Yeşil Detoks

Yazar: Uzm. Diyetisyen Tuğba Yaprak
Yeşil Detoks
Yeşil Detoks

Yeşil sebzeler ile birlikte yaratacağınız detoks kürü ile birlikte zayıflama sürecini çok daha sağlıklı hale getirebiliyorsunuz. Doğanın bizimle buluşturduğu yeşil renkteki sebzeler, bir araya geldikleri takdirde ortaya harika bir kür çıkıyor. Yeşil detoks ile zayıflamak mümkün ve buradaki en önemli detay ise sebzelerin sağladığı tokluk hissidir. Düzensiz beslenme, fazla kiloların en büyük nedeni olarak karşımıza çıkıyor. Ne yazık ki birçoklarımız tükettiğimiz gıdalara dikkat etmiyor ve düzensiz tüketim ile birlikte aşırı kilolara maruz kalıyoruz. Yeşil detoks ile birlikte günlük ihtiyacınız olan karbonhidrat ve proteini kısa sürede sağlıyorsunuz ve çok daha fazlasına da ihtiyacınız kalmıyor. Yeşil detoks ile birlikte gün boyu hissedilecek olan tokluk hissi, zayıflama sürecini de çok daha hızlı hale getiriyor. Bünyesinde barındırdığı lif de sindirimi daha kolay hale getiriyor ve bu sayede çok daha sık tuvalete çıkarak yediklerimizi dışkılayabiliyoruz. Sindirim sistemini harekete geçiren yeşil detoks içerisinde çok sayıda ürün yer alıyor ancak dilerseniz tek bir yeşil ile de detoks kürünüzü sorunsuz bir şekilde hazırlayabilirsiniz.

Yeşil Detoks Nasıl Hazırlanır?

Midelerinizi rahatlatacak, sindirimi kolaylaştıracak ve metabolizmayı hızlandıracak güçlü bir detoks hazırlamaya ne dersiniz? Gün içerisindeki tokluk hissini korumaya yarayan ve bununla birlikte idrar problemini de ortadan kaldıran yeşil detoks için farklı ürünlere ihtiyacınız olacaktır. Dilerseniz malzemeleri paylaşarak başlayalım…

 • 3 bardak su
 • Yarım limonu sıkarak elde edeceğiniz limon suyu
 • Taze zencefil
 • Salatalık
 • Taze nane
 • Buz

Buz kullanımı isteğe bağlıdır ancak sıcak yaz aylarında buz takviyesi ile birlikte kendinize serinletici bir içecek de hazırlayabilirsiniz. Yukarıda bahsi geçen malzemeleri mutfak robotunda ya da rondo yardımıyla karıştırarak sıvı hale getirmeniz yeterli olacaktır. Yeşil detoksun hazırlanması bir hayli kolay ve dilerseniz farklı yeşilleri de ilave edebilirsiniz. Toksinlerin atılmasında da önemli bir yere sahip olan yeşil detoks, kadınların olduğu kadar erkeklerin de en büyük yardımcılarından bir tanesidir. Gün içerisinde öğünlerden sonra tüketebilir ve yatmadan önce de bir bardak alabilirsiniz.

Yeşil Detoks Faydaları Nelerdir?

 • Detoks, yalnızca zayıflamayı değil, insan vücudunun bir bütün olarak sağlıklı kalmasını da sağlıyor. Karaciğer, bağırsak ve böbreklerinizdeki zararlı maddelerin atımında da bu ürünü tercih edebilirsiniz. Yeşilin vücudunuza sağlayacağı faydalar saymakla bitmiyor. Toksinlerin atılmasında yeşil detoks bir adım öne çıkıyor.
 • Gün içerisinde ihtiyacınız olan enerjiyi yeşil detoks ile temin edebilirsiniz. Özellikle güne erken başlayan kişileri vitamin bakımından daha güçlü kılacak özel bir içecektir. Güne daha zinde başlamak ve günü sorunsuz bir şekilde tamamlamak için de detoksu tercih edebilirsiniz.
 • Cilde uygulanacak detoks kürleri de mevcuttur. Özellikle kuru ciltlerin en büyük ihtiyacı yoğun nemdir ve detoks kürü ile birlikte cildinizin ihtiyaçlarına yanıt verebilirsiniz. Düzenli kullanım ile birlikte daha sıkı ve daha dikkat çekici bir cilt yapısına sahip olmak da mümkündür.
 • Sindirimi kolaylaştırır ve güçlü bir idrar sökücü olarak da imdadınıza yetişir.
 • Zayıflamak için tercih edebilirsiniz ve metabolizmayı sağlıklı bir şekilde hızlandırıcı role sahiptir.

Yeşil Detoks Kilo Verdirir mi?

Yeşil detoksun zayıflamaya yardımcı bir ürün olduğunu hepimiz çok iyi biliyoruz. Detoksu farklı şekillerde hazırlama gibi bir şansa da sahipsiniz. Yukarıda verdiğimiz tarifte yeşil çay yer almıyor ancak zayıflamak için yeşil çayı da listelerinize dahil edebilirsiniz. Yeşilin farklı tonları da doğanın mucizeleri arasında yer alıyor. Peki detoks nasıl zayıflatıyor? Yeşil bitkilerin bir araya gelmesi ile birlikte oluşturacağınız detoks kürünüz, gün içerisindeki tokluk hissini en üst seviyeye taşıyor. Yemek yemeden duramıyorum diyenler için mükemmel bir yardımcı ve bu sayede gün boyu daha az yemek yemiş oluyorsunuz. Sindirim sistemini rahatlatması ve metabolizmayı hızlandırması da yeşil detoksu bir adım daha öne taşıyor. İdrar sökücü bir güce sahip olduğunu da belirtmekte fayda var. Eğer idrar çıkmakta sorun yaşıyorsanız bu sorunun da kilo almanıza neden olacağını bilmenizde fayda var. Yediklerinizi dışkılayamadığınız takdirde bu gıdalar vücutta yer edinecek ve hem yağ hem de aşırı kilo olarak sizleri rahatsız edecektir. Yağ yakımını sağlıklı bir şekilde yeşil detoks desteği ile gerçekleştirmek mümkündür.

Yeşil Detoks Kaç gün Uygulanır?

Detoksun, bir beslenme ya da diyet programı olmadığını, gerçek bir yaşam felsefesi olduğunu ifade etmek gerekiyor. İhtiyacınız olan diyet programı ile birlikte bir günlük detoks bile vücudunuzun toparlanmasını sağlayacaktır. Zorlu bir dönem geçiriyor ve vücudunuzun çok fazla yıprandığını ya da yorulduğunu düşünüyorsanız bu süreyi 3 güne kadar taşıyabilirsiniz. Unutmadan belirtmek gerekiyor ki detoks gibi uygulamalara uzunca süreler devam etmek cildinize ve vücudunuza fazlasıyla zarar verecektir. 3 günlük süre maksimum süre olmalıdır ve diğer ay detoksunuza kaldığınız yerden devam edebilirsiniz. Bir süre sonra bağımlılık yapacak bir uygulama değildir. Dilediğiniz zaman başlayabilir ve dilediğiniz zaman terk edebilirsiniz ancak 15 günde ya da 1 aylık periyotlarda düzenli olarak uygulanması çok daha sağlıklı olacaktır. Art arda 3 günden fazla uygulanmaması gerektiğini de bir kez daha uyarı olarak belirtmiş olalım.

Yeşil Detoks Örnek Program

Kahvaltı

Taze meyve eşliğinde 1 bardak olmak kaydıyla şekersiz meyve suyu. Dilerseniz meyve suyu yerine bitki çaylarına da yer verebilirsiniz.

Öğlen

1 tabaktan daha az taze fasulye, sebze çorbası (1 kâse) 2 yemek kaşığı pilav ya da tercihe bağlı olarak bulgur. Arzu ederseniz az yağlı salata da ekleyebilirsiniz.

Akşam Üzeri (Ara Öğün)

1 adet haşlanmış mısır ve 4 adet ceviz-fındık

Akşam

Çorba (1 kâse-sebze), bol yeşil sebze, kepek ya da çavdar ekmeği (2 dilim)

Yatmadan önce

1 bardak yeşil detoks suyu

WhatsappInstagram