Zayıflama Bisikleti


Zayıflama Bisikleti

Zayıflamak isteyen bireylerin tercih ettiği, zayıflama diğer adıyla kondisyon bisikleti haftada 3-4 kez en az yarım saat kullanımında etkili sonuçlar verebilmektedir. Günümüzde birçok insan yoğun hayatından dolayı fiziksel aktivitelere vakit ayıramamakta bu nedenle evlerine bu tür spor aletlerini edinerek etkilerini görebilmektedir.

Zayıflama Bisikleti Faydaları Nelerdir?

Kondisyon bisikleti vücudun değişik bölgeleri için sıkılaşma, güçlenme ve tedavi etme olanakları sunar. Düzenli nefes kontrolü, kasların sıkılaşmasını, tansiyon ve kan dolaşımının düzenlenmesini, kemik eklem ağrılarında azalma ve zayıflamaya destek olmayı sağlar. Kondisyon bisikleti iki tiptedir. Yatay ve dikey olmak üzere ayrılır. Yatay olanlar fazla kilolu bireyler için daha konforlu ve daha kullanışlıdır. Kemik ve eklemlere baskı yapmadığından sıkıntı yaşayan bireyler için de tercih edilmesi kolaydır. Kondisyon bisikleti normal bisiklete göre bazı avantajlar sağlar. Cihaz, nabız atımını, zorluk derecesini, yakılan yağ oranını ölçebildiğinden bilinçli bir şekilde kullanmanıza neden olur. Ayrıca bu verileri görmeniz zayıflamak için motivasyonunuzu arttırır.

Düzenli yapılığı takdirde kemik gelişimi ve sağlığı için oldukça faydalıdır. Kas yapısının güçlenmesini sağlayarak stresin azalmasına destek olur. Fit bir görünüm, kan basıncı kontrolü, sağlıklı bir uyku düzeni sağlar. Pedal çevirmek sadece bacaklara değil aynı zamanda karın, kalça, kol, basen kısımlarının da sıkılaşmasını ve güçlenmesini destekler. Vücudun kas grupları arasında uyumu sağlar.

Zayıflama Bisikleti Nasıl Zayıflatır?

Ortalama olarak 1 saat boyunca yapılan kondisyon bisikleti 600 kalori yaktırır. Fazla efor gerektirdiğinden kalp sağlığı açısından fayda göstermekte, aktif hareket etmeyi sağlayarak metabolizmayı hızlandırmaktadır. Böylece zayıflamak isteyenler için olumlu etki göstermektedir. Tam faydasını görebilmek için düzenli olarak yaklaşık 30-40 dakika devam etmek önemlidir.

Dışarıda yapılan birçok spor ve egzersize göre daha güvenlidir. Kaza, yaralanma, düşme, burkulma, sakatlanma gibi olasılıklar oldukça düşüktür. Dışardaki kötü hava koşullarından etkilenmeyecektir.

Kendi kapasitenize göre hız ve zorluk derecesini ayarlayabilir, temponuzu değiştirebilirsiniz. Bisikleti kullanırken televizyon izleyebilir, müzik dinleyebilir, farklı bir şeyle ilgilenebilirsiniz. Bu sayede vaktin daha çabuk geçtiğini gözlemleyebilir, sürenizi daha uzun tutabilirsiniz.

Yemekten hemen sonra kullanmamalı en az 1 saat beklemelisiniz. Diyet desteği ile birlikte ulaşmak istenen hedefe daha çabuk erişebilirsiniz.

Bisiklet ile Hangi Bölgeler Güçlenir ?

Bisiklet kullanmak oldukça kolaydır. Eğer zayıflamak veya kilo vermek amaçlı kullanılmıyorsa bu kolaylık geçerlidir. Eğer daha spesifik amaçlar için bisiklet kullanımı söz konusu ise mutlaka bazı hususlara dikkat edilmelidir. Bu hususların başında da bisiklet ile hangi bölgelerin güçlendirildiği gelmektedir. Bisiklet sanıldığının aksine vücudun tamamını çalıştıran bir egzersiz türü değildir. Başta bacak ve basen olmak üzere alt bölgelerin çalışmasını sağlamaktadır. Dönme hareketine ve döndürme hareketine bağlı olarak da vücudun üst bölgesinde birkaç kası çalıştırmakta; gerisini işlevsiz bırakmaktadır.

Bisiklet ile hangi kasların ne kadar çalıştığı kullanılan bisikletin türüne ve o an ne tür bir kullanım sergilendiğine bağlı olarak değişir. Yokuş aşağı veya düz yolda kullanmak düşük efor seviyesini ifade ederken yokuş yukarı tırmanmak veya arazide kullanmak ise yüksek efor seviyesini ifade etmektedir. Harcanan efora göre de hangi bölgelerin ne kadar güçleneceği belli olmaktadır. Ortalama bir bisiklet sürüşüyle beraber şu kas grupları çalışır:

 • Uyluk kasları,
 • Baldır kasları,
 • Kalça kasları,
 • Ayak kasları,
 • Karın kasları,
 • Kol kasları,
 • Göğüs ve omuz bölgesindeki kaslar,
 • Boyun kasları,
 • Sırt kasları.

Listenin karın kaslarından itibaren devam eden kısmı üst kas grubun oluşturur ki bu kasların bisiklet sürüşü sırasında alt bölge kasları kadar yorulmadığı ve gelişmediği bilinmektedir. Bisiklet kullanırken alt bölge kasları daha fazla gelişir. Bisiklet sürüşünden sonra mutlaka üst kas gruplarını geliştirmek için de egzersizler yapılmalıdır.

Kimler Bisikleti Tercih Etmelidir ?

Bisiklet hem spor yapmak hem de ulaşım amacıyla kullanılan oldukça basit bir araçtır. Ulaşım amacıyla kullanılıyorken de spor yapılabilmesi en büyük avantajıdır. Özellikle gelişmiş ülkelerde temel ulaşım aracı olma seviyesine kadar erişmiştir. Hollanda gibi düzayak olan ülkelerde motorlu araç kullanmak ayıplanır hale gelmiştir. Ülkemizde de başta Eskişehir olmak üzere birçok ilde bisiklet kullanımı giderek yaygınlaşmakta; bu yaygınlaşmaya bağlı olarak da bisiklet sürmenin faydaları toplum tarafından hissedilmektedir. Bisiklet oldukça faydalı bir ulaşım aracıdır. Vücudun birçok kasını çalıştırıyor olması, yakılan kalori miktarını artırması, karbon salınımı yapmıyor oluşu, insanları spora teşvik ediyor oluşu gibi onlarca avantajı bir arada barındırmaktadır.

Bisiklet kullanmayı tercih edecek olanların şüphesiz olarak bisikletin sunduğu faydalardan yararlanmayı amaçlıyor olması gerekir. Bu faydaları ve bu faydalardan yararlanmayı amaçlayan kişileri şöyle sıralayabiliriz:

 • Öncelikle herkesin bisiklet kullanması gerekmektedir. Eğer fiziki bir engel yok ise bisiklet kullanılması için de bir engel olmadığını söyleyebiliriz.
 • Özellikle ülkemizde motorlu taşıtların karıştığı kazalara bağlı olarak gerçekleşen ölümler oldukça fazladır. Bisiklet sürmek bu riskten büyük oranda korunmayı sağlar. Ölüm riskini azaltmak isteyen kişiler bisiklet kullanmalıdır.
 • Metabolizmayı düzenliyor olmasından dolayı bağışıklık sistemini güçlendirir. Bu sayede hastalıklara yakalanma riski azalır, vücut direnç kazanır. Genel olarak ise bisiklet kullanmak ömrü uzatır. Uzun süre ve sağlıklı yaşamak isteyen insanlar bisiklet kullanmalıdır.
 • Saatlerce yürümenin yaktırdığı kadar kaloriyi yarım saatlik bir bisiklet sürüşü yaktırabilir. Bu sayede de vücudun kilo vermesini sağlar. Kilo vermek isteyen insanlar günlük en az yarım saat bisiklet kullanmalıdır.
 • Metabolizmayı düzenler, vücuda daha fazla oksijen alınmasını sağlar. Beyne giden oksijen miktarının artmasından dolayı da üretkenlik artar. Yaratıcılığını ve üretkenliğini artırarak işlerinde başarılı olmak isteyen insanlar bisiklet kullanmalıdır.
 • Bisiklet kullanmak hem sağlıklı yaşamanın hem de doğaya saygılı olmanın sembolüdür. Sağlıklı yaşayarak psikolojisini düzeltmek; stresten ve depresyondan korunmak isteyen insanlar ile doğaya saygılı olmak isteyen insanlar mutlaka bisiklet kullanmalıdır.
 • Bisiklet kullanmak keşif duygunuzu artırır, olay ufkunuzu genişletir. Yeni yerler görmek ve keşfetmek isteyen insanlar bisiklet kullanmalıdır.

Birçok ülkede bisiklet kullanımı sürekli olarak teşvik edilmektedir. Şehirlerin keşmekeşinden kurtulmak isteyenlerin de mutlaka bisiklet kullanmaya başlaması ve şehir yaşamının zorluklarına yaptıkları katkıyı kesmesi gerekmektedir.