; şekilsiz görünmesi de çeşitli sosyal ve psikolojik sorunlara yol açıyor.

Bir kişinin kilo alabilmesi için günlük kalori miktarından daha fazlasını besinler aracılığıyla vücuduna alması gerekir. Alınan kaloriler beyin, organ ve diğer vücut fonksiyonlarının yerine getirilebilmesi için gereken enerjiyi sağlarlar. Kişiden kişiye göre değişmekle birlikte ortalama insan vücuduna sahip bireylerin günlük kalori miktarının ortalama 1500 olduğu söylenebilir. Bu kalorinin altında günlük kalori alımı mevcut ise zayıflama; fazla alım söz konusu ise şişmanlama durumu gözlenir.

Fazla kiloya sahip olanlar ana yöntem olarak diyeti kullanıp zayıflama amacı güderler. Genel bir çerçeveden bakıldığında sadece beslenme ile yapılan zayıflama faaliyetlerinin başarısız ya da kısmen başarılı olduğu gözlemlenmiştir. İyi bir diyet programının işe yarayabilmesi için beraberinde spor egzersizlerinin uygulanması; hayat tarzının da değiştirilmesi gerekir.

Hayat tarzı değişikliği birçok alışılmadık durumun hayata girmesine sebep olur. Bunlardan kısaca bahsetmek gerekirse:

  • Kilo problemiyle uğraşan bireylerin su tüketim alışkanlığının olmadığı gözlemlenir. Hayat tarzında meydana getirilen değişiklik sonrasında kişilerin kilo başına kırk mililitre olacak şekilde günlük su tüketimine başlamaları gerekir. Bu miktarda ortalama olarak iki ile üç litre arasında su miktarına karşılık gelir. Alışmayan insanlar için bu miktarın oldukça fazla olduğunu söylemek mümkündür.
  • Uyuma ve uyanma saatlerinin dakik hale getirilmesi gerekir. Vücudun biyolojik saati, kilo verme faaliyetinin tam randımanda işleyebilmesi için en önemli etmenlerdendir. Uykusunu iyi almayan, uyuması gereken saatte uyanmayan ve uyanması gereken saatte uyanmayan kişilerde bu durumlara bağlı stres, depresyon gibi sonuçlar ortaya çıkar. Sinir, stres ve depresyon hali kişileri aşırı ve sağlıksız beslenmeye itebilir. Ayrıca diyetin yanına yardımcı olarak eklenen spor egzersizlerinin de tam verimle çalışmamasına sebep olur.

Bu ve bunun gibi değişiklikler çoğu kişinin bir anda uyum sağlayamayacağı durumlar olduğundan dolayı mutlak disiplin gerektiren bir süreç ortaya çıkar. En başından başlamak gerekirse fazla kiloların ortaya çıkmasının temel sebeplerinden birinin disiplinsizlik olduğunu düşünürsek, diyet listesine ve spor egzersizlerine katılımın, katılım oranının ve başarımın takip edilmesi gerekir. Çağın bize sunduğu imkanlar da tam olarak burada başlar. Hangi saatte uyanıldığı; kahvaltının, öğle yemeğinin ve akşam yemeğinin hangi saatte tüketildiği; spor egzersizlerinin hangi saatte başlayıp hangi saatte bittiği ve hangi sürede icra edildiği; tüm beslenme ve yakma faaliyetleri süresince alınan – harcanan kalori miktarının ne olduğu görsel çizelgeler halinde takip edilebilir. Online diyet olarak adlandırılan dijital disiplin süreci de tam olarak bunların yapılabilmesini sağlayan sistemdir.

Online Diyet Nedir ?

Beslenme alışkanlıklarına veya bazı hastalıklara bağlı olarak kilo alımı günümüzün problemleri arasında başı çekiyor. Kişiler beslenme alışkanlıklarından dolayı aşırı kilo alırken; sosyal yaşamlarında başarılı olabilmek için bunları vermek zorunda hissediyor. Büyük şehirlerde ve zamanı olanlar için diyetisyene gitmek, spor yapmak ve kilo vermeye yönelik diğer faaliyetler sorun olmasa da; bunun tam tersi konumda bulunanlar için, kilo vermenin en basit ayaklarından birisi olan diyet için uzman tavsiyesi almak bile sorunlu bir hale bürünebiliyor.

Hastanelerde verilen diyet listelerinin standart olduğu, kişiye göre düzenlenmediği bilinen bir gerçektir. Kilo vermek için ise kişinin yaşam tarzına ve beslenme alışkanlıklarına uygun bir diyet listesi hazırlanması gerekir. Ayrıca bunun süreç içinde takibi de oldukça önemlidir. Uzman bir diyetisyen ile çalışılmadığı sürece bu kişisel diyet listelerini alınması mümkün değildir. Günümüzde özellikle zamanı olmayanlar ve imkanı olmayanlar için yapılabilecek tek şey online diyettir. Online diyetin ortaya çıkmasını sağlayan şey internete ulaşım imkanlarının gelişmesi ve uzman diyetisyenlerin internet üzerinden de hizmet vermeye başlamasıdır.

Online diyet, kişisel özelliklerinize, kan değerlerinize ve hormon dengenize göre tamamen size özel olarak düzenlenmiş bir diyet programıdır. Diyet programının belirlenmesinde herhangi bir fiziki çaba harcamanız gerekmez. Sizden istenen bilgileri internet üzerinden gönderir ve listenizi internet üzerinden alırsınız. Sonrasında online diyet listesine uyarak kilo vermeye, kondisyon kazanmaya ve sağlıklı yaşamaya başlarsınız. Zaman içinde değişen özelliklerinize göre de online diyet listeniz güncellenebilir. Online diyet listenizi almak, güncel hale getirmek veya ufak değişiklikler yaptırmak için uzman diyetisyenin kliniğine kadar gitmeniz gerekmez. Bu açıdan oldukça değerli bir uygulamadır. Online diyet internet siteleri üzerinden sunulabileceği gibi uygulama olarak telefonlara da gönderilebilir. Online diyet sektöründe gelişim büyük bir hızla devam etmekte; her geçen gün daha fazla insan kendini online diyet uygulamalarına adapte etmektedir.

Takipli Online Diyet

Online diyet uygulamalarının altındaki avantajların anlaşılması ve buna yönelik çalışmaların başlaması oldukça yeni sayılabilir. İnsanların ihtiyaçlarının anlaşılması ve bu ihtiyaçlara yönelik hizmetlerin sunulması, online diyetlerin yüksek kullanıcı potansiyeline ulaşması için oldukça önemlidir. Günümüzde internet kullanım istatistikleri incelendiğinde, internet kullanımının dar gelir seviyesine sahip insanlar arasında daha yaygın olduğu görülmektedir. Orta ve alt gelir grubuna sahip bu insanların diyetisyenle doğrudan görüşme ve bu görüşmeyi sürdürme için gerekli maddi kapasitesi bulunmamaktadır. Sigorta desteği ile hastanelerde sunulan diyetisyen hizmetleri de kişiye özel diyetlerin oluşturulmasından çok uzaktır. Bu aşamada online diyetlerin en büyük avantajı olan fiyat avantajı ortaya çıkar.

Online diyetlerin de üç gelir grubuna yönelik fiyat politikası bulunur. Yüksek, orta ve alt gelir grubuna hitap eden bu online diyet paketlerinde bazı özellikler arasında seçim yapılabilmektedir. Verilen ücret dahilinde diyet listelerinin takibi, diyetisyen ile görüşme, destek hızı, esneklik gibi özellikler bulunabilmektedir. Takipli online diyet ise genelde orta ve üst fiyatlı online diyet listelerinin özelliği arasındadır.

Bir diyet listesinin kişiye özel hazırlanması kadar, onun sürekli takibi de önemlidir. Takip edilen diyet listeleri sayesinde kişinin zaman içerisinde değişen özelliklerine yönelik olarak diyet listelerinde de değişimler yapılabilir. Hiç olmayan öğünler eklenebilir, fazla olan öğünler çıkarılabilir. Ayrıca bazı öğünlerin içerikleri değiştirilebilir. Spor egzersizleri de listelere eklenebilir. Yani takip online diyet sayesinde kişilerin o an içinde bulundukları duruma en uygun değişiklikler yapılabilmektedir. Cüzi bir miktar ücret karşılığında böyle bir imkanın alınması, diyet uygulama konusunda ciddi olanların yapması gereken şeydir. Bu sayede kilo verme, sağlıklı yaşama ve sağlığı ilgilendiren diğer her türlü durum daha işlevsel şekilde kullanılabilecektir.

Online Diyet Sistemleri Neden Kullanılmalı ?

Online diyet sistemlerinin yukarıda sayılan özelliklerine ek olarak size özel diyetisyen desteğinin olduğunu söylemek gerekir. Esasında yüz yüze görüşmeler ve klinik tedaviler – egzersizler için vakti olmayan bireyler için geliştirildiğini söylemek gerekir. Ayrıca profesyonel seviyede hizmet veren kliniklerin her bölgede bulunmasının neredeyse imkânsız olduğunu da düşünürsek, online diyet sistemleri büyük bir açığı bu şekilde kapatmaktadır. Disiplin sorunu olan, diyet listesine ve egzersiz listesine uyamayacağını düşünen kişilerin mutlaka üye olmaları gereken sistemlerin başında gelen online diyet sistemleri sundukları profesyonel hizmetler sayesinde sadece disiplinle ilgili sıkıntı yaşayanlara değil, zamanı olmayanlara ve çevresinde profesyonel hizmet bulamayanlara da oldukça büyük avantajlar sağlıyor.

Online Diyet Sistemlerinin Faydaları Nelerdir ?

İlk ve en büyük faydası başarma hissinin sürekli sağlanıyor olmasıdır. Ne kadar kalori aldığınızı ve ne kadar yaktığınızı sürekli olarak takip edebiliyor olmak gerekli motivasyonu sürekli olarak içinizde tutmanıza olanak sağlar. Ayrıca uzman diyetisyenler tarafından tüm kalori faaliyetlerinizin kontrol ediliyor olması “yanlış bir şey mi yapıyorum” sorusunun ortadan kalkmasını sağlar. Bu sorunun ortadan kalkmasıyla ortaya çıkan psikolojik rahatlama da kilolarınızdan kurtulmada size oldukça fazla yardımcı olacaktır.

Herhangi bir sebepten programında bir aksaklık oluştuğunda uzman diyetisyen tarafından bu aksaklığa müdahale edilebilir. Örneğin bir haftalık tatilinizde uyamadığınız diyet programı için sonrasında hızlandırıcı bir diyet listesi yazılabilir. Böylece aradaki bir haftalık kayıp olumsuz bir etki oluşturmadan ortadan kaybolmuş olur.

Diyetinizle, diyetinizi etkileyen hayat şartlarıyla, spor egzersizlerinizle ve vücudunuzla ilgili bir soru ya da sorununuz olduğunda bu alanda uzman diyetisyenlere bir mesaj uzakta olursunuz. Çalışma saatleri içinde her türlü soru ve sorununuzu belirtip onlardan destek alabilirsiniz.

Online Diyet Ücretleri / Fiyatları

Online diyet ücretleri oldukça değişkendir. Fiyatların belirlenmesinde birçok faktör etkili olabilir. Öncelikle sisteme adapte olan insanın özellikleri ve istekleri fiyatların belirlenmesinde önemlidir. Aynı şekilde online diyet hizmetini sunan uzmanın fiyat politikası, sunduğu hizmetlerin çeşitliliği ve bu hizmetleri sunarken hastaları ile ne kadar ilgilendiği oldukça önemlidir. Online diyet fiyatlarının belirlenmesinde, uygulamanın veya sitenin sunuluş biçimi de önem kazanır.

Online diyet ücretleri üç kategori altında incelemek mümkündür. Bunlardan birincisi düşük fiyatlı online diyetlerdir. Bunlarda genelde kişinin özelliklerine göre düzenlenmiş bir diyet listesinden çok, kişinin ait olduğu vücut grubuna ve sağlık derecesine genellenmiş diyet listeleri söz konusudur. Kişi en uygun olduğunu düşündüğü listeyi alarak diyete başlayabilir. Diyet listesini hazırlayan ile birebir iletişim söz konusu değildir. Genelde destek sistemi üzerinden gönderilen mesajlar birkaç gün içerisinde, diyet listesini hazırlamayan kişiler tarafından cevaplanmaktadır. Ücretsiz sunulan uygulamalar ve web siteleri bu tarzda hizmet vermektedir.

İkinci grupta ise orta seviyeli ücretler yer almaktadır. Genelde kişinin özelliklerine uygun diyet listesi sunulmaz. Daha spesifik bazı özelliklere göre düzenlenmiş diyet listeleri mevcuttur. Uygulamanın veya web sitesinin algoritması kişi ile uygun diyet listesini bağdaştıracak şekilde kurgulanmıştır. Bu sayede herkesin en ideal diyet listesine kavuşması amaçlanır. Destek sisteminde de doğrudan diyet listesini hazırlayan uzman ile görüşülebilir. Ancak görüşme süresi kısadır. Ayrıca destek mesajlarına da bir gün içerisinde cevap verilmektedir.

Üçüncü grupta ise pahalı online diyetler bulunur. Bu diyet listeleri tamamen kişinin özel isteklerine, vücuduna ve durumuna göre hazırlanır. Öncelikle uzman diyetisyenle görüşülür. Sonrasında ise liste hazırlanır. Birebir görüşmeler uzundur. Destek mesajları diyetisyenler tarafından anlık olarak cevaplanır. Telefonla görüşme imkanı da gelişmiştir. Ayrıca zaman içerisinde değişen vücut özelliklerine göre güncellemeler yapılabilir.

Online Diyet Listesi

Özellikle diyetisyene gitmek konusunda zaman sıkıntısı yaşayanların başvurduğu online diyet uygulamaları oldukça basit temeller üzerine kuruludur. Herhangi bir ortamda ve herhangi bir zamanda internet üzerinden diyet listesinin en ufak ayrıntıları dahi kontrol edilebilir. Bu sayede günün tamamında, herhangi bir ekstra efor sarf edilmeden diyet listesine tam uyum sağlanabilir.

Online diyet listeleri, alınan paketlere ve değişik uygulamalara göre farklı kriterlerde hazırlanabilir. Hiçbir diyetisyen çok net sınırlar içerisinde tüketilecek yiyecekleri vermez. Daha genel kaideler, fikirler üzerinden diyet listeleri inşa edilir ve hastaya sunulur. Online diyete başlamak için illa aşırı kilolu olmak gerekmez. Sağlıklı yaşama amacı güden herkes online diyet listelerine başvurabilir. Bu sayede vücudun genel sağlığı korunur, mevcut olan kilo korunur veya azaltılır. Sonuç olarak her şey ideal seviyesine getirilmiş olur.

Listelerin hazırlanma biçimi ile sahip olunan uygulama arasında bağ vardır. Bazı uygulamalar düşük fiyat politikasına binaen diyet listeleri kişilerin özelliklerinden bağımsız olarak hazırlamaktadır. Daha ciddi ve işine kıymet veren uygulamalar ise biraz daha yüksek ücretlere, kişinin hayat tarzına, beslenme alışkanlıklarına ve kişisel özelliklerine göre düzenlenmiş diyet listeleri hazırlamaktadır.

Verilen diyet listelerinin, diyetisyenler tarafından verilen listelerden farkı yoktur. Zaten online diyet listeleri de alanında uzman diyetisyenler tarafından hazırlanmaktadır. Tek fark tüm sürecin online olarak yürütülüyor olmasıdır. Bu sayede kişinin kilolarının, sağlık durumunun ve psikolojisinin takibi daha kolay olmaktadır. Listelerde tüketilmemesi gereken gıdalar, tüketilmesi gereken gıdalar, uyulması gereken kalori sınırları, yiyeceklerin kalorileri, sağlık tavsiyeleri ve spor egzersizleri sunulmaktadır. Hangi öğünde neler yenileceği ve ne kadar yenileceği de bazı listelerde yer alabilmektedir. Ancak bu listelerin uygulanabilirliği daha düşüktür. Temel prensipler üzerinden hazırlanan, hastaya esneklik imkanı tanıyan listeler daha kolay uygulanmaktadır.

Online Diyet Yapanlar

Online diyet günümüzün popüler uygulamaları arasındadır. Sebebi, kişilerin vaktinin veya imkanının olmamasıdır. Ülkemiz her ne kadar diyet ve diyetisyenler açısından gelişmiş olsa da bazı bölgelerde uzman diyetisyenlere ulaşmak ve bunlarla teması uzun süre sürdürmek konusunda sıkıntılar yaşamaktadır. Böyle bir imkansızlığın ortadan kaldırılmasında da online diyet program ve uygulamalarının büyük bir desteği olmaktadır.

Başta beyaz yakalılar olmak üzere birçok çalışma grubunun günlük çalışma saatleri oldukça fazladır. Yoğun çalışma temposunu takiben bir diyetisyenle görüşmek dahi mümkün olmamaktadır. Haftalık veya aylık olarak diyetisyenle görüşmeye harcanacak mesainin olmaması hali kişilerin sağlıksız beslenmesine; sağlıksız beslenmeleri sonucunda da kilo almalarına sebep olmaktadır.

Bu gibi bir sorunun ortadan kaldırılmasının tek yolu da diyetisyenlerle online görüşmenin yapılmasıdır. İnternet kullanımının artmasıyla, akıllı telefonların gelişmesiyle ve insanların bu konularda bilinçlenmesiyle beraber online uygulamalara ve programlara yönelik ilgi de artmıştır. Algoritma kullanımları sayesinde kişilerin özellikleri ile diyet ihtiyaçlarının birleştirilebilmesi, online diyet yapılmasını sağlamıştır. Kişiler doğrudan uygulamadan veya uygulama üzerinden eriştikleri bir uzmandan kişisel özelliklerine uyacak şekilde diyet listeleri alabilmekte; bunları uygulayabilmekte ve takibini yapabilmektedir. Tüm bu süreç yoğun çalışma temposu dahilinde de sürdürülebilmektedir. Yani kişilerin ekstra bir mesai harcamadan sağlıklı beslenip kilo vermesi ya da kilolarını dengede tutması mümkündür.

Online diyet yapanlar yoğun olan veya diyetisyenle sürekli kontak kurma imkanına sahip olmayanlardır. Online diyet uygulamaları ve online diyet siteleri tüm bu problemi ortadan kaldırmaktadır. Ayrıca yabancı ülkelere seyahat eden bazı kimseler, diyetisyenlerinden vazgeçmek istemedikleri için online diyet uygulamalarına başvurarak beslenme alışkanlıklarını diyet listesi dahilinde sürdürmeye devam etmektedirler.

Online Diyet Yaptıran Diyetisyenler

İnternet kullanımının aşırı derecelere çıkmasıyla beraber uzmanların, uzmanlıklarını gösterebilecekleri imkanlar da gelişmiştir. Daha önceden, fiziki muayene şeklinde yapılan görüşmeler ile dar bir çevrede sınırlı kalan diyetisyenler; internet kullanımına bağlı olarak Türkiye’nin tamamına ve dünyanın bir kısmına hizmet verir hale gelmiştir. Bu durum hem onların tecrübesini geliştirmiş hem de insanların kolayca uzmanlara ulaşabilmesinin yolunu açmıştır.

Diyetisyenlik oldukça yeni sayılabilecek alanlardan biridir. Yiyeceklerin insan sağlığı üzerindeki yapıcı ve yıkıcı etkilerinin tam olarak kavranmasıyla beraber gelişimini sürdürmüştür. Günümüzde dahi meslek olarak gelişimini devam ettirmektedir.

Kişilerin, vücutlarını kontrol edebilmek amacıyla beslenmelerine dikkat etmeleri gerekir. Dikkat edilmesi için de kişisel vücut özelliklerinin tam olarak bilinmesi gerekmektedir. Kişinin bu özellikleri tam olarak bilmesi mümkün değildir. Kendi özelliklerini tam olarak bilse bile yiyeceklerin etkilerini kestirmek kolay değildir. Tüm bu sürecin sağlıklı şekilde yürütülebilmesi için de uzman diyetisyenlere ihtiyaç vardır.

Diyetisyenler, ortaya çıktıklarından beri en kötü telefon yardımıyla hastalarına yardımcı olmaktadır ancak telefon veya diğer yöntemler ile kurulan iletişim sağlıklı değildir. İnternetin gelişmesiyle beraber online diyet uygulamaları da geliştirilmiştir. Kişinin özelliklerine en uygun diyetin bu sayede daha az efor harcanarak verilmesi söz konusudur. Ayrıca hasta takibi de oldukça kolay şekilde yapılmaktadır. Tüm bu avantajlarından hareketle de birçok diyetisyen online diyet uygulaması yaptırmaktadır. Hem daha fazla insana ulaşmakta hem de hastalarını daha kolay takip etmektedirler. Diyetisyenlerin online hizmet sunması sayesinde hastaların diyetisyenle fiziki görüşme yapmasına dahi gerek kalmamıştır. Bu sayede de diyetisyenlerin masrafı azalmış, hasta başına harcadıkları mesai düşmüştür. Sonuç olarak ise uzman diyetisyenlerin fiyatlarında düşme görülmüştür. Yani online diyet yaptırmak hem hastalar hem de diyetisyenler için oldukça kârlıdır.