Toksinlerden Arındırıcı Detoks


Toksinlerden Arındırıcı Detoks

Günümüzde kilo vermeye çalışan veya sağlıklı beslenmek için uğraşan birçok kişinin çeşitli detokslardan faydalandığını görebiliyoruz. Bunlardan birisi de toksinlerden arındırıcı özellikleri olan detokslardır. Bu detoks suları vücudu toksinlerden arındırırken metabolizmayı hızlandırmaya yardımcı olur. Ayrıca enerji verici özellikleri de mevcuttur.

Toksin Nedir?

Aslında toksin kelime anlamı olarak zehir ile aynı manaya gelmektedir. Genel anlamda bakarsak toksinlerin de vücut için zehirli bir madde olduğunu düşünebiliriz. Vücutta beslenme ve çevresel faktörler gibi çeşitli etkilerle meydana gelen atık maddelere toksin adı verilir.

Toksin Neden Oluşur?

Vücudumuzda gerçekleşen bazı hücresel işlemlerden sonra yararlı maddeler vücut için kullanılırken bir yanda da dışarı atılması gereken zararlı maddeler oluşur. Bunlara genel olarak toksin adı verilir. Toksinler yalnızca atık maddelerden oluşmaz. Aynı zamanda çevresel faktörlerle de vücudumuzda toksin oluşabilir. Örneğin dışarıdan da vücuda toksin girebilir ya da kimyasal tarım ilaçları ile yetiştirilen meyve sebzeler de toksin oluşumuna sebep olabilir. Ayrıca sağlıksız bir yaşam ve beslenme de bu nedenlerden biridir. Örnek vermek gerekirse sigara ve alkol kullanan kişilerde toksin miktarı çok daha fazla olacaktır. Eğer bunlardan herhangi biri ya da birkaçı nedeni ile meydana gelen toksinler vücuttan dışarı atılmazsa birikmeye ve hücre yapılarını bozmaya başlarlar. Bu durum da birçok hastalığa davetiye çıkarmaktadır. Vücut sağlığı için hücre ve doku yapıları korunmalı, toksinler vücuttan uzaklaştırılmalıdır. Bunun için öncelikle bolca su içmek gerekir. Ancak bol su içmek toksinlerden arınmak için her zaman yeterli etkiyi yaratmayabilir. Burada da devreye bol vitaminli ve mineralli toksine ve birçok soruna çözüm olabilecek detoks suları girmektedir.

Toksinlerden Arındırıcı Detoks Suyu Nasıl Olur?

Vücudun içerisinde biriken toksinleri dışarı atmaya yardımcı olan, çoğunlukla meyve, sebze ve bitkiler ile hazırlanan sulara detoks suyu denmektedir. Güvenilir markalardan hazır detoks suları temin edilebilir. Ancak evde hazırlamayı güvenli buluyorsanız bu da mümkün. Doğal bir karışım olduğundan içerisinde kimyasal ya da katkı maddesi bulundurmadığından evde hazırlamanız gayet kolay olacaktır. Önemli olan bu suları düzenli olarak kullanmak. Düzenli kullanıldığında sadece toksinlerden arınmaya değil; ödem atamaya, zayıflamaya ve metabolizmayı hızlandırmaya da yardımcı olacaktır.

Detoks suyunu hazırlamak oldukça pratik bir işlem. Ancak doğru malzemeleri seçmek ve doğru şekilde kullanmak da oldukça önemli. Eğer bunları yapamazsanız detoks suyunun bir faydasını da görmeniz pek mümkün olmayacaktır. Öncelikle kullanacağınız malzemelerin yani meyve veya sebzelerin üzerinde kimyasallar olmamalı. Eğer böyle bir durumdan şüphe ediyorsanız meyvelerinizi ve sebzelerinizi kullanmadan önce sirkeli suda bekletin. Bunu sadece detoks suyu hazırlarken değil, meyve ve sebzeleri farklı şekillerde tüketirken de yapmaya özen göstermelisiniz. Bunun yanı sıra detoks suyunda kullanılacak baharatların da taze olmasına ve o yılın ürünü olmasına dikkat edilmeli. Geçtiğimiz yıllardan kalma ve depolarda uzun süreler bekletilmiş olan baharatları detoks suyunda kullanmayın. Detoks suyunuzun vitamin ve mineral açısından zengin ve kimyasallardan arınmış olması gerekmektedir. Bu nedenle de kullanılacak malzemelerin de doğal ve taze olmasına özen göstermek gerek.

Örnek bir tarif vermek gerekirse malzemeler aşağıdaki gibidir.

Zencefilli Detoks Suyu

Malzemeler:

  • 5 su bardağı su
  • 1 adet limon
  • 1 yemek kaşığı elma sirkesi
  • 1 parça taze zencefil

Hazırlanışı:

Öncelikle limonu iyice yıkayıp gerekirse sirkeli suda beklettikten sonra ince dilimlere ayırın. Ardından taze zencefili, rendenizin en ince kısmı ile rendeleyin. Bir şişeye ya da sürahiye doldurmuş oldunuz 5 su bardağı suyun içerisine rendelediğiniz zencefili, dilimlediğiniz limonları ve elma sirkesini ilave ettikten sonra bir gece bekletin. Ertesi gün detoks suyunuz içmeye hazır olacaktır. Düzenli kullanımda toksin ve ödem atımına yardım ettiğini metabolizmayı hızlandırdığını anlamak mümkün.

Vücut Nasıl Sinyal Veriyor?

Daha önce de bahsettiğimiz gibi detoks suyunun temel amacı vücudu toksinlerden arındırmaya yardımcı olmak. Ancak bunun dışında da zayıflama, ödem atma, metabolizmayı hızlandırma gibi birçok etkisini görmek mümkün. Bunu detoks suyunun düzenli kullanımında gözlemleyebilirsiniz. Detoks suyu ile birlikte günlük enerjinizin arttığını, şişliklerinizin azaldığını ya da sıklıkla tuvalete çıkarak ödem ve toksinleri attığınızı düzenli kullanımda siz de göreceksiniz.