Zayıflama Kampları Ve Otelleri


Zayıflama Kampları Ve Otelleri

Zayıflama Kampı Nedir?

Zayıflama kampı; yatılı olarak belirli zaman aralığında, tüketilen besinlerin ve harcanan enerjinin gözetim altında tutulmasıyla kilo kaybını hedefleyen merkezlerdir. Diyetisyen tarafından uygulanan tedaviye rağmen istenen kiloları veremeyen kişiler tarafından sıklıkla tercih edilir. İstanbul, Antalya, İzmit, Ankara, Kaz Dağları gibi birçok yerde bu kamplar artık yaygın olarak bulunmaktadır. Farklı beslenme yöntemleri, detokslar, egzersizler sayesinde kampta kalınan sürede istenilen kilo kaybı sağlanır. Fakat önemli olan bu kilo kaybının kalıcı olmasıdır. 7 günden başlayan bu kampların, 80-90 gün kadar sürenleri de mevcuttur. 2-3 haftalık kampa giderek 10-15 kilo veren kişiler kamp hayatından normal yaşama döndüklerinde, yeme alışkanlıklarını değiştirmezlerse kaybedilen kilolar kısa zamanda geri alınır. Kamplarda doğa yürüyüşleri, yoga, meditasyon, masaj, detokslar ve kürler, sebze ağırlıklı beslenme hakimdir.

Zayıflama Kampları Faydalı mıdır?

Yaşam tarzı değişikliği gerçekleşmediği sürece kalıcı kilo kaybı mümkün değildir. Obezite tedavisinde en önemli adımlardan biri, uygun beslenme tedavisini kişinin hayatına katması ve hayatı boyunca sağlıklı beslenmesi gerekmektedir. Küçük kaçamaklar tabii ki yapılabilir fakat önemli olan dengeyi sağlayabilmektir.

Zayıflama kamplarında yapılan programlar sayesinde kısa sürede hızlıca kilo kaybı gerçekleşir. Fakat yayınlanan son makalelerde aylık verilebilecek kilo maksimum 5 kilogramı geçtiğinde vücutta yağ yıkımının yanı sıra kas yıkımı da başlamaktadır. Daha fazla gerçekleşen kilo kaybı sağlıklı değildir. Zayıflama kamplarında 21 gün gibi kısa bir sürede 10 kg kaybın sağlanacağı iddia edilmektedir. Obezite tedavisinde önerilen kilo kaybı ise 6 ayda hastanın mevcut kilosunun %10’u olacak şekildedir. Yani 100 kg olan bir obez hastanın 6 ay içinde kaybetmesi gereken 10 kg, zayıflama kamplarında 21 günde kaybedilecektir.

Bu kadar yoğun bir kamp programından sonra normal hayata dönen hastalarda rahatlamayla birlikte kaybedilen kiloların geri alınması kaçınılmazdır. Vücutta şok etkisiyle sağlanan zayıflama, normal yeme alışkanlıklarına dönüldüğünde şok etkisiyle geri alınacaktır. Vücudun hızlıca kilo alma-verme döngüsü, vücutta istenmeyen sarkma ve çatlaklara da neden olabilir.

Zayıflama Kampını Kimler Tercih Edebilir?

Birey obez ise ve bu kamplara ayıracak 60-80 günü var ise kilo kaybını sağlamak ve yaşam tarzı alışkanlıklarını değiştirmek için zayıflama kampları iyi bir tercih olabilir.

Ayrıca kilo fazlası olan bazı kişiler tatillerini zayıflama kamplarında hem tatil yapıp hem zayıflayarak değerlendirebilirler. Fakat 21 günde 10-15 kg kayıp beklentisiyle zayıflama kampına gidilmesi doğru bir davranış değildir.

Zayıflama Kamplarına Gitmek Yerine Ne Yapılabilir?

İstenmeyen kilolardan sağlıklı bir şekilde kurtulmak için bir diyetisyenden yardım alınabilir. Sağlıklı beslenmeyi bir yaşam tarzı haline getirerek sağlıklı ve kalıcı kilo kaybı sağlanabilir. Bunun yanı sıra diyete ek olarak düzenli egzersizlerde zayıflama sürecini hızlandırır. Ayrıca obezite cerrahisi de son zamanlarda sıklıkla tercih edilmektedir.