Soğan Kürü ile Zayıflama


Soğan Kürü ile Zayıflama

Sindirim kolaylığı sağlayan ve güçlü bir idrar sökücü olarak da bilinen soğan kürü, zayıflamak isteyen birçok insanın ilk tercihi olarak karşımıza çıkıyor. Alternatif tıbbın en önemli isimleri de bu kürün zayıflama konusunda en etkili kürlerden bir tanesi olduğunu ifade ediyor. Soğan kürü, zayıflama ile birlikte birçok konuda insan vücuduna fayda sağlıyor. Prostat büyümesinin önüne geçilmesinde birçok reçetede yer alan bu kür, düzenli kullanıldığı takdirde miyomların yok edilmesinde de pay sahibidir. İçerdiği A, B ve C vitamini sayesinde güçlü bir antibiyotik olarak da karşılık bulan soğan, gündelik hayatın yanı sıra reçetelerde de yer almayı fazlasıyla hak ediyor. Hazmı kolaylaştıran, sindirim sistemini düzenleyen ve idrar sökücü olarak da görev yapan soğan kürü ile birlikte zayıflamak çok daha sağlıklı ve çok daha hızlı bir hal alıyor. Doğanın bizlere sunduğu mucizelerden bir tanesi olduğunu söyleyebiliriz. Kötü koku dışında çok fazla eksisi yok ve bu kürü kullanmaya başladığınızda bir süre sonra kokuya da alışacaksınız. Kış aylarında koruyucu görev üstlenen ve az önce de belirttiğimiz gibi gerçek bir vitamin kaynağı olarak bilinen soğan kürü, sizleri birçok hastalıktan koruyacak ve daha sağlıklı bir bedene sahip olmanızı mümkün hale getirecektir.

Soğan Kürünün Faydaları Nelerdir?

Soğan kürü, zayıflamak isteyen insanların yanı sıra birçok hastalığın önüne geçilmesinde de etkin rol oynuyor. Düzenli tüketim ve kullanım ile birlikte sizler de hastalıklardan korunabilir ve daha güçlü bir bünye yaratabilirsiniz. Bu kürün sağladığı faydalar aşağıdaki gibidir:

 • Adet düzensizliği yaşayan kadınlar, soğan kürü ile birlikte daha stabil bir takvime sahip olacaktır.
 • Menopoz sonrası dönemde artan şikayetlerden sizler de sıkıldıysanız soğan kürüne başvurabilirsiniz. Rahatsızlıkları ve şikayetlerinizi en aza indirgeyecek özel kürlerden bir tanesidir.
 • Vajinal akıntılar, özellikle hamilelik döneminden sonra çok daha sık görülüyor. Gerek koku gerek görsel olarak da hem kadını hem de partnerini rahatsız edebiliyor. Akıntıların azaltılması için de soğan kürü kullanılabilir. Yapılan araştırmalar, vajinal akıntıların tedavisinde soğan kürünün çok başarılı olduğunu ortaya koyuyor.
 • Kıl dönmesi gibi hastalıklar, erkeklerde olduğu gibi kadınlarda da çok sık rastlanan bir sorundur. Gün içerisinde çok uzun süre oturan ve hareketsiz kalan bünyeler, bir süre sonra kıl dönmesi gibi hastalıklar ile birlikte tepkisini ortaya koyuyor. Soğan kürü, kıl dönmesinin tedavi edilmesinde de önemli bir role sahiptir.
 • İçeriğinde bulunan sulfosid, güçlü bir antibiyotiğe dönüşmesini sağlıyor ve özellikle kış aylarında soğan kürü koruyucu bir kür olarak imdadımıza yetişiyor.
 • Dolaşım sistemindeki sorunları çözmek ve sindirimi daha kolay hale getirmek adına da soğan kürü tercih edilebilir.

Soğan Kürünün Zayıflama Etkisi

Soğan kürü, sağlıklı bir şekilde zayıflamak isteyen ve bu süreci çok daha hızlı hale getirmek isteyen birçok insanın listesinde yer alıyor. Sindirimi kolaylaştıran ve bununla birlikte idrar sökücü olarak önemli bir role sahip olan soğan kürü, elbette tek başına yeterli değil, bu yüzden uzmanlar, güçlü bir diyet programı ile birlikte daha etkin bir role sahip olacağını ifade ediyor. Soğan kürü, soğanın direkt olarak tüketimi şeklinde değil, soğan suyu olarak tüketiliyor.

Soğan Kürü Nasıl Yapılır?

1 adet kuru soğan ve 2 su bardağı klorsuz su ile soğan kürünü hazırlamak oldukça kolay. Burada en önemli detaylardan bir tanesi, kullanacağınız soğanlardır. Soğanın, kırmızı, mor ya da beyaz kabuklu olmaması gerekiyor. Bu aşamada tercih edeceğiniz soğan türü kahverengi kabuklu soğan olmalıdır. Soğanı bir bütün olarak kullanacaksınız, bu yüzden kabuklarını alıp iyice yıkadıktan sonra bir süre sirkede bekletiyorsunuz. Sirkede bekletme eylemi, dezenfekte çalışmasıdır. Soğanımızı sirke içerisinden aldıkta sonra bir tencereye dahil ediyor ve üzerine su ilave ediyoruz. Ortalama 5 ila 10 dakikalık kaynama süresi yeterli olacaktır. Bu süre sona erdikten sonra soğan kürümüz artık hazır. Kötü bir koku ve tat sizleri bekliyor ancak yazımızın başında da ifade ettiğimiz gibi tüketmeye başladıktan kısa bir süre sonra bu koku ve tada alışmış olacaksınız.

Soğan Kürü Nasıl Tüketilmelidir?

Soğan kürümüzün nasıl hazırlanacağını anlattıktan sonra dilerseniz nasıl tüketileceğini de siz değerli okurlarımız ile paylaşalım.

 • 6 ayda 1 kez olmak üzere 15 gün boyunca düzenli olarak tüketilmelidir. Bu sürenin altına inilmemeli ve bu süreyi de aşmamalısınız.
 • Hazırladığınız kürü ne çok soğuk ne de çok sıcak tüketmelisiniz. Ilık bir şekilde tüketmeniz sizler için çok daha verimli olacaktır.
 • Aç karnına içilmeli ve ideal zaman dilimi olarak da öğle yemeği öncesi-akşam yemeği öncesi tüketim tavsiye ediliyor. Bir su bardağı soğan kürünü yemeklerden 10 dakika önce içebilirsiniz.
 • Verim almak istiyorsanız eğer daha önceden hazırladığınız ve beklemeye alınmış kürü değil, kısa bir süre önce hazırlanmış taze kürü tüketmeniz tavsiye ediliyor. Soğan kürü beklemeye alındığı ya da uzun süre muhafaza edildiği takdirde etkisini yitiren bir kürdür.

Soğan Kürü ile Zayıflamak Sağlıklı Mı?

Tıp dünyasındaki gelişime kusursuz bir şekilde ayak uydurmayı başaran alternatif tıp dünyası, her geçen gün yepyeni ürünler ve yepyeni mucizeler ile karşımıza çıkıyor. Soğan kürü de bunlardan bir tanesi ve son dönemde özellikle kadınların ilgisini daha fazla çektiğini söyleyebiliriz. Soğan kürü, birçok hastalığın tedavisinde etkin rol oynuyor ve uzmanlar da bu kürü şiddetle tavsiye ediyor. Soğan kürü ile zayıflamanın gayet sağlıklı ve doğal bir çalışma olduğunu da ifade etmek gerekiyor. Doğal ürünler sağlığınıza herhangi bir şekilde zarar vermeyecektir ancak burada dikkat etmeniz gereken en önemli husus, kürün doğru bir şekilde hazırlanması ve tavsiye edildiği şekilde kullanılmasıdır. Aksi bir durumda yan etkiler ortaya çıkabilir ve vücudunuzda istenmeyen sorunlar meydana gelebilir. Güçlü bir idrar söktürücü olarak alternatif tıp dünyasında yer almaya devam eden soğan kürü, kadınlar kadar erkeklerin de dikkatini çekiyor. Zayıflamayı daha hızlı ve daha sağlıklı bir sürece dahil etmek isterseniz eğer sizler de vakit kaybetmeden soğan kürü ile adımlarınızı atabilirsiniz. İyi bir diyet programı ve sportif faaliyet destekli çalışmalar ile soğan kürü de etkisini daha net bir şekilde ortaya koyacak ve beklentilerinize yanıt verecektir.

Soğan Kürünü Kimler Kullanmamalı?

 • Soğan kürü kullanmadan önce bir uzmana danışmanızda fayda var. Genel sağlık kontrolleri sonrası bu kürü kullanmanızda herhangi bir sorun görülmüyorsa listelerinizde yer verebilirsiniz.
 • Hipoglisemi hastaları için soğan kürü hiçbir şekilde tavsiye edilmiyor. Eğer bu hastalığa sahip iseniz soğan kürü vücudunuza fayda sağlamak yerine büyük zararlar verecektir.
 • Adet dönemi düzensizliğini ortadan kaldırmak isteyen hanımların, soğan kürünü kullanmak için adet dönemi bittikten sonraki haftayı tercih etmeleri gerekiyor. Hatalı kullanım ne yazık ki hiçbir fayda sağlamayacaktır.
 • İki farklı kürün aynı anda kullanımı da hiçbir şekilde tavsiye edilmiyor. Eğer soğan kürünü kullanacaksınız bunun dışında bir başka kür kullanmamaya da özen göstermeniz gerekiyor.
 • Şeker hastası olan kişilerin de soğan kürü kullanmaları tavsiye edilmiyor. Şeker hastalığını tedavi etmek için kullanılan ilaçların soğan kürü ile bir araya gelmesi de vücuda birtakım zararlar verebiliyor.