Safra Kesesi Ameliyatı Sonrası Diyet


Safra Kesesi Ameliyatı Sonrası Diyet

Safra kesesinin tamamının, cerrahi müdahale ile alınması işlemine safra kesesi ameliyatı adı veriliyor. Oldukça başarılı ve kısa süreli bir ameliyat olan safra kesesi ameliyatı, kişinin kısa sürede gündelik hayatına devam etmesini ve sağlıklı günlerine geri dönmesini sağlıyor. Safra kesesinin alınması, kişinin gündelik hayatını herhangi bir şekilde olumsuz etkilemiyor ya da eksikliği herhangi bir şekilde hissedilmiyor. Ameliyat sonrası diyet için harekete geçmeden önce doktorunuzdan bu konuda yardım almanız gerekiyor. Sıkı bir diyetten öte vücudunuzu yeniden diriliğini kazanması için gündelik ihtiyaçlarınıza yanıt verecek bir diyet programını tercih etmeniz gerekiyor. Diyet programınızda asla yer almaması gereken gıdalar söz konusu ve kafein barındıran, alkol içeren içecekler de yasaklı listede yerini almış durumda. Dilerseniz safra kesesi ameliyatı sonrası hangi gıdaları tercih etmeniz gerektiğini ve bu süreci, safra kesesi ameliyatı hakkında detaylı bilgi sunduktan sonra hep birlikte inceleyelim…

Safra Kesesi Hakkında

Üretimi karaciğerde yapılan safra, bağırsağa dökülür ve asli görevi de vitaminlerin emilimini sağlıklı bir şekilde gerçekleştirmektir. Bazı maddelerin vücuttan atılması ve uzaklaştırılmasında da önemli bir role sahiptir. Sağlıklı bir insanın vücudunda her gün 600 ml kadar safra üretiliyor. Safra kesesi ise karnın sağ üst kısmında yer alan ve karaciğere yapışık bir şekilde konumlanmış olan bir organdır. Üretilen safranın belli bir kısmını depolamak ve sindirim esnasında bağırsağa iade etmektir. Safra kesesinin yaşamak için ihtiyaç duyulan bir organ olmadığını ifade etmek gerekiyor ve safra kesesi ameliyatı ile birlikte bu organın alınması da insan hayatını olumsuz anlamda etkilemeyecektir. İltihap durumunda ya da herhangi bir enfeksiyon durumunda cerrahi müdahale ile dakikalar içerisinde bu organ vücuttan alınıyor. Hayati süreci olumsuz etkilemediği gibi ihtiyaç da duyulmayacaktır.

Safra Kesesi Hastalığı Belirtileri

Vücuda alınan yağlı besinlerin sindirilmesi oldukça zordur. Yağların parçalanarak vücuda kazandırılması sürecinde kullanılan enzimler karaciğer tarafından üretilir. Safra adı verilen bu enzimler sürekli olarak üretilir ve depolanır. Üretilen safranın kullanıldığı yer olan bağırsaklarda gereğinden fazla safra olması halinde fazla safra, safra kesesine gönderilir ve depolanır. Safranın, safra kesesine giderken izlediği yola da safra yolu adı verilir. Safra yolunda veya safra kesesinde birçok hastalığın ortaya çıkma riski bulunmaktadır. Bu hastalıkları safra kesesi taşı, safra yolu tıkanmaları, safra kesesi ve safra yolu iltihaplanmaları, safra kesesi kanseri olarak sıralamak mümkündür ve hepsinin belirtileri kesişmektedir. Safra kesesinde meydana gelen hastalıkların belirtilerini şu şekilde sıralayabiliriz:

Safrada meydana gelen sorunların başlıca belirtisi arasında sarılık bulunur.

  • Özellikle sırt bölgesine vuran sürekli ve orta şiddette ağrı.
  • Yağlı besinlerin tüketilmesi sonrasında sindirimin çok problemli bir hâl alması. Özellikle ağrının şiddetinde artış gözlenmesi.
  • Şişkinlik hissinin yapılan müdahalelere rağmen geçmemesi. Ayrıca gaz çıkarmada artış. Gazın kokusunda ağırlaşma hissedilir.
  • Özellikle yağlı yiyeceklerin tüketilmesinden sonra bulantı hissinin artması ve bazen kusma ile sonuçlanması. Hastalığın şiddeti arttıkça kusma sayısında da artış gözlenir.
  • Bazı yiyecekleri daha tüketmeden bulantı hissi oluşabilir. Hastanın ilgili yiyeceği görmesi bile midesinin bulanması için yeterlidir. Bu yiyeceklerin ekseriyetini yağlı gıdalar oluşturmaktadır.
  • Beslenmenin düzensizleşmesi ve azalması sonucu yeteri kadar kalori alamamaya bağlı olarak zayıflama. Ayrıca yağlı gıdalardaki yağın tam olarak sindirilemiyor oluşu da zayıflamanın başlıca sebepleri arasında yer almaktadır.
  • İdrarın renginde koyulaşma gözlenir. Ayrıca dışkı renginde de beyazlaşmalar vardır. Sebebi yağ dokularıdır.
  • Diş fırçalansa dahi ağız kokusu oluşur. Dişin fırçalanmasından bir saat sonra yemek borusundan gelen ağır bir koku vardır.

Bunlara ek olarak kişinin özelliklerine, beslenme alışkanlıklarına ve hastalığın bulunduğu evreye göre değişen belirtilerin ortaya çıkması; ortaya çıkan belirtilerin daha hafif ya da şiddetli seyretmesi söz konusu olabilir. Safra kesesi hastalığının niteliği ve ortaya çıkma sebebi de belirtiler üzerinde etkilidir. Tüm safra kesesi ve safra kesesi yolu hastalıklarının ortaklaştığı belirtiler bunlardır.

Safra Kesesi Ameliyatı Sonrası Yenilebilecek Besinler

Safra kesesi ameliyatı sonrası yediklerinize ve içtiklerinize ekstra hassasiyet göstermeniz gerekiyor. Artık daha hassas bir bedene sahip olduğunuzu unutmamanızda fayda var. Tüketeceğiniz gıdaları daha kolay bir şekilde sindirmek adına çiğneyerek tüketmeniz tavsiye ediliyor. Eskiye nazaran bu konuda biraz daha hassas olmalı ve dikkatli davranmalısınız. Yiyeceklerin çok sıcak ya da çok soğuk olmaması da büyük önem taşıyor ve doktorunuz bu konuda da gerekli uyarıları yapacaktır. Az ve sık tüketmek de ameliyat sonrası yapmanız gereken eylemlerden bir tanesidir. Günde 6 öğüne kadar çıkabilirsiniz. Sigara ve sakız ise ameliyat sonrası dönemde uzak durmanız gereken içecek ve yiyecek türleri arasında yer alıyor. Su, ayran, ameliyat sonrası dönemde tüketebileceğiniz sıvı içecekler grubunda kendilerine yer buluyor ancak kahve, kola ve alkollü içeceklerden olabildiğince uzak durmanız gerekecektir. Kırmızı et, balık, tavuk, hindi eti gibi gıdaları sorunsuz bir şekilde tüketebilirsiniz. Bununla birlikte sebze tüketimi de sağlığınız için çok daha faydalı ve doğru bir tercih olacaktır. Beyaz peynir ve kaşar peyniri de kahvaltılarınızda eksik etmemeniz gereken süt ürünlerinden bazılarıdır. Beyaz ekmek, makarna ve pirinç de yine tüketebileceğiniz gıdalar arasında yer almaya devam ediyor.

Safra Kesesi Ameliyatı Sonrası Yenmemesi Gereken Besinler

Cerrahi müdahale sonrası daha sağlıklı ve daha rahat bir yaşantıya sahip olmak adına gün içerisinde yediğiniz ve içtiğiniz tüm gıdalara ekstra hassasiyet göstermeniz gerekiyor. Serbest olan gıdaların yanı sıra mutlaka uzak durmanız gereken gıdalar da var ve zaten doktorunuz da bu listeyi sizinle paylaşacaktır. Meyve suları, neskafe, kahve ve alkollü içecekler, uzak durmanız gereken içecekler listesinde yerini almış durumda. Pastırma, salam, kızartılmış et, kavurma gibi gıdalar da bu listede yerini alıyor ve yasaklılar olarak karşımıza çıkıyor. Et ürünlerini tüketmek istediğiniz takdirde kesinlikle kızartmıyorsunuz ve haşlamanız sizler için çok daha sağlıklı olacaktır. Yine yumurta konusunda da bu detay büyük önem taşıyor. Haşlanmış yumurta tüketimi serbest ve zararsız iken, yağda kızarmış yumurtanın tüketimi vücut sağlığınıza olumsuz etki edecektir. Bu dönemde uzak durmanız gereken ürünlerden bir tanesi de baharatlardır. Tarhana gibi içerisinde yoğun acı barındıran çorbaları da hayatınızdan çıkartmanız gerekiyor. Domates çorbası ve sebze çorbalarını listelerinize dahil edebilirsiniz.

Safra Kesesi Ameliyatı Sonrası Örnek Diyet Listesi

Safra kesesi ameliyatı sonrası beslenme düzeninizde büyük ölçüde değişiklik olacak ve diyet programınız da profesyonel bir şekilde hazırlanacaktır. Dilerseniz örnek listeyi sizinle de paylaşalım ancak bir uzmana danışmadan bu listeyi uygulamamanızı tavsiye ediyoruz. Vücudunuzun ihtiyacı olan en ideal diyet listesi hekimlerce tarafınıza sunulacaktır.

Kahvaltı:

Yağsız lor peyniri, muz ve omlet… Omletin yoğun buharda hazırlanması çok daha sağlıklı bir tercih olacaktır.

Öğle Yemeği:

Muz, yeşil çay, sebze çorbası. Bitki çaylarını ara öğünlerde de tüketebilirsiniz.

Ara Öğün:

Sebze çorbası(Bol tahıllı), haşlanmış tavuk.

Akşam Yemeği:

Mevsim salatası, haşlanmış patates, balık.

Yatmadan Önce:

Tavuk, arp lapası, meyve salatası.

Safra Kesesi Ameliyatı Sonrası Dikkat Edilmesi Gerekenler

Safra kesesi ameliyatı oldukça basit ve kısa sürecek olan bir operasyondur. Daha önce de bahsettiğimiz gibi safra kesesinin vücuttan alınması, vücudun işleyişini olumsuz anlamda etkilemiyor ancak her cerrahi müdahalede olduğu gibi safra kesesi ameliyatı sonrası da birtakım risk ve komplikasyonlar karşımıza çıkabiliyor. Bunlardan en önemlisi ise safrada oluşabilecek sızıntı durumudur. Bu tür bir sorun ile karşı karşıya kalındığı takdirde vakit kaybetmeden müdahale edilmesi gerekiyor.

Ameliyat sonrası dönemde hastanın hassasiyeti büyük önem taşıyor ve özellikle beslenme konusunda ekstra dikkatli olmasında fayda vardır. Asitli gıdalar hayatlarınızdan çıkartılmalı ve vitamin mineral bakımından zengin gıdaların tüketilmesi gerekiyor. Doktorunuz tarafından verilecek olan listeye uygun hareket etmeniz gerekiyor ve diyet programı için de bir uzmandan yardım almalısınız. Tüketilen her gıdayı daha fazla çiğneyerek yemek ve kızartılmış gıdalardan uzak durmak gerekiyor. Ameliyat sonrasında duş almak için dikişlerin alınmasını beklemeniz gerekiyor. Dikişler alındıktan sonra banyo yapabilirsiniz ve doktorunuz da bu bağlamda onay verecektir. Banyo sonrası yaralı bölgenin kurulanması ve temizlenmesi çok daha hassas bir şekilde yapılmalıdır. Ameliyat sonrası görülen risklerden de bahsetmek gerekiyor ve bunlardan bir tanesi de ishal problemidir. Bu sorunu ortadan kaldırmak ve hatta karşı karşıya gelmemek adına lifli gıdalara daha yoğun bir şekilde yer vermeniz gerekiyor. Yağlı ve baharatlı gıdalar, ameliyat sonrası dönemde sizlere büyük ölçüde zarar verecektir, bu yüzden doktorunuzun verdiği listenin dışına da çıkmamanızda fayda var.

Safra Kesesi Ameliyatı Sonrası Diyet Ne Kadar Süre Yapılır ?

Safra kesesi çok önemli bir görevi icra eder. Yağlı besinlerin tüketilmesinden sonra sindirilmeleri özel bazı enzimler gerektirir. Bu enzimler karaciğer tarafından salgılanır ancak bazen gereğinden fazla salgılama yapılabilir. Bu durumda fazla salgılanan safra, safra yolu aracılığı ile safra kesesine iletilir. İşte tüm bu süreci bozacak şekilde safra kesesi yolu veya safra kesesinde hastalık ortaya çıkması halinde safra kesesinin alınması gerekebilir.

Safra kesesinin alınmasından sonra hastaların diyet uygulamasına başlaması gerekir. Bu diyet kapsamında ağır yağlı veya orta yağlı besinlerin tüketimi tamamen yasaklanır. Ancak hafif yağlı yiyecekler tüketilebilir. Bu sayede vücudun gereğinden fazla safra salgılamasına gerek kalmaz. Gereğinden fazla safra salgılanmadığında da depolama ihtiyacı hissedilmez. Safra kesesinin alınmasından sonra safra kesesinin tekrar oluşması söz konusu değildir. Bu sebepten ötürü safra kesesi ameliyatı sonrasında yapılacak diyetin ömür boyu olması gerekmektedir. Ameliyattan yıllar sonra dahi yağlı besinlerin sindirilmesinde sorunlar ortaya çıkmaktadır. Kişi tamamen iyileştiğini düşünerek ağır yağlı bir yiyecek tüketirse mutlaka ciddi sorunlar yaşayacaktır.

Tüm bu sebeplerden ötürü, safra kesesi ameliyatından sonra kişinin hayatından ağır yağlı veya orta yağlı gıdaları tamamen çıkarması gerekmektedir. Ufak kaçamaklar dahi ciddi hazımsızlık problemlerini ortaya çıkarabilmektedir. Ameliyattan sonra sürdürülen bu diyetlerde genelde sebze ve meyve ağırlıklı beslenmeye ağırlık verilmekte; et, sarımsak gibi besinlerin tüketimi ise büyük oranda kısıtlanmaktadır.